blog medyczny

Trądzik różowaty – co to jest i jak go leczyć?
18
Gru
18 Gru 2023
Trądzik różowaty – co to jest i jak go leczyć?

Trądzik różowaty – co to jest i jak go leczyć? 

Trądzik różowaty ma wiele twarzy. W zależności od postaci różni się objawami. Zwykle występuje u osób dorosłych, najczęściej u kobiet w wieku dojrzałym. Szacuje się, że z tą dolegliwością zmaga się około 10% populacji. Dowiedz się, co powoduje trądzik różowaty, jakie są jakiego objawy i na czym polega leczenie. Zapraszamy do lektury.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (z łac. acne rosacea) to przewlekły stan zapalny skóry twarzy o charakterze nawrotowym. Oznacza to, że choroba może się nasilać, a następnie ustępować, zwykle jednak jej objawy nie znikają całkowicie. Trądzik różowaty diagnozuje się u osób dorosłych, najczęściej u kobiet po 30. roku życia, szczególnie z I lub II fototypem skóry, czyli o jasnej karnacji, jasnych oczach i włosach. U mężczyzn trądzik różowaty występuje rzadziej, jednak ma ostrzejszy przebieg. Trądzik różowaty nie występuje u dzieci.

Trądzik różowaty znany był już w XIV wieku, jako pierwszy jego objawy przedstawił francuski chirurg, dr Guy de Chauliac, który opisał je jako czerwone zmiany na twarzy, zwłaszcza na nosie i policzkach. Chorobę tę nazwał goutterose (z fr. różowa kropla) lub couperose – i to właśnie to określenie do dziś funkcjonuje we Francji. W XVI wieku trądzik różowaty leczono maścią na bazie rtęci, siarki i byczej krwi. Inne metody leczenia obejmowały upuszczanie krwi z ramienia, czoła i nosa, a także przykładanie pijawek do dotkniętych chorobą obszarów. Obecnie, na szczęście, stosuje się inne metody – jednak głównie polegają one na zmniejszeniu nasilenia objawów, gdyż całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest trudno osiągalne.

Trądzik różowaty – przyczyny

Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną pojawienia się trądziku różowatego, ale uznaje się, że na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników, takich jak:

  • uwarunkowania genetyczne – jeśli w rodzinie występowały przypadki trądziku różowatego, ryzyko rozwoju tego schorzenia u dziecka wzrasta;

  • zaburzenia hormonalne – objawy choroby mogą się nasilić w okresie ciąży, miesiączki, owulacji, czy menopauzy;

  • zaburzenia naczynioworuchowe – czyli nadreaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy, objawiająca się łatwym czerwienieniem pod wpływem emocji lub bodźców zewnętrznych. Stąd też trądzik różowaty nazywany jest czasem „nerwicą małych naczyń krwionośnych”;

  • choroby autoimmunologiczne – trądzik różowaty często towarzyszy cukrzycy, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, celiakii, czy chorobom tarczycy.

Ponadto na zaostrzenie objawów trądziku różowatego wpływ może mieć także:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy,

  • nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieniowania UV,

  • nagłe zmiany temperatury,

  • spożywanie alkoholu i palenie papierosów,

  • nieodpowiednia dieta (zbyt ostre potrawy),

  • silny i długotrwały stres,

  • stosowanie niektórych leków,

  • nadmierny wysiłek fizyczny,

  • częste korzystanie z sauny,

  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori, jak również zakażenie Demodex folliculorum (roztocza nazywane nużeńcem ludzkim),

  • zakażenie wirusem opryszczki (HSV).

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Najbardziej charakterystyczne objawy trądziku różowatego to zmiany skórne koncentrujące się w strefie T skóry twarzy (czoło, nos, broda) oraz na policzkach. Początkowo mają one charakter łagodny, jednak nieleczone zaostrzają się.

Zgodnie z klasyfikacją przyjętą przez National Rosacea Society wyróżnia się 4 postacie trądziku różowatego oraz jedną jego odmianę:

  1. Postać rumieniowa z teleangiektazjami – to najczęściej występująca postać trądziku różowatego, charakteryzuje się nagłym, tymczasowym rumieniem całej twarzy i utrwalonym rumieniem centralnej części twarzy, któremu towarzyszą widoczne drobne, rozszerzone naczynka krwionośne, tzw. „pajączki” oraz uczucie pieczenia i napięcia skóry.

  2. Postać grudkowo-krostkowaobjawia się trwałym rumieniem w środkowej części twarzy oraz okresowo pojawiającymi się grudkami i krostkami. Zmiany te mogą przypominać trądzik młodzieńczy, jednak różnią się od niego brakiem zaskórników. Objawom tej postaci trądziku różowatego może towarzyszyć także poczucie pieczenia skóry, obrzęk, zgrubienie i łuszczenie się skóry.

  3. Postać przerostowo-naciekowa – najbardziej zaawansowana postać trądziku różowatego, charakteryzuje się dominacją zmian przerostowych. Skóra staje się pogrubiona i obrzęknięta, (zwykle w okolicach nosa, ale również czoła, brody, policzków, a nawet uszu), pojawiają się zmiany guzkowate. W obrębie zmian może dojść do zapalenia mieszków włosowych. Ta postać trądziku różowatego występuje najrzadziej i zwykle częściej dotyka mężczyzn.

  4. Postać oczna – zmiany pojawiają się w obrębie oczu, na powiekach i wokół oczu pojawia się rumień, któremu zwykle towarzyszy zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, pieczenie oczu, uczucie piasku w oczach. W niektórych przypadkach pojawia się też zapalenie gruczołów Meiboma, które odpowiadają za produkcję wydzieliny nawilżającej oko, bez której może dojść do podrażnień. Ta odmiana trądziku różowatego jest trudna do zdiagnozowania, a nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Niezwykle rzadkim wariantem trądziku różowatego jest odmiana ziarniniakowa. Jej cechą charakterystyczną są twarde grudki/guzki w kolorze żółtym, czerwonym lub brązowym, które mogą się pojawić na niezmienionej i całkowicie zdrowej skórze. Zmianom tym zwykle nie towarzyszy zaczerwienienie twarzy, jednak mają one skłonność to tworzenia blizn.

Trądzik różowaty – diagnostyka i leczenie

Odpowiednią diagnozę w przypadku trądziku różowatego postawi dermatolog, do którego należy się udać w przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów. Dermatolog nie tylko oceni objawy, ale także przebieg trądziku różowatego, stan skóry, zapyta o przyjmowane leki i inne towarzyszące choroby, wykluczy również inne czynniki powodujące zaczerwienienie twarzy, takie jak alergia skórna lub nieprawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej.

Trądzik różowaty zwykle leczy się miejscowo z wykorzystaniem kremów lub żeli zawierających takie substancje jak metronidazol, kwas azelainowy, iwermektyny oraz krotamiton i nadtlenek benzoilu. Łagodzą one objawy i minimalizują postępy choroby. Czasem istnieją wskazania do leczenia ogólnego trądziku różowatego, wówczas stosuje się doustne antybiotyki: tetracykliny lub makrolidy. Jeśli powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, dermatolog może zalecić terapię retinoidami, jednak mają one wiele skutków ubocznych. Niezwykle rzadko i wyłącznie w przypadku zmian przerostowo-naciekowych stosuje się leczenie laserowe lub chirurgiczne.

Leczenie trądziku różowatego jest procesem długotrwałym i – jak już wiemy – na ogół nie prowadzącym do całkowitego wyleczenia. W procesie tym bardzo ważna jest współpraca z dermatologiem i stosowanie się do jego zaleceń. Leczenie na własną rękę lub jakiekolwiek inne działania podjęte bez konsultacji z lekarzem mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Bardzo ważna w procesie leczenia trądziku różowatego jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Zaleca się stosowanie kosmetyków do cery wrażliwej oraz unikanie kosmetyków na bazie alkoholu, które mogą podrażniać skórę i wzmacniać chorobowe objawy. Należy unikać zabiegów złuszczających skórę na bazie kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego czy salicylowego, a także zabiegów rozgrzewających, ponieważ nasilają one rumień.

Ciąża może nasilać objawy trądziku różowatego ze względu na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Leczenie trądziku różowatego w ciąży jest trudne, ponieważ niektóre substancje pomocne w terapii choroby mogą zaszkodzić dziecku, dlatego ich przyjmowanie jest zakazane. W tej sytuacji z leczeniem trądziku różowatego najlepiej poczekać do porodu.

Trądzik różowaty – profilaktyka i przeciwwskazania

W przypadku trądziku różowatego profilaktyka polega głównie na unikaniu tego, co nasila jego objawy. A zatem warto unikać ekspozycji skóry na słońce, ograniczyć sytuacje powodujące stres, odpowiednio pielęgnować skórę. Duże znaczenie ma także odpowiednia dieta. Przeciwwskazane są gorące potrawy i napoje, ostre przyprawy, alkohol, mocna kawa i herbata, produkty zawierające aldehyd cynamonowy (pomidory, cynamon, czekolada) i produkty powodujące wzrost histaminy (czerwone wino, ser dojrzewający, kiszona kapusta), które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzmacniają rumień.