blog medyczny

Jak przygotować się do badań na czczo?
14
Paź
14 Paź 2021
Jak przygotować się do badań na czczo?

Morfologia krwi jest jednym z częściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Na podstawie wyników lekarz może ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, a także ewentualne dysfunkcje poszczególnych narządów. Jakie są ogólne wskazania do wykonania morfologii? Jak przygotować się do pobrania krwi? Podpowiadamy.

Morfologia krwi – wskazania

Morfologia opiera się na analizie składu krwi. Głównymi parametrami podlegającymi ocenie jest liczba czerwonych (erytrocytów) i białych krwinek (leukocytów), HCT – czyli hematokryt określający objętość krwinek czerwonych oraz stężenie hemoglobiny - białka odpowiedzialnego za transport tlenu. Morfologia krwi jest badaniem, które pozwala wykryć m.in. stany zapalne, infekcje, choroby autoimmunologiczne, choroby krwi (anemię, czerwienicę, hemofilię) oraz choroby nowotworowe, w tym białaczkę.

Wskazań do wykonania badania może być wiele. Na regularne pobieranie krwi zazwyczaj kierowani są pacjenci zmagający się z chorobami przewlekłymi oraz kobiety w ciąży.

Morfologię zaleca się wykonać także w przypadku wystąpienia objawów takich jak:
- chroniczne zmęczenie i uczucie osłabienia organizmu,
- nagły i nieuzasadniony spadek masy ciała,
- często nawracające infekcje,
- skłonność do siniaków,
- bóle kostne i stawowe,
- częste krwawienia z nosa,
- trudno gojące się rany.

Nawet jeśli nie dostrzegamy żadnych niepokojących objawów, to podstawowe badanie krwi warto wykonywać profilaktycznie – co najmniej raz w roku.

Jak przygotować się do badań na czczo?

Aby badanie krwi, zwłaszcza w przypadku morfologii, glukozy, cholesterolu czy trójglicerydów było jak najbardziej wiarygodne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Zgodnie z zaleceniami na pobieranie krwi należy zgłosić się w godzinach porannych, po co najmniej 12-godzinnej przerwie od spożywania posiłku. Bezpośrednio przed badaniem nie wolno spożywać kawy, herbaty, mleka, cukru, słodzonych napojów oraz alkoholu, należy także zrezygnować z aktywności fizycznych. Na 15-30 minut przed wizytą w punkcie pobrań, zaleca się wypicie dwóch szklanek niegazowanej wody.

Badania laboratoryjne Warszawa – gdzie można je wykonać?

Centrum Medyczne Babka Medica to miejsce, w którym wykonasz podstawowe badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, w badania na czczo, posiew moczu, badanie kału, glukozę i prolaktynę po obciążeniu czy wszystkie badania niezbędne w trakcie prowadzenia ciąży. Co więcej, punkt pobrań czynny jest także w niedzielę, w godzinach od 9:00 do 11:00.

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies