Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Chcąc się przed nim uchronić, zrób badanie w kierunku zakażenia wirusem HPV.

Rak szyjki macicy to schorzenie, któremu łatwo jest zapobiec. Jednak gdy już do niego dojdzie, jest bardzo groźne i trudne do wyleczenia. Niestety w Polsce nadal jest ono tak bardzo powszechne jak w krajach trzeciego świata. Pod tym względem jesteśmy daleko za wszystkimi pozostałymi państwami UE. Na tak fatalną statystykę duży wpływ ma HPV, masowo przenoszony i masowo ignorowany wirus brodawczaka.

HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Jest to powszechnie występujący wirus, przekazywany najczęściej przez kontakty seksualne, zwykle podczas stosunku klasycznego i analnego. HPV infekuje narządy moczowo-płciowe, atakuje głównie tkankę skórną i odbytowo-płciową. 

Obecnie znamy ponad 120 odmian wirusa HPV, z czego ponad 40 przekazywanych jest drogą płciową. 40 typów wirusa może zakażać narządy rozrodcze mężczyzn i kobiet. Większość z nich nie powoduje żadnych objawów, a zakażenie nimi mija samoistnie. Jednak niektóre doprowadzają do rozwoju raka szyjki macicy. 

Kto powinien sprawdzić, czy jest zakażony wirusem HPV?

Test wykrywający zakażenie wirusem HPV powinna wykonać każda kobieta, która rozpoczęła życie płciowe, niezależnie od liczby partnerów.

OBSERWUJ NAS!

Chcesz być na bieżąco?
Polub nas na facebooku!