blog medyczny

Czy pieprzyki są groźne?
21
Paź
21 Paź 2021
Czy pieprzyki są groźne?

Każdy z nas ma na skórze znamiona barwnikowe popularnie zwane pieprzykami. Nie wszyscy wiedzą jednak, że czerniak to bardzo groźny nowotwór skóry. Nie zawsze jest koloru czarnego, może być różnobarwny, cielisty, brązowy. Może pojawić się na skórze ciała, pod paznokciem, na błonach śluzowych.

Czasem trudno go odróżnić od innych znamion, dlatego zaleca się okresową kontrolę znamion u dermatologa. Podczas takiej kontroli dermatolog ogląda niektóre zmiany w dermatoskopie, czyli przy pomocy specjalistycznego urządzenia, które powiększa obserwowany obszar. Należy również zgłosić się do lekarza, gdy pojawia się nowe znamię, szczególnie jeśli jest inne od pozostałych.

Pieprzyki na ciele poszczególnych osób zwykle są do siebie podobne. Mają taki sam kształt, kolor, wygląd w dermatoskopie. Dlatego jeśli wśród swoich pieprzyków znajdziesz jeden niepasujący do reszty, tzw. brzydkie kaczątko, pokaż je lekarzowi. Zwracaj też uwagę na te, które pojawiają się nagle i szybko rosną.

W przypadku niepokojących zmian dermatolog kieruje na zabieg wycięcia znamienia do chirurga. Wykrycie raka we wczesnym stadium to szansa na jego wyleczenie.

Kontrola znamion powinna odbywać się raz do roku lub częściej, jeśli tak zadecyduje lekarz dermatolog.

Warto również stosować kremy z filtrem przez cały rok, a latem obowiązkowo. Aby zaczęły skutecznie chronić, muszą się dobrze wchłonąć. Trzeba posmarować skórę co najmniej 30 minut przed wyjściem na słońce. Chroniący przed UVA krem musi mieć na opakowaniu symbol IPD lub PPD. Ochronę przed UVB zapewnia środek ze znakiem SPF, a przed promieniowaniem podczerwonym chroni filtr z symbolem IR. Koniecznie chrońmy skórę przed poparzeniami słonecznymi, bo to one przede wszystkim predysponują w przyszłości do pojawienia się zmian nowotworowych w skórze w starszym wieku i przyspieszają starzenie skóry.

Pamiętajmy, że długie przebywanie na słońcu niestety szkodzi, a promienie słoneczne odbijają się od wody, piasku, trawy, więc słońce znajdzie nas również pod parasolem i w wodzie.

Pamiętaj, aby regularnie badać znamiona u dermatologa! Skorzystaj ze specjalistycznej opieki dermatologicznej w Babka Medica w Warszawie!

 
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies