blog medyczny

Jak przygotować się do badań na czczo?
14
Paź
14 Paź 2021
Jak przygotować się do badań na czczo?

Jak przygotować się do badań na czczo?

Morfologia krwi jest jednym z częściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Na podstawie wyników lekarz może ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, a także ewentualne dysfunkcje poszczególnych narządów. Jakie są ogólne wskazania do wykonania morfologii? Jak przygotować się do pobrania krwi? Podpowiadamy.

Morfologia krwi – wskazania

Morfologia opiera się na analizie składu krwi. Głównymi parametrami podlegającymi ocenie jest liczba czerwonych (erytrocytów) i białych krwinek (leukocytów), HCT – czyli hematokryt określający objętość krwinek czerwonych oraz stężenie hemoglobiny - białka odpowiedzialnego za transport tlenu. Morfologia krwi jest badaniem, które pozwala wykryć m.in. stany zapalne, infekcje, choroby autoimmunologiczne, choroby krwi (anemię, czerwienicę, hemofilię) oraz choroby nowotworowe, w tym białaczkę.

Wskazań do wykonania badania może być wiele. Na regularne pobieranie krwi zazwyczaj kierowani są pacjenci zmagający się z chorobami przewlekłymi oraz kobiety w ciąży.

Morfologię zaleca się wykonać także w przypadku wystąpienia objawów takich jak:
- chroniczne zmęczenie i uczucie osłabienia organizmu,
- nagły i nieuzasadniony spadek masy ciała,
- często nawracające infekcje,
- skłonność do siniaków,
- bóle kostne i stawowe,
- częste krwawienia z nosa,
- trudno gojące się rany.

Nawet jeśli nie dostrzegamy żadnych niepokojących objawów, to podstawowe badanie krwi warto wykonywać profilaktycznie – co najmniej raz w roku.

Jak przygotować się do badań na czczo?

Aby badanie krwi, zwłaszcza w przypadku morfologii, glukozy, cholesterolu czy trójglicerydów było jak najbardziej wiarygodne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Zgodnie z zaleceniami na pobieranie krwi należy zgłosić się w godzinach porannych, po co najmniej 12-godzinnej przerwie od spożywania posiłku. Bezpośrednio przed badaniem nie wolno spożywać kawy, herbaty, mleka, cukru, słodzonych napojów oraz alkoholu, należy także zrezygnować z aktywności fizycznych. Na 15-30 minut przed wizytą w punkcie pobrań, zaleca się wypicie dwóch szklanek niegazowanej wody.

Badania laboratoryjne Warszawa – gdzie można je wykonać?

Centrum Medyczne Babka Medica to miejsce, w którym wykonasz podstawowe badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, w badania na czczo, posiew moczu, badanie kału, glukozę i prolaktynę po obciążeniu czy wszystkie badania niezbędne w trakcie prowadzenia ciąży. Co więcej, punkt pobrań czynny jest także w niedzielę, w godzinach od 9:00 do 11:00.