Ból kręgosłupa w ciąży- jak sobie z nim radzić?
Jak radzić sobie z bólami kręgosłupa w czasie ciąży?
Podczas ciąży kobiety często odczuwają bóle kręgosłupa, które wynikają ze wzrastającego przodopochylenia miednicy, przemieszczenia się środka ciężkości i wzrostu wagi. Brak równowagi mięśniowej między przednią a tylną ścianą tułowia może powodować dolegliwości bólowe, trzeba jednak pamiętać , że nie jest to stan normalny. W ciąży należy zwracać szczególną uwagę na swoje ciało oraz słuchać jego sygnałów i nie ignorować bólu, który może być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych.
Jednym z ważniejszych elementów profilaktyki jest unikanie pozycji obciążających kręgosłup. Należy zwracać uwagę na prawidłową postawę podczas siedzenia, stania i chodzenia. Nie należy dźwigać ciężkich przedmiotów oraz unikać noszenia wysokich obcasów, gdyż może to być przyczyną narastania dolegliwości bólowych kręgosłupa. W przypadku silnego bólu warto skonsultować się z fizjoterapeutą/fizjoterapeutą uroginekologicznym, który poprzez dobranie odpowiedniej terapii oraz modyfikację ruchu podczas wykonywania czynności dnia codziennego jest w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Można również poprosić partnera o delikatny masaż pleców.
Ćwiczenia do wykonywania w przypadku bólu kręgosłupa w ciąży:
Ćwiczenie 1: leżąc na plecach z ugiętymi kolanami, unieś biodra do góry i przytrzymaj je przez kilka sekund, następnie powoli opuść biodra do pozycji wyjściowej.
Ćwiczenie 2: klęcząc na czworaka, zaokrąglij plecy do góry, a następnie wypchnij klatkę piersiową do dołu, patrząc w górę. Wykonaj tak zwany „koci grzbiet”.
Ćwiczenie 3: leżąc na plecach z ugiętymi kolanami, unieś biodra do góry, przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie powoli opuść biodra do pozycji wyjściowej.
Ćwiczenie 4: siadając na podłodze, unieś nogi do góry i utrzymaj równowagę przez kilka sekund.
Ćwiczenie 5: siedząc na podłodze z nogami skrzyżowanymi, chwyć za końce stóp i delikatnie przyciągnij je do ciała.
Na co trzeba uważać w przypadku bólu kręgosłupa w ciąży?
Ćwiczenia w okresie ciąży powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty za zgodą lekarza prowadzącego. Streching, pilates czy joga wydają się być odpowiednimi dla kobiet w ciąży ze względu na wykorzystanie pracy z oddechem, strechingu z jednoczasowym wzmacnianiem mięśni głębokich. Kolejną aktywnością fizyczną mogącą pozytywnie wpłynąć na profilaktykę bóli kręgosłupa są ćwiczenia w wodzie i pływanie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zaostrzenia dolegliwości bólowych niewskazane jest pływanie klasyczną żabką, ponieważ w pozycjach „na brzuchu” przeciążamy mocno odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana każdej kobiecie, przy braku przeciwwskazań położniczych kobiety mogą uprawiać sporty, które uprawiały przed zajściem w ciążę. Oczywiście w porozumieniu z lekarzem prowadzącym i fizjoterapeutą. W przypadku gdy czujemy „przeciążenia” kręgosłupa pomocne może okazać się stosowanie poduszki ciążowej, która jest zaprojektowana specjalnie dla kobiet w ciąży i pomaga w zmniejszeniu napięcia w dolnej części pleców i ułatwieniu spania oraz wykorzystanie pozycji odciążających kręgosłup.
Przyczyny bólu kręgosłupa w ciąży:
Główną przyczyną bólu pleców podczas ciąży jest zwiększenie się przodopochylenia miednicy i wzrost masy ciała. Może to powodować uciskanie korzeni nerwowych oraz modelowanie worka oponowego przez krążki międzykręgowe. Jest to jednak zwykle wynik wieloletnich zaniedbań i utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchowych. Zmiany hormonalne, brak ruchu lub zbyt nieodpowiednio dobrana aktywność fizyczna mogą nasilać dolegliwości bólowe.
Zrozumienie przyczyn bólu pleców w ciąży ma kluczowe znaczenie dla radzenia sobie z tym problemem. Wiedząc, co powoduje ból, możesz zastosować odpowiednie środki, aby złagodzić dyskomfort i nadal cieszyć się ciążą.
Do jakiego lekarza warto się zgłosić?
Każdorazowo należy zgłosić się do specjalisty w przypadku gdy dolegliwości bólowe uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiedni specjaliści to: ortopeda i/lub neurolog aby móc wykluczyć poważniejsze stany chorobowe. Trzeba pamiętać, że np. dyskopatia może być wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Kolejnym specjalistą jak wspomnieliśmy wcześniej jest fizjoterapeuta/fizjoterapeuta uroginekologiczny.