Wyprawka do szpitala- o czym pamiętać?
Wyprawka do szpitala – kiedy ją przygotować?
Na pewno nie na ostatnią chwilę. Pakowanie się w nerwach i pośpiechu nie jest dobrym pomysłem. Nigdy też nie wiadomo, czy nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności lub czy dziecko nie postanowi przyjść na świat nieco wcześniej, dlatego warto być przygotowanym na każdy scenariusz i na wszelki wypadek mieć spakowaną torbę do szpitala już na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Do takiej torby zawsze można coś dorzucić, dlatego dobrze trzymać ją gdzieś pod ręką, gdzie spokojnie będzie sobie czekać na odpowiedni moment. A kiedy już on nadejdzie – po prostu zabrać ją ze sobą do szpitala bez potrzeby martwienia się, czy na pewno zawiera ona wszystko, co potrzebne.
Jak spakować torbę do szpitala?
Dobrze jest zachować zdrowy rozsądek i umiar w pakowaniu torby do szpitala. Wyprawka powinna zawierać tylko naprawdę najpotrzebniejsze przedmioty dla mamy i dziecka. Ich listę najczęściej można znaleźć na stronie szpitala, w którym planowany jest poród. Zazwyczaj pobyt w szpitalu po porodzie trwa 2-3 dni – należy oszacować, ile rzeczy jest potrzebnych na taki okres czasu. Co jeśli hospitalizacja się przedłuży? Awaryjnie można mieć spakowaną drugą torbę, zawierającą dodatkowe rzeczy, którą ktoś z bliskich w każdej chwili może podrzucić do szpitala.
Torba do szpitala powinna być spakowana w sposób przemyślany. Rzeczy potrzebne w pierwszej kolejności na wierzchu, te mniej potrzebne na dole. Dobrym pomysłem jest podzielenie torby na pół i umieszczenie rzeczy mamy w jednej części, rzeczy dziecka – w drugiej. Takie rozwiązanie pozwoli zachować porządek i ułatwi szukanie. Dobrze by było, gdyby w pakowaniu wyprawki do szpitala uczestniczyła także osoba, która będzie towarzyszyła podczas porodu. Ona także musi wiedzieć, co i gdzie znajduje się w torbie, by już na sali porodowej bez problemu i niepotrzebnych nerwów szybko znaleźć dany przedmiot.
W co się spakować – w walizkę czy w torbę? To już zależy od własnych preferencji. Najważniejsze by zarówna walizka, jak i torba, nie były zbyt dużych rozmiarów. Po pierwsze ze zbyt dużą i ciężką walizką trudniej będzie się przemieszczać, po drugie – można ona po prostu przeszkadzać innym i sprawiać kłopot.
Wyprawka do szpitala – niezbędne dokumenty
Jest to najistotniejsza kwestia, o której nie można zapomnieć. Dokumenty dobrze mieć spakowane gdzieś na wierzchu, w bocznej zewnętrznej kieszonce lub nawet w niewielkiej, oddzielnej torebce, do której ma się szybki i nieskrępowany dostęp. Wszystkie dokumenty najlepiej mieć umieszczone w jednej teczce. Co trzeba zabrać?
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport;
- kartę przebiegu ciąży;
- plan porodu;
- wyniki badań laboratoryjnych, wykonanych nie później niż miesiąc przed terminem porodu, z uwzględnieniem: 2 potwierdzonych lub oryginalnych wyników grupy krwi, WR, HbsAg, HIV, HCV, USG, posiewu z pochwy i odbytu w kierunku GBS;
- inne dokumenty świadczące o stanie zdrowia;
- skierowanie w przypadku planowanego cesarskiego cięcia.
Wyprawka do szpitala – rzeczy dla mamy
Wyprawka dla mamy powinna uwzględniać rzeczy potrzebne podczas porodu oraz już po porodzie. Co w takim razie warto zabrać?
Na czas porodu warto spakować:
- wygodną, najlepiej bawełnianą koszulę do porodu;
- klapki pod prysznic;
- skarpetki (niektóre kobiety skarżą się na zimne stopy podczas porodu);
- szlafrok;
- mały i duży ręcznik;
- wodę do picia w butelce;
- przekąski;
- pomadkę pielęgnacyjną do ust (pomoże zapobiec pękaniu i przesuszeniu ust podczas porodu).
Jeśli rodzice dziecka podjęli decyzję o pobraniu krwi pępowinowej podczas porodu należy pamiętać o spakowaniu zestawu pobraniowego i przekazaniu go towarzyszącej przy porodzie położnej.
Po porodzie przyszłej mamie przydadzą się:
- 1–2 koszule nocne umożliwiające karmienie;
- przybory toaletowe;
- płyn do higieny intymnej i środki przyspieszające gojenie się krocza;
- zapas podkładek lub podpasek ginekologicznych na czas pobytu;
- podkłady na łóżko;
- laktator;
- maść pielęgnacyjna na brodawki;
- bawełniany, nieuciskający biustonosz do karmienia (1–2 sztuki);
- wygodne, nieuciskające, najlepiej bawełniane majtki poporodowe (kilka sztuk);
- wkładki laktacyjne;
- wygodny i przewiewny komplet ubrań na wyjście ze szpitala.
W niektórych szpitalach pacjenci muszą mieć własne sztućce i kubek. Warto się upewnić, jak wygląda sytuacja w szpitalu, w którym planowany jest poród lub na wszelki wypadek po prostu wziąć je ze sobą.
Wyprawka do szpitala – rzeczy dla dziecka
Wyprawka dla noworodka powinna zawierać:
- kilka pieluszek tetrowych;
- 1 opakowanie pieluch jednorazowych;
- 1 kocyk lub rożek;
- kilka sztuk koszulek;
- kilka sztuk śpioszków lub pajacyków;
- kilka sztuk body lub kaftaników;
- kilka czapeczek;
- kilka par skarpetek;
- rękawiczki niedrapki;
- ręcznik;
- kosmetyki pielęgnacyjne;
- krem pielęgnacyjny do pośladków;
- opakowanie sterylnych gazików;
- chusteczki nawilżające;
- ubranka na wyjście ze szpitala, adekwatne do pory roku.
Ubranka dla dziecka powinny być wykonane z naturalnych włókien, przed spakowaniem należy je wyprać i wyprasować. Jeśli chodzi o rozmiar ubranek – dobrze mieć na wszelki wypadek kilka w mniejszym i większym rozmiarze.
Co jeszcze może przydać się w szpitalu?
Listę rzeczy obowiązkowych oczywiście można rozszerzyć, byle tylko w granicach rozsądku. Rzeczy praktyczne do przecież jedno, ale nie można także zapomnieć o komforcie przyszłej mamy.
Na sali porodowej może przydać sią na przykład olejek do masażu – masaż dolnej części pleców podczas skurczów przynosi ogromną ulgę rodzącej. To samo z muzyką – jeśli może to pomóc zrelaksować się przyszłej mamie w czasie porodu, można pomyśleć o zabraniu ze sobą niewielkiego sprzętu do odtwarzania muzyki.
Nic się też nie stanie, jeśli do szpitalnej wyprawki dorzucimy kilka torebek ulubionej herbaty czy kilka smakołyków, które poprawią nastrój i pozwolą karmiącej piersią mamie dotrwać do szpitalnego posiłku.
Jest bardzo prawdopodobne, że świeżo upieczona mama nie będzie miała specjalnie dużo czasu dla siebie po porodzie, ale różnie może być, dlatego do szpitalnej wyprawki można dorzucić książkę, czytnik, czy słuchawki, dzięki którym będzie można posłuchać muzyki lub obejrzeć film, bez obaw, że się komuś przeszkadza.
To, o czym koniecznie warto pamiętać, to ładowarka do telefonu – na pewno się przyda i pozwoli zachować łączność ze światem.