Czy niskie ciśnienie może zagrażać życiu?
Co to jest niskie ciśnienie tętnicze?
U zdrowego człowieka ciśnienie tętnicze krwi powinno się mieścić w granicach 120–129/80–84 mmHg. Za optymalne uznaje się ciśnienie o wartości 120/80 mmHg. Kiedy wartości ciśnienia spadają poniżej 90/60 mmHg, mówimy wtedy o niskim ciśnieniu krwi. Jest to stan, w którym nacisk krwi na ściany tętnic podczas bicia serca jest zbyt mały.
Niskie ciśnienie krwi nazywane jest inaczej hipotensją, hipotonią lub potocznie – niedociśnieniem.
Niskie ciśnienie tętnicze – rodzaje i przyczyny
Wyróżniamy trzy rodzaje hipotonii:
- hipotonia pierwotna (samoistna, konstytucjonalna) – to najpowszechniej występująca postać niedociśnienia. Może mieć podłoże genetyczne i występować wśród członków rodziny. W przypadku hipotonii pierwotnej niskie ciśnienie utrzymuje się przewlekle i nie wynika z żadnych problemów zdrowotnych. Przyczyn tego stanu zwykle nie udaje się ustalić. Problem ten najczęściej dotyczy dziewcząt i kobiet w średnim wieku oraz wysokich i szczupłych osób;
- hipotonia wtórna – jest konsekwencją innej choroby (np. cukrzycy, nadciśnienia płucnego, niedoczynności tarczycy, padaczki, anemii), zaburzeń (np. hormonalnych) lub przyjmowania określonej grupy leków (np. leków stosowanych w terapii choroby Parkinsona, leków psychotropowych lub leków odwadniających). Hipotonia wtórna bywa także następstwem odwodnienia, stresu, krwotoku, ciężkiej reakcji alergicznej, wstrząsu bólowego, czy nadużywania alkoholu.
- hipotonia ortostatyczna – wynika z problemów związanych z krążeniem. Pojawia się w skutek szybkiej zmiany pozycji ciała z leżącej lub siedzącej na stojącą. Ten rodzaj niedociśnienia najczęściej dotyczy osób starszych (po 65. roku życia) oraz obciążonych licznymi chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą, chorobą Parkinsona, chorobami nadnerczy).
Niskie ciśnienie krwi – objawy
Niektóre osoby z niskim ciśnieniem nie odczuwają żadnych dolegliwości, u innych może ono powodować nieprzyjemne i utrudniające normalne funkcjonowanie objawy. Najczęściej osoby z niskim ciśnieniem skarżą się na:
- zawroty głowy;
- mdłości,
- omdlenia;
- mroczki przed oczami;
- zamroczenie;
- poczucie dezorientacji;
- bóle głowy;
- zaburzenia koncentracji;
- osłabienie;
- senność;
- przyspieszone tętno;
- płytki, przyspieszony oddech;
- wilgotną i bladą skóra;
- zimne stopy i dłonie (nawet w ciepłe dni).
Niskie ciśnienie tętnicze a wysoki puls
Ciśnienie krwi oraz puls są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Zwykle przy niskim ciśnieniu puls jest wysoki. Dlaczego? Przy hipotonii tkanki i organy są niedotlenione i gorzej ukrwione, co jest bardzo niekorzystne dla organizmu. Dlatego serce, by zapewnić sprawniejszy przepływ krwi, przyspiesza swoją pracę, co jest zauważalne w postaci przyspieszonego tętna.
Niskie ciśnienie w ciąży
Hipotonia wtórna może pojawić się u kobiet w ciąży i jest to zjawisko normalne, związane z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi w tym okresie. Najczęściej niskie ciśnienie występuje w I trymestrze, a po porodzie wraca do stanu sprzed ciąży. Niskie ciśnienie u ciężarnych kobiet może także pojawić się w wyniku odwodnienia, zbyt długiego stania lub wysiłku fizycznego. Objawy niskiego ciśnienia w ciąży nie różnią się od klasycznych objawów i jeśli nie są zbyt uciążliwe, można je przeczekać lub spróbować podnieść ciśnienie domowymi metodami (odpowiednie nawodnienie, odpoczynek, umiarkowana aktywność fizyczna np. spacer lub joga). Jeśli jednak dolegliwości związane z niskim ciśnieniem stanowią zagrożenie dla zdrowia matki lub dziecka – należy skonsultować się z lekarzem.
Czy niskie ciśnienie zagraża życiu?
Niskie ciśnienie krwi, któremu nie towarzyszą żadne objawy, zwykle nie jest powodem do niepokoju. Są jednak sytuacje, w których hipotonia może bezpośrednio zagrażać życiu lub zdrowiu:
- niskie ciśnienie niekorzystnie wpływa na przepływ krwi i może powodować zaburzenia w pracy ważnych organów (takich jak serce lub mózg) oraz ich uszkodzenie;
- niskie ciśnienie krwi w przypadku dużej utraty krwi, ciężkiej infekcji (sepsa) lub silnej reakcji alergicznej może doprowadzić do wstrząsu (septycznego lub hipowolemicznego), który może skutkować uszkodzeniem narządów, niewydolnością wielonarządową, a nawet śmiercią. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji medycznej;
- zawroty głowy i omdlenia wynikające z niskiego ciśnienia oraz związane z tym zwiększone ryzyko upadków, mogą stanowić zagrożenie dla osób starszych, bardziej narażonych na złamania i urazy;
- niskie ciśnienie może nasilać objawy choroby Parkinsona lub cukrzycy, a także powodować dodatkowe komplikacje;
- wraz z nagłym spadkiem ciśnienia mogą wystąpić poważne stany, takie jak tamponada (krew lub inny płyn w jamie osierdzia), zawał serca, czy zatorowość płucna.
Jak podnieść niskie ciśnienie tętnicze?
Niedociśnienie, jeśli nie powoduje żadnych dolegliwości i nie wynika z innych chorób, zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego. Z niedociśnieniem można sobie poradzić i mu zapobiegać, stosując domowe metody. Co można zrobić? Oto kilka rad:
- zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i pić około 2–2,5 litra wody dziennie;
- jeść częściej, ale mniejsze i dobrze zbilansowane posiłki;
- nieznacznie zwiększyć ilość spożywanej soli, gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie (sól trzeba stosować w umiarze, ponieważ jej nadmiar może szkodzić i prowadzić np. do nadciśnienia);
- wprowadzić regularną aktywność fizyczną;
- wysypiać się, a po przebudzeniu wykonać masaż nóg i unikać szybkiego wstawania;
- brać naprzemiennie zimne i ciepłe prysznice pobudzające krążenie;
- unikać długiego stania oraz gwałtownych zmian pozycji;
- pić kawę lub inne napoje zawierające kofeinę – jednak z umiarem, gdyż kawa działa moczopędnie i sprzyja utracie wody;
- rzucić palenie i unikać spożywania alkoholu;
- unikać przebywania w pełnym słońcu i gorących pomieszczeniach (np. saunach);
- pić napary z ziół takich jak: majeranek, mięta, rumianek, kwiaty lawendy, czy korzeń lubczyku;
- suplementować magnez i potas z witaminą B6 i koenzymem Q10;
- unikać stresu.
Co ważne – powyższe metody mogą zadziałać, ale może się też zdarzyć, że u niektórych osób nie przyniosą żadnych efektów. Jeśli domowe metody zawiodą lub – co istotniejsze – niskie ciśnienie wynika z innej choroby, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie.
Podsumowując – niskie ciśnienie tętnicze zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla życia i nie wymaga leczenia farmakologicznego. Warto jednak mieć je pod kontrolą, regularnie chodzić na badania profilaktyczne i dbać o zdrowy tryb życia, który pomoże w utrzymaniu ciśnienia na odpowiednim poziomie i poprawi samopoczucie.
Źródła:
- https://lekarzebezkolejki.pl/blog/czy-niskie-cisnienie-krwi-wymaga-leczenia/w-779#rodzaje-hipotensji-i-jej-przyczyny
- https://lekarzebezkolejki.pl/blog/niskie-cisnienie-wysoki-puls-co-moze-oznaczac/w-2055
- https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/352216,niskie-cisnienie-tetnicze
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kardiologia/niskie-cisnienie-czyli-hipotonia-przyczyny-objawy-leczenie-aa-ksuY-xmaD-mDLZ.html#google_vignette
- https://podyplomie.pl/kardiologia/10014,przewlekle-niedocisnienie-leczyc-czy-nie-leczyc
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,niskie-cisnienie---objawy--przyczyny--niskie-cisnienie-w-ciazy,artykul,63956844.html#niskie-cisnienie-objawy
- https://www.kursysos.pl/niskie-cisnienie/