Uprzejmie informujemy, że EKG wykonujemy u dzieci powyżej 6 m-ca życia.

Badanie EKG spoczynkowe serca dzieci umożliwia wykrycie różnych odchyleń związanych z pracą serca, choroby serca, wrodzonej wady serca, pozwala zlokalizować obszary niedokrwienia, wykryć arytmie, przeciążenie komór serca, zapalenie i niedotlenienie serca, przerost komór oraz wiele innych.

Elektrokardiografia jest metodą bardzo pomocną do oceny prawidłowości sygnałów elektrycznych (impulsów) pochodzących z pracy mięśnia sercowego. Istotne jest jak najwcześniejsze wykrycie zaburzeń pracy serca, gdyż można wtedy szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, pomóc dziecku i uniknąć poważnych stanów chorobowych.

W Przychodni możliwe jest wykonanie EKG spoczynkowego serca u dzieci.

EKG u dzieci przygotowanie do badania

EKG spoczynkowe to badanie, które nie wymaga od Pacjenta szczególnych przygotowań. Nie trzeba być na czczo, można zażyć stale przyjmowane leki. Aby wyniki testu były wiarygodne, malec podczas badania powinien być odprężony i spokojny. Skóra powinna być czysta, nienatłuszczona (olejkami, balsamami i in.), ponieważ może być trudno przykleić elektrody.

Jako że EKG jest badaniem bezbolesnym, dzieci raczej chętnie się mu poddają. Jeśli dziecko jest szczególnie wrażliwe, można jeszcze w domu wyjaśnić mu, że EKG jest całkowicie bezbolesne i mniej więcej jak przebiega.

Przygotowaniem do badania dzieci zajmuje się wykwalifikowana pielęgniarka, podczas badania może być obecny lekarz kardiolog. W gabinecie często uwagę dzieci przyciąga samo urządzenie i sposób jego pracy. Pacjent dowiaduje się także w jakim celu sprawdzane jest jego serce i że badanie to jest całkowicie bezpieczne dla jego zdrowia. Dodatkowo, aparat elektrokardiograficzny i sam przebieg badania są na tyle interesujące, że nie jest trudno namówić dzieci do współpracy.

EKG u dzieci przebieg badania

Przede wszystkim malec na badanie zgłasza się z rodziciem. Następnie w gabinecie kładzie się wygodnie bez koszulki na leżance, a pielęgniarka rozmieszcza na jego ciele elektrody. W zależności od apatatu, końcówki elektrod mogą być powlekane specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie impulsów elektrycznych. Większość jest mocowana do klatki piersiowej i po jednej umieszcza się na rękach i nogach. Każda z elektrod ma obrazować wskazany obszar serca, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe rozmieszczenie. Dane z kończyn obrazują dolną ścianę serca, z klatki piersiowej – przednią oraz boczną. Odebrany sygnał jest dostarczany do elektrokardiogramu, który rysuje zapis w postaci krzywej EKG.

W gabinecie zabiegowym temperatura pomieszczenia ustawiona jest tak, by Pacjent podczas badania nie zmarzł. Niższa temperatura skutkuje napinaniem mięśni, a tym samym przyczynia się do zakłóceń w zapisie EKG.

Wskazania do badania EKG spoczynkowe serca

Zalecenie lekarza pediatry, np. z powodu zaburzeń rytmu serca

 • Ból występujący w klatce piersiowej
 • Objawy niewydolności krążenia
 • Utrata przytomności, omdlenia
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Jako badanie przesiewowe chorób serca należy rutynowo wykonywać raz na kilka lat

EKG u dzieci jest zazwyczaj wykonywane na zlecenie lekarza pediatry, który podczas rutynowego badania zauważył albo szmery, albo powiększenie sylwetki serca.

Zapis i analiza wyników badania EKG u dzieci

Każdy zapis powinien zawierać

 • wiek pacjenta
 • sposób wykonania EKG (spoczynkowe, wysiłkowe, polekowe)
 • szybkość przesuwu taśmy podczas badania
 • podsumowanie opisu EKG (np. z odniesieniem czy morfologia zapisu jest w normie dla wieku)

Wydruk badania jest dostępny zaraz po wykonaniu testu. Opis i analizę wyniku przygotowuje lekarz kardiolog dziecięcy. Wynik pracy serca dziecka różni się znacznie od zapisu EKG dorosłego. Lekarz bierze pod uwagę wiek Pacjenta oraz wcześniej przebyte choroby.

Opis krzywej EKG zawiera*

 • Określenie rytmu serca
 • Określenie miarowości serca
 • Określenie częstości skurczów / 1 min.
 • Określenie osi elektrycznej serca
 • Opis poszczególnych załamków, odstępów, odcinków
 • Określenie czasu aktywacji komór (VAT)
 • Określenie QTc

* W zależności od aparatu zbierane dane mogą się nieco różnić

OBSERWUJ NAS!

Chcesz być na bieżąco?
Polub nas na facebooku!