KTG (kardiotokografia) to jedno z badań ciążowych, któremu poddawana jest prawie każda przyszła mama. Polega na monitorowaniu akcji serca płodu oraz na monitorowaniu – w tym samym czasie – częstotliwości skurczów mięśnia macicy.

KTG: cel badania

Badanie jest zupełnie bezbolesne i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Kobieta może udać się do toalety przed badaniem, gdyż w przypadku niektórych aparatów podczas badania należy leżeć i nie powinno się go przerywać. KTG trwa średnio 30 minut, można je jednak w zależności od potrzeb kontynuować nawet przez kilka godzin.
W czasie badania przyszła mama leży zazwyczaj na boku. Na brzuchu kobiety umieszczane są dwie głowice, które są podłączone do aparatu KTG.

KTG: przebieg badania

KTG wykonywane jest zazwyczaj pod koniec ciąży i służy wykryciu ewentualnych zagrożeń dla życia dziecka.
W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w zapisie badania, np. zbyt słabej częstotliwości bicia serca płodu – niedotlenienie, albo zbyt szybkiej częstotliwości – zakażenie wewnątrzmaciczne, można wdrożyć odpowiednie leczenie bądź podjąć inne odpowiednie środki, np. wywołanie porodu.
Badania w ciąży, takie jak KTG należy wykonywać co tydzień lub zgodnie ze wskazaniami lekarza od ukończenia 39 tc do czasu rozwiązania. Kardiotokografia wykonywania jest także przed porodem oraz w jego trakcie.

Głowice mocowane są do brzucha pasami. Aparat może być także wyposażony w przycisk, który kobieta naciska, gdy poczuje ruchy dziecka.
Zapis badania drukowany jest na długim pasku papieru. Znajdują się tam dwie kreski pokazujące częstotliwości podstawowe oraz zmiany okresowe.

KTG: gdzie wykonać badanie

Badanie KTG można wykonywać w placówce medycznej lub w szpitalu, np. przed porodem. Ciężarna powinna być przyjęta na badanie KTG w szpitalu bez skierowania, jednak niektóre jednostki wymagają dokumentów. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto zabrać na badanie skierowanie wystawione przez ginekologa położnika, który prowadzi ciążę.

KTG w Babka Medica w Warszawie

Przychodnia jest wyposażona w aparaty KTG i istnieje możliwość wykonania badania KTG w trakcie konsultacji ciążowej.
W celu wykonania badania Pacjentka zgłasza się do położnych przed umówioną wizytą. Po badaniu z wynikiem zgłasza się na wizytę u ginekologa.

OBSERWUJ NAS!

Chcesz być na bieżąco?
Polub nas na facebooku!