8 popularnych mitów na temat ciąży i macierzyństwa. Spotkałaś się z nimi?
8 popularnych mitów na temat ciąży i macierzyństwa. Spotkałaś się z nimi?
Ciąża i macierzyństwo obrosły licznymi mitami. Część z nich słyszymy w bliskim gronie, inne powielane są w filmach i książkach. Weryfikujemy najczęstsze mity!
W trakcie miesiączki nie można zajść w ciążę
Powszechne jest przekonanie, że w czasie miesiączki kobieta nie zajdzie w ciążę. To mit! Chociaż zapłodnienie w trakcie okresu jest mało prawdopodobne, nie jest wykluczone. Dużo zależy m.in. od długości cyklu (przy krótkim cyklu owulacja może zacząć się jeszcze w czasie krwawienia) oraz żywotności plemników. Dlatego sposoby bezpiecznego zapobiegania ciąży lepiej omówić z ginekologiem.
Poranne mdłości
Kiedy w filmie kobieta rano biegnie do toalety, zwykle znaczy to tylko jedno – jest w ciąży. Tymczasem to, że ciążowe mdłości odczuwa się tylko rano, jest szeroko rozpowszechnionym mitem. Wiele kobiet odczuwa mdłości również w ciągu dnia i wieczorem. Duże znaczenie mają m.in. różne zapachy, które mogą wywoływać mdłości bez względu na porę dnia. Poranne mdłości kojarzone są również z wczesnym etapem ciąży, tymczasem przeciętnie trwają do 16-20 tygodnia, W niektórych przypadkach mogą ciągnąć się nawet do końca ciąży lub wrócić w trzecim trymestrze ciąży.
Warto również rozróżnić ciążowe mdłości od tzw. niepowściągliwych wymiotów, które mogą być niebezpieczne z uwagi na odwodnienie i problemy z dostarczaniem niezbędnych substancji odżywczych. Dlatego w przypadku intensywnych i częstych wymiotów należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.
USG jest niebezpieczne dla dziecka
USG jest jednym z najpopularniejszych ciążowych badań, które daje szereg ważnych informacji na temat zdrowia dziecka oraz pomaga kontrolować prawidłowy przebieg ciąży. W Polsce ginekolog zleca rutynowo trzy badania USG w trakcie całej ciąży, chociaż w przypadku ciąży podwyższonego ryzyka (np. mnogiej) tych badań może być więcej. Czy są one bezpieczne? Często pojawiają się pytania dotyczące tego zagadnienia. USG ciąży jest robione rutynowo od kilku dekad (w USA od lat 70.) i nie ma dowodów na to, aby było niebezpieczne dla matki albo dziecka. Być może mit ten powiązany jest z faktem, że kiedyś do badania położenia płodu używano rentgena, a ten źle wpływał na rozwój dziecka. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
W ciąży się promienieje
Cała promieniejesz – to jeden z najczęstszych komplementów, jakie słyszą ciężarne. Rzeczywiście wiele kobiet może poszczycić się piękną cerą, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży. Związane jest to ze zwiększonym dopływem krwi do skóry. Jednak to tylko jedna strona medalu. Po drugiej są ciążowe przypadłości: suchość skóry, trądzik ciążowy i melasma, czyli pojawiające się na skórze ciemne przebarwienia. I to również jest normalna reakcja skóry na ciążę.
Karmienie piersią przychodzi naturalnie
Wiele z nas, przygotowując się do macierzyństwa, planuje karmić piersią. Wyrażenie karmić naturalnie samo w sobie jest sugestią – w końcu tak karmiliśmy nasze młode od zarania dziejów, więc teoretycznie powinno to przychodzić młodym matkom bez problemów. Niestety karmienie piersią wielu kobietom sprawia trudność, zaś presja połączona z oczekiwaniem, iż przyjdzie nam to w sposób naturalny, nie poprawia sytuacji. Jeśli mimo początkowych trudności zależy nam na karmieniu piersią, nie bójmy się poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego albo ginekologa.
Karmiąc piersią, nie można zajść w ciążę
Pozostając przy karmieniu piersią – jeden z popularnych mitów mówi o tym, że karmienie piersią jest formą naturalnej antykoncepcji. Przekonanie to bierze się stąd, że wiele kobiet podczas pierwszych miesięcy karmienia nie miesiączkuje. Nie wyklucza to jednak owulacji i możliwości zajścia w ciążę. Dlatego, jeśli nie planujemy kolejnej ciąży w okresie karmienia, lepiej skonsultować się z ginekologiem w sprawie bezpiecznej antykoncepcji.
Moje życie całkowicie się zmieni vs moje życie w ogóle się nie zmieni
Dwa popularne mity dotyczą zakresu zmian, które zachodzą w życiu rodziców po narodzinach dziecka. Część kobiet wierzy, że w ich życiu nie zmieni się prawie nic. Zwykle nie jest to prawda – nawet przy dużej pomocy i wsparciu rodziny, możemy doświadczyć wielu trudności, odczuwać brak czasu lub mieć mniej energii niż przed ciążą. Z drugiej strony popularne są twierdzenia, że posiadanie dziecka to koniec wolności, uwiązanie i same obowiązki na najbliższe 18 lat. I znowu, dużo zależy od czynników takich jak zdrowie i charakter dziecka czy wsparcie ze strony najbliższych. Wielu rodziców jest w stanie zachować pewne elementy "starego życia": ukochane hobby, wspólne randki czy spotkania ze znajomymi.
Małe piersi – mało pokarmu
Popularny mit mówi o tym, że wielkość piersi wpływa na produkcję mleka. Małe piersi miałyby być niewystarczające do karmienia. Na szczęście to tylko mit. Piersi składają się z tkanki tłuszczowej i tkanki gruczołowej. Ta pierwsza odpowiada za wielkość piersi, ale to ta druga jest odpowiedzialna za produkcjępokarmu, a jej ilość jest taka sama u wszystkich kobiet, bez względu na rozmiar biustonosza. Zdarza się, że u niektórych kobiet dochodzi do niedorozwoju tkanki gruczołowej, nie wpływa to jednak na wielkość piersi. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem, który zbada budowę piersi.