blog medyczny

Profilaktyka nowotworowa u kobiet - jakie badania wykonać?
28
Wrz
28 Wrz 2021
Profilaktyka nowotworowa u kobiet - jakie badania wykonać?

Profilaktyka nowotworowa - jakie badania wykonać?

Cytologia

Najczęściej wykonywanym badaniem profilaktycznym u kobiet jest cytologia. Jest to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne, wykonywane podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Należy je wykonywać tuż po miesiączce, między 5 a 10 dniem cyklu. Około 2-3 dni przed wizytą nie należy współżyć i stosować żadnych preparatów dopochwowych. W przypadku infekcji intymnej należy poddać się leczeniu, a badanie odłożyć do następnej wizyty.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest najważniejszą czynnością w profilaktyce nowotworowej piersi. Należy badać je raz w miesiącu, tuż po miesiączce, już od 20 roku życia. Podczas wizyty ginekologicznej lekarz powinien wykonać palpacyjne badanie piersi. Raz w roku zaleca się wykonać USG piersi.Badanie to zaleca się w szczególności u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną lub gdy w rodzinie występowały zmiany w piersiach i nowotwory.

Badanie ultrasonograficzne (USG piersi)

Banianie USG jest powszechną metodą wizualizacji narządów wewnętrznych. USG piersi powinno wykonywać się raz w roku w ramach profilaktyki nowotworowej piesi. Badanie jest zupełnie bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Mammografia

Mammografia jest badaniem piersi, które wykonuje się raz w roku u kobiet po 50 roku życia. Metoda ta nie określa stopnia złośliwości uwidocznionych zmian. W przypadku rozpoznania zmian w badaniu mammograficznym wskazane jest wykonanie biopsji, czyli pobrania komórek zmiany pod kontrolą USG.

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies