blog medyczny

Czy liszaj płaski jest niebezpieczny?
11
Lip
Czy liszaj płaski jest niebezpieczny?

Liszaj płaski to przewlekła, niezakaźna choroba skóry i błon śluzowych o nieznanym pochodzeniu. Objawia się charakterystycznymi, swędzącymi zmianami na skórze. Niekiedy bywa mylona z innym schorzeniem skórnym, liszajcem zakaźnym. Co trzeba wiedzieć o liszaju płaskim? Co powoduje tę chorobę i jak ją leczyć?

Czytaj więcej
Kiedy dochodzi do konfliktu serologicznego?
04
Lip
Kiedy dochodzi do konfliktu serologicznego?

Grupa krwi matki i dziecka nie zawsze jest taka sama. W ciąży grozi to wystąpieniem tzw. konfliktu serologicznego, czyli nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Serologiczna niezgodność może być niebezpieczna dla dziecka – szczególnie w drugiej ciąży. Na szczęście jej skutkom można zapobiegać. Czym jest konflikt serologiczny, jak się go diagnozuje i czy można go leczyć? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej
Czym jest stan przedcukrzycowy?
27
Cze
Czym jest stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy nie jest chorobą, nie oznacza to jednak, że można go bagatelizować. Od pełnoobjawowej cukrzycy typu 2 dzieli go tylko cienka granica. Stan przedcukrzycowy zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, udaru mózgu, utraty wzroku, nowotworów, a nawet demencji. Można go jednak cofnąć, a tym samym zapobiec rozwojowi poważnej choroby. Jak to zrobić?

Czytaj więcej
Jak leczyć otyłość?
20
Cze
Jak leczyć otyłość?

W 2022 roku 2,5 miliarda osób na całym świecie miało nadwagę nadmierną masę ciała (BMI>25kg/m2), spośród nich 890 milionów żyło z otyłością (BMI>30 kg/m2) – tak wynika z ostatnich danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Oznacza to, że co ósma osoba na świecie cierpi na otyłość. W Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62% mężczyzn i 46% kobiet, a kilkanaście tysięcy osób rocznie z powodu tej choroby i jej powikłań umiera. Według WHO otyłość to przewlekła choroba metaboliczna, którą definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia. Za otyłość uznaje się przekroczenie u osoby dorosłej wskaźnika BMI powyżej 30.
Coraz częściej leczenie otyłości wspiera się farmakoterapią. Kiedy stosuje się farmakologiczne leczenie otyłości i czy rzeczywiście leki na otyłość są skuteczne?

Czytaj więcej
Wszystko co warto wiedzieć o podstawowej opiece zdrowotnej
13
Cze
Wszystko co warto wiedzieć o podstawowej opiece zdrowotnej

Kim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej? W jakiej sytuacji się do niego udać? Jaki jest zakres jego kompetencji i jakie badania może nam zlecić? Czy lekarz POZ to to samo co lekarz rodzinny i lekarz pierwszego kontaktu? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z bezpłatną opieką zdrowotną w ramach NFZ znajdziecie w najnowszym artykule na naszym blogu.

Czytaj więcej
Wyprawka do szpitala- o czym pamiętać?
06
Cze
Wyprawka do szpitala- o czym pamiętać?

Co powinna zawierać wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka? Kiedy zacząć pakowanie? O czym pod żadnym pozorem nie wolno zapomnieć? Z myślą o przyszłych mamach przygotowaliśmy garść przydatnych wskazówek, które nie tylko ułatwią praktyczne przygotowania do porodu, ale również pozwolą w spokoju i bez zbędnego stresu oczekiwać na przyjście dziecka.

Czytaj więcej