blog medyczny

Kiedy zrobić USG połówkowe?
19
Paź
19 Paź 2021
Kiedy zrobić USG połówkowe?

Kiedy zrobić USG połówkowe?

Ciąża to czas, w którym zdrowie przyszłej mamy i dziecka są najważniejsze. By mieć pewność, że przyszłemu dziecku nic nie zagraża, warto co najmniej trzy razy w czasie trwania ciąży udać się do ginekologa na badanie USG. Jednym z obowiązkowych badań tego typu, jest USG połówkowe. Kiedy się je wykonuje i czego można się dowiedzieć dzięki niemu?

Czym jest badanie USG ciąży?

Za pomocą badania USG ciąży, można stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Dzięki temu, że badanie ma postać obrazu, udaje się dokładnie określić, czy na przykład dziecko ma odpowiednią wielkość, czy jego głowa ma właściwą objętość, a także czy jego serce bije w dobrym tempie.Badanie wykonuje się z wykorzystaniem ultradźwięków, co jest zupełnie bezpieczne tak dla przyszłej matki, jak i dla jej jeszcze nienarodzonego potomka. Fale akustyczne przenikają przez tkanki w sposób nieinwazyjny i bezbolesny.

Obraz, który przesyłają ultradźwięki, przedstawia się na ekranie ultrasonografu, który precyzyjnie odczytuje zapis. Informacje utrwalają się wtedy, gdy tkanki i organy odbijają przenikające fale akustyczne. W ten sposób bardzo wyraźnie można zaobserwować wszystkie części ciała i organy wewnętrzne płodu. Uwzględniając różne parametry, lekarz może ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo w brzuchu matki.

Jakie badania USG należy wykonać, będąc w ciąży?

Na pierwsze badanie kobieta w ciąży powinna zgłosić się między 11. a 14. tygodniem. Na kolejne, czyli tak zwane połówkowe od 18. do 22. tygodnia. Ostatnie obowiązkowe badanie USG przypada na czas między 28. tygodniem a 32.

Co daje USG połówkowe?

Dzięki USG połówkowemu lekarz może stwierdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki.Zatem otrzymuje się pełną analizę stanu zdrowia dziecka, co pozwala w tym momencie zaobserwować nawet najdrobniejsze odchylenia od normy.Dzięki temu badaniu lekarz może określić: obwód główki dziecka, jak długa jest kość udowa, jak duży jest obwód brzucha płodu, ile dziecko waży i w jakim jest wieku.

Każde to badanie pozwala także określić bardzo precyzyjnie dokładny rozwój narządów w obrębie danego organu.Na przykład badając głowę, lekarz może podać informacje dotyczące ciągłości czaszki, rozmiaru główki, gęstość mineralną czaszki, a także jej kształt.Analizuje także strukturę mózgu, badając, czy znajduje się w nim odpowiednia ilość płynu mózgowo-rdzeniowego.

Oprócz analizy stanu zdrowia i prawidłowości rozwoju dziecka lekarz bada także stopień dojrzałości łożyska. Podczas badania połówkowego jest to zwykle pierwszy lub drugi poziom z uwagi na to, w jakim okresie w ciąży to badanie się wykonuje. Ponadto ocenie poddaje się ilość płynu owodniowego. Dzięki temu badaniu można również precyzyjnie określić możliwy termin porodu.