Jak żyć z Hashimoto?
Jak żyć z Hashimoto?
Między 5 a 10 procent kobiet na świecie posiada przeciwciała odpowiedzialne za autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Czym jest choroba Hashimoto, jak wpływa na jakość naszego życia i jak ją leczyć?
Czym jest choroba Hashimoto?
O Hashimoto mówi się dużo. Czy Twoja mama, siostra, dziewczyna choruje na Hashimoto? Jeśli tak, to znajdujesz się w odpowiednim miejscu.
Choroba Hashimoto, inaczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (AZT). Polega na występowaniu w organizmie zbuntowanych przeciwciał, skierowanych przeciw własnej tarczycy. Atakowana przez wiele lat tarczyca przestaje dobrze pracować i staje się niewydolna. Niewydolność tarczycy powoduje kłopoty z krążeniem, trawieniem, wydolnością fizyczną i psychiczną. Może też być powodem problemów z zajściem w ciążę, poronienia i niepowodzenia ciąży, oraz wrodzonych poważnych zaburzeń u dziecka. Jej przyczyny nie są do końca znane.
Objawy Hashimoto to:
- zmęczenie
- senność
- uczucie zimna
- przybieranie na wadze
- sucha skóra
- wypadanie włosów
- zaburzenia miesiączkowania
- zaparcia
- problemy z koncentracją
- rozdrażnienie
- apatia
- osłabienie
- stany depresyjne
Czy Hashimoto jest uleczalne?
Choroby Hashimoto nie da się praktycznie wyleczyć. Trzeba nauczyć się z nią żyć, tak aby powodowała jak najmniejsze szkody. Zdecydowanie częściej zapadają na nią kobiety - między 5 a 10 procent kobiet ma przeciwciała. Często występuje rodzinnie i przenosi się w linii żeńskiej. Jeśli więc u jednej kobiety w rodzinie rozpoznano Hashimoto, wszystkie najbliższe krewne powinny również zbadać się w tym kierunku. Koniecznie trzeba wykonać badania hormonalnejeśli planuje się ciążę lub na samym jej początku.
Badania, które trzeba wykonać to: poziom TSH, przeciwciała a-TPO, a-TG i TR-Ab (nie ma znaczenia ich miano, wystarczy sama obecność), poziom witaminy D3 i cholesterolu oraz USG tarczycy. W razie stwierdzenia przeciwciał, warto zbadać się też w kierunku innych zaburzeń autoimmunologicznych, jak zespół antyfosfolipidowy, czy chorób reumatycznych, gdyż te stany często występują razem.
Jak żyć z Hashimoto?
Leczeniem choroby Hashimoto zajmuje się endokrynolog, lekarz rodzinny lub ginekolog. Polega ono na wspomaganiu tarczycy za pomocą codziennego podawania leku zawierającego lewotyroxynę, wyrównywania poziomu witamin z grupy B i witaminy D oraz selenu. Ogromne znaczenie ma też dieta. Należy ograniczyć spożycie zbóż zawierających gluten (pszenica, jęczmień, owies, żyto), nabiału (mleko, jogurt, kefir, sery) i roślin strączkowych. Głównym pokarmem powinny być warzywa w dużej ilości i dobrej jakości ekologiczne mięso. Pomocne jest też podawanie probiotyków i ograniczenie stresu.