blog medyczny

Jak samodzielnie badać piersi?
12
Paź
12 Paź 2021
Jak samodzielnie badać piersi?

Kontrolne samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu, od razu po zakończeniu miesiączki. Piersi nie są wtedy obrzmiałe i bolące. Badać powinny się kobiety, które ukończyły 20 lat i starsze. Badania nie przeprowadzamy w pośpiechu. W ramach comiesięcznego badania piersi obejrzyj je w lustrze i zbadaj na stojąco i leżąco.

Obserwacja piersi przed lustrem

Podnieś ręce i sprawdź czy piersi wyglądają prawidłowo, czy nie ma na nich nieregularnych kształtów, czy nie są pomarszczone, a brodawki wyciągnięte. Zwróć uwagę na doły pachowe. Następnie połóż ręce na biodrach i przeprowadź tę samą obserwację. Ściśnij brodawki i sprawdź, czy z piersi nie wydobywa się wydzielina.

Palpacyjne badanie piersi na stojąco

Badanie najlepiej przeprowadzić pod prysznicem kiedy skóra jest śliska. Połóż lewą rękę na karku, prawą ręką masuj pierś dookoła zataczając koła trzema palcami. Masuj pierś w każdym kierunku. Następnie wykonuj okrężne ruchy kierując się w stronę sutka. Nie zapomnij o zbadaniu dołów pachowych. Połóż prawą rękę na karku i w ten sam sposób zbadaj drugą pierś.

Palpacyjne badanie piersi w pozycji leżącej

Połóż się na twardym podłożu, pod prawy bark podłóż poduszkę, unieś prawą rękę i włóż pod głowę. Lewą ręką badaj pierś w ten sam sposób, co pod prysznicem. Tę samą czynność powtórz przy badaniu drugiej piersi, zakładając lewą rękę za głowę. Następnie wyjmij rękę spod głowy i sprawdź, czy w dołach pachowych nie ma odczuwalnych zgrubień lub czy węzły chłonne nie są powiększone.

Jeśli zauważysz jakąkolwiek niepokojącą zmianę w swoich piersiach, wykonaj USG piersi lub skonsultuj się z ginekologiem!

 
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies