blog medyczny

Jak leczyć trądzik?
16
Paź
16 Paź 2021
Jak leczyć trądzik?

Jak leczyć trądzik?

Trądzik pospolity to jeden z najczęściej występujących problemów dermatologicznych. Wbrew ogólnie panującej opinii z trądzikiem zmagają się nie tylko nastolatkowie. W dużym stopniu dotyczy to także osób dorosłych. Jak skutecznie walczyć z uporczywymi zmianami skórnymi? Kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Na czym polega i jak długo trwa leczenie trądziku?

Główne przyczyny powstawania trądziku

Trądzik pospolity, nazywany inaczej trądzikiem młodzieńczym jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, która zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania. Wówczas na skutek zachodzących w organizmie zmian hormonalnych wzmaga się pobudzenie czynności gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do łojotoku, a tym samym do powstawania uporczywych i niekiedy bolesnych zmian skórnych. Warto również wiedzieć, że trądzik może być objawem wielu różnych i czasami groźnych chorób, takich jak np. zespół policystycznych jajników.

Objawy trądziku

Trądzik najczęściej objawia się występowaniem licznych zmian skórnych, do których zaliczamy między innymi:
- wykwity zapalne, czyli krosty, grudki, cysty, przetoki, nacieki,
- wykwity niezapalne, czyli zaskórniki zamknięte i otwarte,
- łojotok.

Objawy te mogą nasilać się pod wpływem czynników niesprzyjających takich jak: nieodpowiednia dieta, stosowanie niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, palenie papierosów itp.

Trądzik - leczenie

Niestety w większości przypadków leczenie trądziku jest długotrwałym i wymagającym procesem. Wyjątkowo duże i bolesne zamiany skórne obejmujące większą powierzchnię skóry twarzy, a także innych części ciała np. pleców lub dekoltu, wymagają natychmiastowego skonsultowania się z lekarzem specjalistą.

Wizyta u dermatologa rozpoczyna się od przeprowadzenia wstępnej diagnozy, której celem jest ustalenie głównej przyczyny występowania trądziku. Znając źródło problemu, specjalista ustala plan leczenia. Leczenie trądziku zazwyczaj wymaga zastosowania preparatów działających miejscowo na skórę bądź leków przeciwbakteryjnych. Niekiedy jednak dermatolog może podjąć decyzję o podaniu silnych doustnych antybiotyków lub preparatów hormonalnych. Dodatkowo pacjenci często kierowani są na profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które wspomogą terapię środkami farmakologicznymi.

Aby leczenie przyniosło zamierzony efekt, konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez lekarza specjalistę. Co więcej, również wizyty kontrolne w gabinecie dermatologicznym powinny odbywać się regularnie.