blog medyczny

Czy wysoki puls jest niebezpieczny?
25
Lip
Czy wysoki puls jest niebezpieczny?

Puls to jednej z podstawowych parametrów, który świadczy o stanie naszego zdrowia i kondycji układu krwionośnego. O zbyt wysokim pulsie mówimy wtedy, kiedy przekracza on 100 uderzeń na minutę. Taki stan, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przewlekle, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlaczego wysokie ciśnienie może być niebezpieczne i jakie są jego przyczyny?

Czytaj więcej
Co warto wiedzieć o szczepieniu na krztusiec, tężec i błonicę?
18
Lip
Co warto wiedzieć o szczepieniu na krztusiec, tężec i błonicę?

W ciągu ostatnich 50. lat szczepionki uratowały życie ponad 150 milionom osób, wśród których większość to małe dzieci. Tymczasem w Polsce, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), od kilku lat rośnie liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień i w ubiegłym roku przekroczyła ona 87 tysięcy. Do końca czerwca bieżącego roku zgłoszono prawie 5 i pół tysiąca przypadków krztuśca, podczas gdy w pierwszym półroczu 2023 takich przypadków było zaledwie 429. Czym jest krztusiec i dlaczego warto się na niego zaszczepić – podpowiadamy w najnowszym artykule na naszym blogu.

Czytaj więcej
Czy liszaj płaski jest niebezpieczny?
11
Lip
Czy liszaj płaski jest niebezpieczny?

Liszaj płaski to przewlekła, niezakaźna choroba skóry i błon śluzowych o nieznanym pochodzeniu. Objawia się charakterystycznymi, swędzącymi zmianami na skórze. Niekiedy bywa mylona z innym schorzeniem skórnym, liszajcem zakaźnym. Co trzeba wiedzieć o liszaju płaskim? Co powoduje tę chorobę i jak ją leczyć?

Czytaj więcej
Kiedy dochodzi do konfliktu serologicznego?
04
Lip
Kiedy dochodzi do konfliktu serologicznego?

Grupa krwi matki i dziecka nie zawsze jest taka sama. W ciąży grozi to wystąpieniem tzw. konfliktu serologicznego, czyli nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Serologiczna niezgodność może być niebezpieczna dla dziecka – szczególnie w drugiej ciąży. Na szczęście jej skutkom można zapobiegać. Czym jest konflikt serologiczny, jak się go diagnozuje i czy można go leczyć? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej
Czym jest stan przedcukrzycowy?
27
Cze
Czym jest stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy nie jest chorobą, nie oznacza to jednak, że można go bagatelizować. Od pełnoobjawowej cukrzycy typu 2 dzieli go tylko cienka granica. Stan przedcukrzycowy zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, udaru mózgu, utraty wzroku, nowotworów, a nawet demencji. Można go jednak cofnąć, a tym samym zapobiec rozwojowi poważnej choroby. Jak to zrobić?

Czytaj więcej
Jak leczyć otyłość?
20
Cze
Jak leczyć otyłość?

W 2022 roku 2,5 miliarda osób na całym świecie miało nadwagę nadmierną masę ciała (BMI>25kg/m2), spośród nich 890 milionów żyło z otyłością (BMI>30 kg/m2) – tak wynika z ostatnich danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Oznacza to, że co ósma osoba na świecie cierpi na otyłość. W Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62% mężczyzn i 46% kobiet, a kilkanaście tysięcy osób rocznie z powodu tej choroby i jej powikłań umiera. Według WHO otyłość to przewlekła choroba metaboliczna, którą definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia. Za otyłość uznaje się przekroczenie u osoby dorosłej wskaźnika BMI powyżej 30.
Coraz częściej leczenie otyłości wspiera się farmakoterapią. Kiedy stosuje się farmakologiczne leczenie otyłości i czy rzeczywiście leki na otyłość są skuteczne?

Czytaj więcej