blog medyczny

Obowiązkowe badania w ciąży
03
Sie
03 Sie 2021
Obowiązkowe badania w ciąży

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. W tym okresie należy skupić się nie tylko na przygotowaniach związanych z urządzaniem pokoiku dla nowego członka rodziny, ale przede wszystkim na zdrowiu nienarodzonego dziecka. W trakcie ciąży kobiety powinny ściśle przestrzegać terminarza obowiązkowych badań referencyjnych, dzięki którym możliwa będzie ocena zdrowia płodu, na każdym etapie jego rozwoju. O jakie badania chodzi? Kiedy najlepiej je wykonać?

Jakie obowiązkowe badania należy wykonać w ciąży?

W okresie ciąży kobiety powinny wykonać o wiele więcej badań diagnostycznych niż zwykle. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz lekarze specjaliści stworzyli terminarz obowiązkowych badań w ciąży.

Według informacji w nim zawartych pomiędzy 7 a 8 tygodni kobieta podejrzewająca ciąże powinna zgłosić się na badanie ginekologiczne wewnętrzne. Następnie po upływie dwóch tygodni (pomiędzy 10 a 11 tygodniem ciąży) zaleca się przeprowadzenie pierwszych kompleksowych badań diagnostycznych - morfologii krwi, badania moczu, określenia grupy krwi i czynnika Rh, badania poziomu glukozy we krwi oraz badania USG, które potwierdzi zapłodnienie komórki jajowej. Oprócz tego lekarz wykonuje dodatkowo cytologię, bakteriologię oraz dokona wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia wirusem HIV i WZW (wirusowym zapaleniem wątroby) typu C. 

Badanie USG, w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży wykonuje się trzy razy. Z kolei badanie ginekologiczne przeprowadza się podczas każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Po 40 tygodniu ciąży kobieta może zdecydować się na dodatkowe badanie USG, ponad to co 3 dni powinna zgłaszać się na badania kardiotokograficzne. KTG jest niezwykle ważnym badaniem pozwalającym na monitorowanie pracy serca oraz skurczów macicy.

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies