Przygotowanie do badań

Masz umówione badanie w przychodni, ale nie masz pewności, czy musisz zgłosić się na czczo?

Poniżej znajdziesz listę badań, które wymagają drobnych przygotowań z Twojej strony. Jest to konieczne, aby uzyskane wyniki były wiarygodne i oddawały Twój faktyczny stan zdrowia.

Telemedycyna

Telewizyta jest nowym rozwiązaniem, które umożliwi Ci kontakt z lekarzem bez wychodzenia z domu! 

Telewizyta to po prostu klasyczna konsultacja z lekarzem znajdującym się w innym miejscu niż pacjent. Lekarz powinien znajdować się w gabinecie lub w takim miejscu, w którym osoby postronne nie będą mogły go usłyszeć. O godzinie umówionej wizyty (+/- 15 min) lekarz skontaktuje się z Tobą telefonicznie lub przez video. 

W ramach telewizyty lekarz jest uprawniony do wystawienia Ci niezbędnych dokumentów, takich jak:

  • recepta,
  • zwolnienie,
  • zlecenie czy skierowanie.

Jeżeli lekarz oceni, że na odległość nie może rzetelnie ocenić Twojego stanu zdrowia, poprosi Cię o osobiste stawienie się w placówce w celu uzupełnienia badania. Skorzystanie z telewizyty nie oznacza też, że nie możesz już uzyskać bezpośredniej porady w gabinecie lekarza.

Jeżeli masz aktualne wyniki badań, a nie były wykonane w Babka Medica, wyślij je na maila wyniki@babkamedica.pl, abyśmy mogli dołączyć je do Twojej historii choroby. 

Telewizytę zrealizujesz u wybranych lekarzy.

Telewizyta przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci, dla nowych i stałych pacjentów.

Telewizytę możesz zrealizować u internisty, ginekologa, endokrynologa i wielu innych specjalistów.

Abyś mogła/mógł umówić telewizytę udostępniamy Ci możliwie jak najwięcej kanałów komunikacji z Centrum Medycznym Babka Medica:

Umawiając wizytę przez Portal Pacjenta opłacisz wizytę online!
Jeżeli umawiasz wizytę telefonicznie, przez maila lub znanylekarz.pl dokonaj płatności przelewem. Numer konta znajdziesz TUTAJ

Jeżeli wizyta ma być zrealizowana w ramach Towarzystwa Ubezpieczeniowego, postępuj tak samo jak w przypadku wizyty stacjonarnej.

Wizyta u pediatry:

  • dziecko gorączkuje
  • dziecko ma biegunkę
  • dziecko kaszle lub podejrzewasz, że zaczyna się u niego infekcja
  • potrzebujesz recepty na leki, które dziecko stale przyjmuje
  • chcesz omówić wyniki badań.

Wizyta u internisty:

  • masz gorączkę
  • jesteś osłabiony
  • masz katar, ból gardła, bóle mięśni i inne objawy przeziębienia lub infekcji
  • masz bóle brzucha lub inne objawy zatrucia pokarmowego
  • potrzebujesz recepty na lek, który stale przyjmujesz
  • chcesz omówić wyniki badań

Wizyta u ginekologa:

  • potrzebujesz porady pod kątem swojego zdrowia intymnego
  • masz objawy infekcji
  • chcesz skonsultować wynik cytologii lub innych badań
  • potrzebujesz recepty na stale przyjmowane leki lub inne preparaty

Wizyta u endokrynologa:

  • cierpisz na choroby tarczycy, nadnerczy, przytarczyc, przysadki mózgowej,
  • jesteś osłabiony, wypadają Ci włosy, masz problemy z utrzymaniem wagi
  • potrzebujesz recepty na leki, które stale przyjmujesz
  • chcesz omówić wyniki badań

Komunikacja

Lekarz zadzwoni lub połączy się z Tobą za pomocą video. Jeżeli połączenie z lekarzem nie jest stabilne, przez co nie słyszysz lub nie rozumiesz, co lekarz do Ciebie mówi, poinformuj go o tym. W ten sposób nie przegapisz żadnej istotnej informacji.

Weryfikacja danych

Podaj swoje imię i nazwisko oraz inne dane osobowe, o które poprosi Cię lekarz, w tym numer PESEL. Lekarz musi mieć pewność, komu dokładnie udziela porady, a PESEL jest niezbędny do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej.
Pamiętaj, aby podać prawdziwe i aktualne dane. Jeżeli dzwonisz jako rodzic lub
opiekun osoby, która potrzebuje pomocy, poinformuj o tym wyraźnie lekarza i podaj dane osobowe właściwego pacjenta.

Bądź szczera/szczery

Telewizyta stanowi pełnoprawną formę postępowania medycznego. Nie lekceważ jej, nie traktuj zdawkowo, bądź szczery wobec lekarza. Lekarz poprzez rozmowę i weryfikację dostępnych informacji na Twój temat, podejmuje decyzje dotyczące Twojego zdrowia i życia.

Informuj na bieżąco

Jeżeli podczas wizyty poczujesz się gorzej, od razu poinformuj o tym lekarza. Podaj przy tym miejsce, w którym się znajdujesz. Z oczywistych względów lekarz nie będzie mógł Ci bezpośrednio pomóc, ale może niezwłocznie wezwać na miejsce pomoc oraz przekazać Ci instrukcje postępowania, które pomogą zmniejszyć zagrożenie do czasu jej przyjazdu.

Dokumenty w Twoim telefonie

Dzięki założeniu Internetowego Konta Pacjenta będziesz mógł otrzymywać od lekarza receptę – odbierzesz ją w formie SMSa lub maila. Ewentualne zwolnienie lekarskie również zostanie wystawione w formie elektronicznej. Skierowanie wyślemy Ci mailem, pocztą lub będziesz mógł odebrać je później.

Załóż Internetowe Konto Pacjenta zgodnie z instrukcją dostępną na stronie: pacjent.gov.pl/ikp.

Badania laboratoryjne

Do badania pobieramy małą ilość kału – wielkości orzecha laskowego do specjalnego pojemniczka, służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z rożnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych (grzyby).

UWAGA!

Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie (czyli do godziny). Badania kału przyjmujemy do godz 11:00. Jeżeli badanie było pobrane przez pacjenta wieczorem, w dzień poprzedzający należy je przetrzymać w lodówce na drzwiczkach.

  1. Badania należy wykonywać w godzinach porannych po co najmniej 12 godzinnej przerwie od spożywania posiłku. Zwłaszcza w przypadku glukozy, cholesterolu, trójglicerydów.
  2. Po południu i wieczorem w dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać dużych obfitych posiłków.
  3. Przed badaniem należy unikać: kawy, herbaty, mleka, cukru, słodzonych napojów, alkoholu.
  4. Bezpośrednio przed badaniem należy unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu i palenia papierosów.

5) Na 15- 30 minut przed badaniem wskazane jest wypicie dwóch szklanek niegazowanej wody.

Pacjentki w ciąży mogą być po lekkim śniadaniu – wyjątkiem jest badanie w kierunku glukozy, glukoza po obciążeniu 50 g lub 75 g.

Dzieci na badania powinny być najedzone i napojone. Wyjątkiem jest badanie w kierunku glukozy. Badań krwi u dzieci nie wykonujemy z palca. Krew pobierana jest z żyły na dłoni, ewentualnie w zgięciu.

W związku z normami pracy laboratorium mikrobiologicznego prosimy o przynoszenie moczu na posiew w pojemniku z płytką.

Jak przygotować próbkę?

Zmoczoną moczem płytkę (obie strony) należy umieścić w pustym pojemniku i szczelnie zamknąć.

Na badanie należy zgłosić się będąc na czczo. Badanie trwa ponad 2 godziny (składa się z trzech pobrań). Na badanie należy zgłosić się najpóźniej do godziny 9.00 (Słomińskiego) i do 8:00 (Wąwozowa).

W czasie badania Pacjent nie może jeść ani opuszczać terenu Centrum Medycznego.

Na badania po obciążeniu wymagane jest skierowanie. 

Czas trwania badania – około 40 min.

Czas oczekiwania na wynik – do 7 dni roboczych.

Badanie przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Dzieci muszą być w wieku pozwalającym na swobodne dmuchnięcie do aligatora. Wskazane jest wykonywanie testu rano na czczo. Przed badaniem przez 2-5 dni Pacjent nie powinien przyjmować leków: inhibitorów pompy protonowej, przez 6 tygodni – antybiotyków i sulfonamidów oraz preparatów bizmutu.

Do badań prenatalnych zaliczamy: TEST PAPPA, HARMONY TEST,  NEOBONA TEST, TEST PANORAMA, TEST SANCO, NIFTY, NIFTY PRO, VERAGENE i VERACITY.

Do badania nie trzeba być na czczo. Należy koniecznie mieć ze sobą ostatni wynik badania USG.

Przed zgłoszeniem się na test sprawdź godziny pobrań poszczególnych testów.

Badania USG

Dorośli:

Przed badaniem należy być na czczo co najmniej 6 godzin, nie powinno się palić ani rzuć gumy. W dniu poprzedzającym badanie obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca. W dniu badania, osoby przyjmujące na stałe leki, powinny popić je niewielką ilością czystej wody. Na godzinę przed badaniem należy wypić przynajmniej 1 litr niegazowanej wody mineralnej i nie oddawać moczu, by podczas badania USG pęcherz był pełny.

Dzieci:

Przygotowanie do badania jest inne w zależności od wieku pacjenta. Noworodki bezpośrednio przed badaniem powinny być nakarmione. Starsze dzieci nie powinny spożywać posiłku na minimum 3 godziny przed planowanym badaniem USG. U nastolatków przygotowanie do badania wygląda podobnie jak u osób dorosłych. Nie należy spożywać posiłku od 4 do 6 godzin przed planowanym badaniem 

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Badanie to jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe.

Diagnostyka USG piersi ma wiele zalet: jest nieinwazyjna i bezpieczna. W przeciwieństwie do mammografii, można je wielokrotnie powtarzać. Profilaktycznie USG piersi należy wykonywać raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35 – 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza. Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej, ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii. Na badanie należy zgłosić się z wynikami poprzednich badań USG i mammografii.

W warunkach prawidłowych badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią- w tym wypadku piersi przed badaniem powinny być opróżnione).

Badanie powinno być wykonane w I fazie cyklu (najlepiej do 14 dnia cyklu). Na badanie należy przynieść aktualne wyniki badań:

  • posiew z kanału szyjki macicy - bakteriologiczny i mykologiczny (nie starszy, niż miesiąc od daty pobrania);
  • cytologia (nie starsza, niż rok);
  • wymaz z kanału szyjki macicy w kierunku Chlamydia trachomatis (nie starszy niż 3 lata).

Aby zminimalizować dyskomfort podczas badania, warto wcześniej (minimum 1h przed) zażyć leki przeciwbólowe, np. ibuprofen, ketoprofen lub paracetamol.

Przed badaniem należy być na czczo co najmniej 6 godzin, nie powinno się palić ani rzuć gumy. W dniu poprzedzającym badanie obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca

Jest to standardowe badanie usg transwaginalne, rozszerzone o badanie w kierunku endometriozy. W trakcie badania może być za zgodą pacjentki podane 20ml żelu do pochwy.

W przeddzień badania należy przestrzegać diety lekkostrawnej (jeżeli to możliwe/konieczne można zażyć Espumisan 3x2tabl.- dostępny bez recepty).

W dniu badania należy być na czczo (czyli nie jeść 6-8 godz przed badaniem), nie palić papierosów i nie pić kawy.

Do badania USG należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym. Płyn dobrze przewodzi fale i ułatwia uzyskanie dobrego obrazu. Wskazanie to nie dotyczy ciąży powyżej 11 tygodni, ponieważ powiększona macica i tak jest dobrze widoczna przez powłoki brzuszne. 

Należy unikać pokarmów takich jak fasola czy groch, gdyż duża ilość gazów w jelitach zamazuje obraz.

Wymazy

Badanie należy wykonywać tuż po miesiączce, między 5 a 10 dniem cyklu. Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo, ani też płukania pochwy. Pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem. W przypadku stwierdzenia u pacjentki stanów zapalnych pochwy wskazane jest ich leczenie według wskazań lekarza prowadzącego przed pobraniem materiału do badania cytologicznego. ważne: cytologię zawsze wykonujemy przed USG i przed badaniem.

Pobranie materiału do cytologii jednowarstwowej przypomina standardowe badanie cytologiczne i nie wymaga dodatkowego przygotowania. Materiał do badania może zostać pobrany wyłącznie podczas wizyty u ginekologa.

Przed badaniem należy zachować 3-dniową wstrzemięźliwość seksualną, nie stosować środków przeciwbakteryjnych i/lub przeciwgrzybicznych, nie płukać, nie przemywać płynami odkażającymi, nie stosować maści, nie oddawać moczu przynajmniej 2-3 godziny przed pobraniem wymazu.

Przed badaniem należy unikać współżycia przez 24h.
Nie wykonujemy toalety intymnej przed samym badaniem. Kobiety – nie stosujemy tabletek dopochwowych przez okres 4 dni. Jeżeli jest to badanie kontrolne po leczeniu należy odczekać ok tygodnia czasu po skończonym leczeniu. Na wynik czekamy 7-15 dni robocze.

Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji gabinetu.

Pozostałe

Sposób przygotowania do badania kolposkopowego:
Badanie kolposkopowe można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu ostatniego krwawienia miesiączkowego i najpóźniej 4 dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejnego krwawienia miesiączkowego (najlepiej pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu – pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego). Co najmniej 4 dni przed badaniem kolposkopowym nie należy stosować żadnych leków / preparatów dopochwowych, tamponów dopochwowych ani też płukania pochwy.

UWAGA! Jeśli podczas kolposkopii mają być pobrane wycinki, na badanie należy się zgłosić w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego!

Co najmniej 24 godziny przed badaniem kolposkopowym należy powstrzymać się od stosunków płciowych. Kolposkopii nie przeprowadzamy podczas miesiączki. Badanie kolposkopowe wykonujemy przed badaniem ginekologicznym, badaniem ultrasonograficznym z użyciem głowicy dopochwowej.
Informujemy pacjentkę, że musi mieć ze sobą aktualne wyniki cytologii, jeśli Pacjentka nie ma takich badań, to decyzję o zrobieniu badania kolposkopowego podejmuje lekarz- uprzedzamy o tym pacjentkę.

Jak należy zachowywać się po badaniu Kolposkopii?
Nie ma specjalnych zaleceń. W przypadku gdy pobrano wycinki z szyjki macicy, zaleca się nie współżyć seksualnie przez okres 7 dni.

W przypadku wizyty w celu uzyskania zaświadczenia dot. przeciwwskazań do uprawiania sportu należy zgłosić się z wynikami badań: morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu i EKG.

Przed wizytą wypełnij ankietę. Pobierz ankietę z sekcji FORMULARZE DO POBRANIA

W przeddzień i w dniu badania unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W dniu badania co najmniej 2 godziny przed nie należy pić kawy, napojów energetycznych, alkoholu oraz palić papierosów. W dniu badania należy unikać również smarowania skóry klatki piersiowej balsamami/maściami. Przed badaniem warto zjeść niewielki, lekkostrawny posiłek.

Konsultacje

Jeżeli posiadasz dokumentację lub wyniki badań z innej placówki, prześlij je przed wizytą na naszego maila wyniki@babkamedica.pl. Zostaną dołączone do Twojej dokumentacji medycznej. Najlepiej przesłać dokumentację dwa dni przed zaplanowaną wizytą - dzięki temu będziemy mieli czas na dodanie ich do Twojej karty.

Przed pierwszą wizytą u ginekologa możesz zostać poproszona o wypełnienie ankiety dotyczącej Twojego stanu zdrowia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak przebiega wizyta oraz jak się do niej przygotować, sprawdź  naszą ofertę  konsultacji ginekologicznych.

ANKIETA PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ