blog medyczny

5 najczęstszych objawów chorób kobiecych
03
Paź
03 Paź 2021
5 najczęstszych objawów chorób kobiecych

5 najczęstszych objawów chorób kobiecych

Choroby kobiece dotykają niemal każdą z nas. Zabezpieczamy się przed nimi, utrzymując prawidłową higienę okolic intymnych, stosując zdrową i zbilansowaną dietę, a także dbając o bezpieczeństwo stosunków płciowych. Nie daje nam to jednak stuprocentowej ochrony i w końcu pojawia się infekcja. Na jakie objawy zwrócić uwagę i kiedy zgłosić się do ginekologa?

Ból - stały lub przemijający

Pojawiający się ból może dotyczyć okolic narządów płciowych, ale także podbrzusza, czy nawet krzyżowego odcinka kręgosłupa. Nieistotne, czy jest silny i głęboki, czy tylko powierzchowny i przejściowy. Może być to także bolesne uczucie podczas stosunku płciowego, które nierzadko towarzyszy chorobom kobiecym. Każdy bolesny przypadek powinnaś skonsultować z lekarzem, szczególnie jeśli uczucie jest stałe, przewlekłe lub gdy ból się nasila.

Upławy

Wydzielina z pochwy stanowi wynik naturalnych procesów zachodzących w organizmie i obserwuje ją prawie każda z nas.Przy infekcjach często zmienia swoją formę, dając sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.Podczas zmian chorobowych wydzielina może przybierać odmienną konsystencję (staje się grudkowata) oraz zmienić kolor z białego na żółtawy lub zielonkawy. Często zmianom tym towarzyszy także nieprzyjemny, drażniący zapach. Upławy najczęściej łączą się z innymi objawami chorobowymi – bólem, swędzeniem, krwawieniem itp.

Czasem trudno jednoznacznie stwierdzić, czy z wydzieliną dzieje się coś nieprawidłowego. Jeżeli masz wątpliwości, lepiej skonsultuj je z lekarzem ginekologiem.Nawet jeśli upławom nie towarzyszą żadne dodatkowe dolegliwości, sama zmiana może świadczyć o rozwijającej się infekcji.

Swędzenie i pieczenie w okolicach narządów płciowych

Odczuwasz swędzenie i pieczenie w okolicach miejsc intymnych? Najczęściej są to pierwsze oznaki infekcji grzybiczej, ale mogą towarzyszyć także innym chorobom. Pieczenie lub swędzenie pojawia się w okolicach cewki moczowej, ujścia pochwy lub warg sromowych. Dolegliwości nasilają się po stosunku lub podczas oddawania moczu. Jeśli nie jest to pojedynczy przypadek, powinnaś skonsultować się z ginekologiem.

Problemy z pęcherzem

Objawy bólu, pieczenia, częstomocz lub wręcz niemożliwość oddania moczu pomimo uczucia parcia na pęcherz, najczęściej świadczą o infekcji dróg moczowych i zapaleniu pęcherza. Te dolegliwości najczęściej występują u nas, kobiet, ponieważ nasza cewka moczowa jest krótsza
i szersza niż u mężczyzn. Dolegliwości mogą być leczone domowymi sposobami, ale jeśli trwają dłużej niż 2-3 dni, powinnaś zgłosić się do ginekologa.

Krwawienie międzymiesiączkowe

Wszystkie przypadki krwawienia i plamienia pomiędzy fazami menstruacyjnymi lub występujące u kobiet po menopauzie, powinny być obowiązkowo konsultowane z lekarzem.Czasami zdarza się, że przyczyną takiego krwawienia jest owulacja, silny stres lub początek ciąży, ale może być to objaw infekcji, jak również dużo poważniejszych chorób, w tym zmian nowotworowych.

Szczególnie alarmujące są przypadki, kiedy krwawienie jest silniejsze niż podczas normalnego okresu, krew ma inny kolor (intensywniejszy, czarny lub brązowy), oraz towarzyszą Ci takie dolegliwości jak: zawroty głowy, ból brzucha, kołatanie serca czy nadmierne pocenie się.