blog medyczny

Kolposkopia - co to takiego i kiedy ją wykonać?
06
Paź
06 Paź 2021
Kolposkopia - co to takiego i kiedy ją wykonać?

Badanie kolposkopowe (kolposkopia) jest nieinwazyjne, bezbolesne, trwa jedynie kilka minut, a jego przebieg można obserwować na ekranie.Dodatkową zaletą kolposkopii jest fakt, że wynik badania otrzymasz od razu po jego zakończeniu, o ile lekarz nie pobierze wycinków (inaczej jest z cytologią, na której wynik trzeba czekać nawet do 3 tygodni). Po badaniu otrzymasz zdjęcia, które może obejrzeć ginekolog prowadzący. Kolposkopia może być wykonywana wielokrotnie, bezpiecznie nawet u kobiet w ciąży.

Jak przebiega kolposkopia?

Badanie kolposkopowe polega głównie na obserwacji części pochwowej szyjki macicy po jej uwidocznieniu we wzierniku, oczyszczeniu ze śluzu i oświetleniu.Na powierzchni szyjki macicy mogą rozwijać się niebezpieczne choroby, których nie da się dostrzec podczas zwykłego badania.Do badania używa się specjalistycznego sprzętu optycznego, dzięki któremu ginekolog może prowadzić obserwację narządu rodnego w dużym powiększeniu.

Ginekolog najpierw ogląda nabłonek wielowarstwowy płaski nierogowaciejący na ścianach pochwy na jej obwodzie, nabłonek gruczołowy wokół kanału szyjki macicy, a zwłaszcza ich granicę, ponieważ tam mogą rozwijać się złośliwe zmiany.Po powiększeniu obrazu i zastosowaniu zielonego filtra ukazuje się podnabłonkowa sieć naczyń krwionośnych, której obserwacja daje możliwość rozpoznania charakteru ewentualnej zmiany.

Kolejnym etapem badania są próby kontrastujące powierzchnię nabłonka, z których najczęściej wykonywane to:

  • próba z 3% kwasem octowym
  • próba z płynem Lugola

Główną zaletą badania kolposkopowego, jest fakt, że pozwala na w pełni racjonalne postępowanie diagnostyczne. Lekarz może ograniczyć się jedynie do pobierania celowych wycinków z podejrzanych zmian o ich największym nasileniu.

Precyzyjna lokalizacja granic zmian daje możliwość wyznaczenia właściwego zakresu leczenia i uniknięcia usuwania nadmiaru zdrowych tkanek szyjki macicy.

Jeśli szukasz ginekologa, który przeprowadzi specjalistyczne badanie kolposkopowe, umów wizytę w Centrum medycznym Babka Medica w Warszawie!

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies