blog medyczny

Jak leczyć sklejenie warg sromowych u dziecka?
07
Paź
07 Paź 2021
Jak leczyć sklejenie warg sromowych u dziecka?

Synechia, czyli sklejenie warg sromowych mniejszych występuje przed okresem pokwitania, najczęściej między 6 miesiącem a 6 rokiem życia dziecka.Powodowane jest ono spowodowane niedoborem estrogenów, co sprzyja łączeniu się pasm komórkowych warstwy kolczystej naskórka warg sromowych mniejszych.

Czynnikiem sprzyjającym sklejaniu się warg sromowych u dzieci są stany zapalne sromu. Wyróżniamy 3 typy sklejenia warg sromowych mniejszych u dzieci:

  • sklejenie przednie
  • sklejenie tylne (występuje najczęściej)
  • środkowe

Sklejenie warg sromowych mniejszych może być przyczyną infekcji dróg moczowych (ułatwia zaleganie moczu w pochwie) oraz sromu i pochwy. Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka sklejone wargi sromowe, natychmiast skonsultuj się z ginekologiem dziecięcym.

Sklejone wargi sromowe - jak leczyć?

Jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko sklejenia warg sromowych lub jak je leczyć?

  • obserwacja i natłuszczanie - jeśli zrost jest niewielki i dziecko nie ma żadnych dolegliwości, należy natłuszczać wargi sromowe preparatem zaleconym przez ginekologa.
  • leczenie miejscowe - podczas wizyty lekarz może zdecydować o leczeniu miejscowym w postaci estrogenoterapii miejscowej. Co to takiego? Jest to terapia hormonalna stosowana miejscowo na zmienione tkanki. Terapia hormonalna daje szanse na samoistne rozklejenie się warg.
  • rozdzielenie zrostu w znieczuleniu miejscowym - podczas wizyty lekarz może rozdzielić sklejone wargi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wcześniej dziecko otrzymuje znieczulenie miejscowe, które uchroni je dolegliwości wynikających z zabiegu. Znieczulenie podawane miejscowo w formie żelu. Rozklejenie warg sromowych  powinien wykonać chirurg dziecięcy lub ginekolog.

W Centrum Medycznym Babka Medica w Warszawie skorzystasz z konsultacji u doświadczonych lekarzy, którzy przeprowadzą zabieg rozklejenia warg sromowych u Twojego dziecka.

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies