blog medyczny

Komu powierzyć prowadzenie ciąży – ginekolog czy położna?
12
Maj
12 Maj 2022
Komu powierzyć prowadzenie ciąży – ginekolog czy położna?

Komu powierzyć prowadzenie ciąży – ginekolog czy położna?

Pozytywny wynik testu ciążowego budzi radość, ale wymaga również podjęcia szeregu decyzji. Jedną z nich jest wybór osoby prowadzącej ciążę. W Polsce przyjęło się, że ciąża prowadzona jest przez ginekologa, ale od kilku lat ciężarna może znaleźć się również pod opieką położnej. Przyjrzyjmy się każdemu z tych rozwiązań.

Prowadzenie ciąży - położna

Od 2017 roku w Polsce położne mogą prowadzić prawidłowe fizjologicznie ciążę (czyli ciążę bez komplikacji). Jest więc to relatywnie nowe rozwiązanie w naszym kraju, będące jednak standardem w Wielkiej Brytanii, Holandii czy krajach skandynawskich, gdzie ciężarna miewa z ginekologiem minimalny kontakt.

Jakie są zalety prowadzenia ciąży przez położną?

Główną zaletą prowadzenia ciąży przez położną jest ciągłość opieki. Pozwala to na zbudowanie zaufania i więzi z osobą prowadzącą ciążę. Położna nie tylko zajmuje się kobietą w okresie ciąży, ale może również odbierać poród, a następnie, w ramach wizyt patronażowych, zajmować się świeżo upieczoną mamą i dzieckiem. Oznacza to, że ciężarna i położna będą miały ze sobą kontakt nawet przez 1,5 roku.

Opieka położnej jest kompleksowa. Położna może pomóc w przygotowaniu do ciąży w ramach wizyty prekoncepcyjnej. Następnie poprowadzi zdrową ciążę, pomoże w opracowaniu planu porodu oraz odbierze poród. Na koniec będzie odwiedzać położnicę i noworodka, udzielając pomocy w zakresie laktacji, pielęgnacji blizny po porodzie oraz pielęgnacji noworodka.

Badania porównujące prowadzenie ciąży przez położną i inne rodzaje opieki dowodzą, że ciężarne pod opieką położnej odczuwają większą satysfakcję z macierzyństwa oraz rzadziej poddawane są medycznym interwencjom podczas porodu.

Jakie uprawnienia ma położna?

Położne mają szereg uprawnień związanych z prowadzenie ciąży. W trakcie ciąży położna zakłada kartę ciąży, pobiera materiały do badań oraz analizuje ich wyniki. Może również kierować na badania np. badanie krwi czy moczu oraz wykonać badanie KTG.

Co ważne, specjalistyczne badania takie jak USG nadal wykonuje ginekolog. Również jedynie lekarz ma możliwość wystawienia L4. Nawet w ciągu prawidłowego przebiegu ciąży położna musi wysłać ciężarną do badania (24-26 tydzień ciąży oraz 38-39 tydzień ciąży).

Prowadzenie ciąży – ginekolog

Ginekolog prowadzi każdą ciążę wysokiego ryzyka (powikłaną). Czynniki ryzyka wylicza rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej z 2018 roku. Należą do nich m.in. choroby ciężarnej (m.in. układu krążenia, psychiczne, nerek, neurologiczne czy otyłość), ciąża mnoga, wiek ciężarnej (poniżej 18. lat lub powyżej 35. w przypadku pierwszej ciąży lub powyżej 40. w przypadku kolejnej ciąży), czy choroby występujące z uwagi na ciąże takie jak cukrzyca ciążowa, cholestaza czy nadciśnienie lub zagrożenie przedwczesnym porodem.

Jakie zalety ma prowadzenie ciąży przez ginekologa?

W przypadku ciąży powikłanej wybór jest oczywisty – ciążę poprowadzi ginekolog. Kiedy jednak warto wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży fizjologicznej? W Polsce istnieje długa tradycja prowadzenia ciąży przez ginekologa, więc wiele kobiet może mieć już zaufanego lub polecanego lekarza położnika z poprzednich ciąż. Ginekologa powinny wybrać również ciężarne, które czują się pewniej pod opieką lekarza.

Dodatkowo należy pamiętać, że w momencie pojawienia się zaburzeń w ciąży, przyszła mama i tak trafi pod opiekę ginekologa i może mieć mniej czasu na znalezienie zaufanego lekarza do prowadzenia ciąży. Ponad to obecnie jedynie lekarz ma możliwość wystawienia zwolnień lekarskich, z których w jakimś momencie ciąży korzysta większość ciężarnych. To powoduje, że nawet ciężarne pod opieką położnej będą musiały trafić na wizytę do ginekologa.

Podsumowując, wybierając ginekologa lub położną do prowadzenia ciąży należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Poza wymienionymi wcześniej, warto zwrócić uwagę na dostępność lekarza lub położnej oraz pozytywne rekomendacje rodziny i znajomych. Ginekologa częściej wybierają ciężarne szukające wyspecjalizowanej opieki, zaś położne - wolące naturalne rozwiązania, jednak ostateczna decyzja powinna być podyktowana obopólnym zrozumieniem i podobnym spojrzeniem na sposób prowadzenia ciąży.

autorka: Marta Śniegocka