Przygotowanie do badań

Masz umówione badanie w przychodni, ale nie masz pewności, czy musisz zgłosić się na czczo?

Poniżej znajdziesz listę badań, które wymagają drobnych przygotowań z Twojej strony. Jest to konieczne, aby uzyskane wyniki były wiarygodne i oddawały Twój faktyczny stan zdrowia.

Koronawirus

Pacjent może się zgłosić na wizytę lub badanie z osobą towarzyszącą:

 • pacjent dorosły – z maksymalnie jedną osobą
 • pacjent niepełnoletni – z maksymalnie dwiema osobami

Obecność osób towarzyszących jest zależne od dostępności miejsc siedzących w poczekalniach Centrum Medycznego Babka Medica.

 • Na terenie Babka Medica należy poruszać się w masce ochronnej (maskę lub przyłbicę możesz kupić w recepcji).
 • Podczas rejestracji nasz pracownik zmierzy Ci temperaturę – maksymalna dopuszczalna temperatura ciała to 37,5 stopnia.
 • Przed wejściem zdezynfekuj ręce (dozownik z płynem dostępny przy wejściu).
 • W recepcji obsługiwane są maksymalnie dwie osoby.
 • Wydzieliliśmy strefy bezpiecznych odległości przy stanowiskach recepcyjnych.
 • Przy recepcji zamontowaliśmy szklaną barierę ochronną.

Telemedycyna

Telewizyta jest nowym rozwiązaniem, które umożliwi Ci kontakt z lekarzem bez wychodzenia z domu! 

Telewizyta to po prostu klasyczna konsultacja z lekarzem znajdującym się w innym miejscu niż pacjent. Lekarz powinien znajdować się w gabinecie lub w takim miejscu, w którym osoby postronne nie będą mogły go usłyszeć. O godzinie umówionej wizyty (+/- 15 min) lekarz skontaktuje się z Tobą telefonicznie lub przez video. 

W ramach telewizyty lekarz jest uprawniony do wystawienia Ci niezbędnych dokumentów, takich jak:

 • recepta,
 • zwolnienie,
 • zlecenie czy skierowanie.

Jeżeli lekarz oceni, że na odległość nie może rzetelnie ocenić Twojego stanu zdrowia, poprosi Cię o osobiste stawienie się w placówce w celu uzupełnienia badania. Skorzystanie z telewizyty nie oznacza też, że nie możesz już uzyskać bezpośredniej porady w gabinecie lekarza.

Jeżeli masz aktualne wyniki badań, a nie były wykonane w Babka Medica, wyślij je na maila wyniki@babkamedica.pl, abyśmy mogli dołączyć je do Twojej historii choroby. 

Telewizytę zrealizujesz u wybranych lekarzy.

Telewizyta przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci, dla nowych i stałych pacjentów.

Telewizytę możesz zrealizować u internisty, ginekologa, endokrynologa i wielu innych specjalistów.

Abyś mogła/mógł umówić telewizytę udostępniamy Ci możliwie jak najwięcej kanałów komunikacji z Centrum Medycznym Babka Medica:

Umawiając wizytę przez Portal Pacjenta opłacisz wizytę online!
Jeżeli umawiasz wizytę telefonicznie, przez maila lub znanylekarz.pl dokonaj płatności przelewem. Numer konta znajdziesz TUTAJ

Jeżeli wizyta ma być zrealizowana w ramach Towarzystwa Ubezpieczeniowego, postępuj tak samo jak w przypadku wizyty stacjonarnej.

Wizyta u pediatry:

 • dziecko gorączkuje
 • dziecko ma biegunkę
 • dziecko kaszle lub podejrzewasz, że zaczyna się u niego infekcja
 • potrzebujesz recepty na leki, które dziecko stale przyjmuje
 • chcesz omówić wyniki badań.

Wizyta u internisty:

 • masz gorączkę
 • jesteś osłabiony
 • masz katar, ból gardła, bóle mięśni i inne objawy przeziębienia lub infekcji
 • masz bóle brzucha lub inne objawy zatrucia pokarmowego
 • potrzebujesz recepty na lek, który stale przyjmujesz
 • chcesz omówić wyniki badań

Wizyta u ginekologa:

 • potrzebujesz porady pod kątem swojego zdrowia intymnego
 • masz objawy infekcji
 • chcesz skonsultować wynik cytologii lub innych badań
 • potrzebujesz recepty na stale przyjmowane leki lub inne preparaty

Wizyta u endokrynologa:

 • cierpisz na choroby tarczycy, nadnerczy, przytarczyc, przysadki mózgowej,
 • jesteś osłabiony, wypadają Ci włosy, masz problemy z utrzymaniem wagi
 • potrzebujesz recepty na leki, które stale przyjmujesz
 • chcesz omówić wyniki badań

Komunikacja

Lekarz zadzwoni lub połączy się z Tobą za pomocą video. Jeżeli połączenie z lekarzem nie jest stabilne, przez co nie słyszysz lub nie rozumiesz, co lekarz do Ciebie mówi, poinformuj go o tym. W ten sposób nie przegapisz żadnej istotnej informacji.

Weryfikacja danych

Podaj swoje imię i nazwisko oraz inne dane osobowe, o które poprosi Cię lekarz, w tym numer PESEL. Lekarz musi mieć pewność, komu dokładnie udziela porady, a PESEL jest niezbędny do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej.
Pamiętaj, aby podać prawdziwe i aktualne dane. Jeżeli dzwonisz jako rodzic lub
opiekun osoby, która potrzebuje pomocy, poinformuj o tym wyraźnie lekarza i podaj dane osobowe właściwego pacjenta.

Bądź szczera/szczery

Telewizyta stanowi pełnoprawną formę postępowania medycznego. Nie lekceważ jej, nie traktuj zdawkowo, bądź szczery wobec lekarza. Lekarz poprzez rozmowę i weryfikację dostępnych informacji na Twój temat, podejmuje decyzje dotyczące Twojego zdrowia i życia.

Informuj na bieżąco

Jeżeli podczas wizyty poczujesz się gorzej, od razu poinformuj o tym lekarza. Podaj przy tym miejsce, w którym się znajdujesz. Z oczywistych względów lekarz nie będzie mógł Ci bezpośrednio pomóc, ale może niezwłocznie wezwać na miejsce pomoc oraz przekazać Ci instrukcje postępowania, które pomogą zmniejszyć zagrożenie do czasu jej przyjazdu.

Dokumenty w Twoim telefonie

Dzięki założeniu Internetowego Konta Pacjenta będziesz mógł otrzymywać od lekarza receptę – odbierzesz ją w formie SMSa lub maila. Ewentualne zwolnienie lekarskie również zostanie wystawione w formie elektronicznej. Skierowanie wyślemy Ci mailem, pocztą lub będziesz mógł odebrać je później.

Załóż Internetowe Konto Pacjenta zgodnie z instrukcją dostępną na stronie: pacjent.gov.pl/ikp.

Badania laboratoryjne

Do badania pobieramy małą ilość kału – wielkości orzecha laskowego do specjalnego pojemniczka, służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z rożnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych (grzyby).

UWAGA!

Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie (czyli do godziny). Badania kału przyjmujemy do godz 11:00. Jeżeli badanie było pobrane przez pacjenta wieczorem, w dzień poprzedzający należy je przetrzymać w lodówce na drzwiczkach.

 1. Badania należy wykonywać w godzinach porannych po co najmniej 12 godzinnej przerwie od spożywania posiłku. Zwłaszcza w przypadku glukozy, cholesterolu, trójglicerydów.
 2. Po południu i wieczorem w dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać dużych obfitych posiłków.
 3. Przed badaniem należy unikać: kawy, herbaty, mleka, cukru, słodzonych napojów, alkoholu.
 4. Bezpośrednio przed badaniem należy unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu i palenia papierosów.

5) Na 15- 30 minut przed badaniem wskazane jest wypicie dwóch szklanek niegazowanej wody.

Pacjentki w ciąży mogą być po lekkim śniadaniu – wyjątkiem jest badanie w kierunku glukozy, glukoza po obciążeniu 50 g lub 75 g.

Dzieci na badania powinny być najedzone i napojone. Wyjątkiem jest badanie w kierunku glukozy. Badań krwi u dzieci nie wykonujemy z palca. Krew pobierana jest z żyły na dłoni, ewentualnie w zgięciu.

W związku z normami pracy laboratorium mikrobiologicznego prosimy o przynoszenie moczu na posiew w pojemniku z płytką.

Jak przygotować próbkę?

Zmoczoną moczem płytkę (obie strony) należy umieścić w pustym pojemniku i szczelnie zamknąć.

Na badanie należy zgłosić się będąc na czczo. Badanie trwa ponad 2 godziny (składa się z trzech pobrań). Na badanie należy zgłosić się najpóźniej do godziny 9.00 (Słomińskiego) i do 8:00 (Wąwozowa).

W czasie badania Pacjent nie może jeść ani opuszczać terenu Centrum Medycznego.

Na badania po obciążeniu wymagane jest skierowanie. 

Czas trwania badania – około 40 min.

Czas oczekiwania na wynik – do 7 dni roboczych.

Badanie przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Dzieci muszą być w wieku pozwalającym na swobodne dmuchnięcie do aligatora. Wskazane jest wykonywanie testu rano na czczo. Przed badaniem przez 2-5 dni Pacjent nie powinien przyjmować leków: inhibitorów pompy protonowej, przez 6 tygodni – antybiotyków i sulfonamidów oraz preparatów bizmutu.

Do badań prenatalnych zaliczamy: TEST PAPPA, HARMONY TEST,  NEOBONA TEST, TEST PANORAMA, TEST SANCO, NIFTY, NIFTY PRO, VERAGENE i VERACITY.

Do badania nie trzeba być na czczo. Należy koniecznie mieć ze sobą ostatni wynik badania USG.

Przed zgłoszeniem się na test sprawdź godziny pobrań poszczególnych testów.

Badania USG

Dorośli:

Przed badaniem należy być na czczo co najmniej 6 godzin, nie powinno się palić ani rzuć gumy. W dniu poprzedzającym badanie obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca. W dniu badania, osoby przyjmujące na stałe leki, powinny popić je niewielką ilością czystej wody. Na godzinę przed badaniem należy wypić przynajmniej 1 litr niegazowanej wody mineralnej i nie oddawać moczu, by podczas badania USG pęcherz był pełny.

Dzieci:

Przygotowanie do badania jest inne w zależności od wieku pacjenta. Noworodki bezpośrednio przed badaniem powinny być nakarmione. Starsze dzieci nie powinny spożywać posiłku na minimum 3 godziny przed planowanym badaniem USG. U nastolatków przygotowanie do badania wygląda podobnie jak u osób dorosłych. Nie należy spożywać posiłku od 4 do 6 godzin przed planowanym badaniem 

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Badanie to jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe.

Diagnostyka USG piersi ma wiele zalet: jest nieinwazyjna i bezpieczna. W przeciwieństwie do mammografii, można je wielokrotnie powtarzać. Profilaktycznie USG piersi należy wykonywać raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35 – 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza. Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej, ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii. Na badanie należy zgłosić się z wynikami poprzednich badań USG i mammografii.

W warunkach prawidłowych badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią- w tym wypadku piersi przed badaniem powinny być opróżnione).

Badanie powinno być wykonane w I fazie cyklu (najlepiej do 14 dnia cyklu). Na badanie należy przynieść aktualny (nie starszy, jak miesiąc od daty pobrania) wynik posiewu z kanału szyjki macicy. Aby zminimalizować dyskomfort podczas badania, warto wcześniej (minimum 1h przed) zażyć leki przeciwbólowe, np. ibuprofen, ketoprofen lub paracetamol.

Wymazy

Badanie należy wykonywać tuż po miesiączce, między 5 a 10 dniem cyklu. Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo, ani też płukania pochwy. Pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem. W przypadku stwierdzenia u pacjentki stanów zapalnych pochwy wskazane jest ich leczenie według wskazań lekarza prowadzącego przed pobraniem materiału do badania cytologicznego. ważne: cytologię zawsze wykonujemy przed USG i przed badaniem.

Pobranie materiału do cytologii jednowarstwowej przypomina standardowe badanie cytologiczne i nie wymaga dodatkowego przygotowania. Materiał do badania może pobrać położna, po uprzednim zapisaniu – nie jest konieczne odbycie wizyty lekarskiej.

Na pobranie wymazu z szyjki, z pochwy lub dróg moczowych (cewki moczowej) pacjent powinien zgłosić się w godzinach porannych. Przed badaniem należy zachować 3-dniową wstrzemięźliwość seksualną, nie stosować środków przeciwbakteryjnych i/lub przeciwgrzybicznych, nie płukać, nie przemywać płynami odkażającymi, nie stosować maści, nie oddawać moczu przynajmniej 2-3 godziny przed pobraniem wymazu.

Przed badaniem należy unikać współżycia przez 24h.
Nie wykonujemy toalety intymnej przed samym badaniem. Kobiety – nie stosujemy tabletek dopochwowych przez okres 4 dni. Jeżeli jest to badanie kontrolne po leczeniu należy odczekać ok tygodnia czasu po skończonym leczeniu. Na wynik czekamy 7-15 dni robocze.

Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji gabinetu.

Pozostałe

Sposób przygotowania do badania kolposkopowego:
Badanie kolposkopowe można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu ostatniego krwawienia miesiączkowego i najpóźniej 4 dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejnego krwawienia miesiączkowego (najlepiej pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu – pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego). Co najmniej 4 dni przed badaniem kolposkopowym nie należy stosować żadnych leków / preparatów dopochwowych, tamponów dopochwowych ani też płukania pochwy.

Co najmniej 24 godziny przed badaniem kolposkopowym należy powstrzymać się od stosunków płciowych. Kolposkopii nie przeprowadzamy podczas miesiączki. Badanie kolposkopowe wykonujemy przed badaniem ginekologicznym, badaniem ultrasonograficznym z użyciem głowicy dopochwowej.
Informujemy pacjentkę, że musi mieć ze sobą aktualne wyniki cytologii, jeśli Pacjentka nie ma takich badań, to decyzję o zrobieniu badania kolposkopowego podejmuje lekarz- uprzedzamy o tym pacjentkę.

Jak należy zachowywać się po badaniu Kolposkopii?
Nie ma specjalnych zaleceń. W przypadku gdy pobrano wycinki z szyjki macicy, zaleca się nie współżyć seksualnie przez okres 7 dni.

W przypadku wizyty w celu uzyskania zaświadczenia dot. przeciwwskazań do uprawiania sportu należy zgłosić się z wynikami badań: morfologia, glukoza, OB, badanie ogólne moczu i EKG.

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies