Profilaktyka nowotworowa u kobiet - jakie badania wykonać?
Profilaktyka nowotworowa - jakie badania wykonać?
Cytologia
Najczęściej wykonywanym badaniem profilaktycznym u kobiet jest cytologia. Jest to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne, wykonywane podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Należy je wykonywać tuż po miesiączce, między 5 a 10 dniem cyklu. Około 2-3 dni przed wizytą nie należy współżyć i stosować żadnych preparatów dopochwowych. W przypadku infekcji intymnej należy poddać się leczeniu, a badanie odłożyć do następnej wizyty.
Samobadanie piersi
Samobadanie piersi jest najważniejszą czynnością w profilaktyce nowotworowej piersi. Należy badać je raz w miesiącu, tuż po miesiączce, już od 20 roku życia. Podczas wizyty ginekologicznej lekarz powinien wykonać palpacyjne badanie piersi. Raz w roku zaleca się wykonać USG piersi.Badanie to zaleca się w szczególności u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną lub gdy w rodzinie występowały zmiany w piersiach i nowotwory.
Badanie ultrasonograficzne (USG piersi)
Banianie USG jest powszechną metodą wizualizacji narządów wewnętrznych. USG piersi powinno wykonywać się raz w roku w ramach profilaktyki nowotworowej piesi. Badanie jest zupełnie bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania.
Mammografia
Mammografia jest badaniem piersi, które wykonuje się raz w roku u kobiet po 50 roku życia. Metoda ta nie określa stopnia złośliwości uwidocznionych zmian. W przypadku rozpoznania zmian w badaniu mammograficznym wskazane jest wykonanie biopsji, czyli pobrania komórek zmiany pod kontrolą USG.