Żylaki u kobiet w ciąży – problem wielu przyszłych mam

Ciąża jest pięknym i niezwykłym czasem w życiu przyszłej mamy, jednak wiążą się z nią także objawy, których każda kobieta wolałaby uniknąć. Takim objawem są z pewnością żylaki – problem sporej grupy kobiet w ciąży.

Czym są żylaki?

Żylaki to powiększone, nabrzmiałe żyły widoczne w formie poskręcanych sinych lub czerwonych linii. Często tworzą wypukłe węzły tuż pod powierzchnią skóry. Najczęściej pojawiają się na nogach – łydkach i udach. Mogą, ale nie muszą być bolesne, dlatego część osób traktuje je, niesłusznie, głównie jako defekt kosmetyczny.

Dlaczego ciąża sprzyja powstawaniu żylaków?

Krew w ciele człowieka z serca rozprowadzana jest tętnicami do wszystkich części ciała, którym oddaje tlen i substancje odżywcze. Drogę powrotną pokonuje żyłami – dzieje się to wolniej, ponieważ musi zmierzyć się z siłą grawitacji – płynie przecież pod górę.

W ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, a więc rośnie też obciążenie i nacisk na naczynia krwionośne. Powiększająca się macica uciska okolice miednicy i sprawia, że ważna arteria odsyłająca do serca krew z dolnych części ciała – żyła główna dolna – ma jeszcze cięższe zadanie do wykonania. To może powodować rozszerzanie i uwypuklenie żył w kończynach dolnych oraz objawy często kojarzone z ciążą: ból, obrzęki i uczucie ciężkości nóg.

Czynniki ryzyka

Czynnikiem ryzyka jest występowanie żylaków u członków rodziny – żylaki można odziedziczyć po rodzicach lub dziadkach. Także każda kolejna ciąża zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Są to niestety czynniki, na które nie mamy wpływu. Natomiast skutecznie możemy przeciwdziałać innym czynnikom: brakowi ruchu i niezdrowemu odżywianiu, prowadzącemu do niekontrolowanego przyrostu masy ciała.

Jak zminimalizować ryzyko powstania żylaków w ciąży?

W zapobieganiu żylakom szczególną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia wspomagają krążenie, co jest szczególnie ważne u kobiet w ciąży. Pomagają też w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, dzięki czemu nie dodajemy naszym żyłom nadprogramowego obciążenia. Równie ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta, która pozwala utrzymać prawidłową wagę.

Warto również porozmawiać o problemie żylaków z lekarzem, który będzie mógł wyczerpująco odpowiedzieć na wszelkie pytania, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Zapraszamy do Babka Medica na konsultacje doktora Andrzeja Nykazy, chirurga naczyniowego, który rozwieje wszelkie Państwa wątpliwości,

Leave a reply