Kolposkopia (badanie kolposkopowe) to metoda dokładnego badania dolnej części narządów rozrodczych kobiecych: kanału i powierzchni szyjki macicy, sromu oraz pochwy za pomocą dedykowanego urządzenia optycznego – kolposkopu.

To nieinwazyjne badanie ułatwia rozpoznanie chorób szyjki macicy, pochwy i sromu. Głównie zmian przednowotworowych i wczesnonowotworowych. Rozwój raka szyjki macicy trwa średnio więcej niż 10 lat i przez większość czasu nie da się go rozpoznać gołym okiem.

Kolposkopię w Babka Medica wykonują:

  • lek. Katarzyna Jobda
  • lek. Katarzyna Lépinay
  • dr n. med. Adriana Pawłowska
  • dr n. med. Aneta Słabuszewska-Jóźwiak
  • dr n. med. Beata Szymańska

KOLPOSKOPIA: ZALETA BADANIA

⇒ Szybkość, niezwykła dokładność, brak specjalnych przygotowań (dalej o Przygotowaniu do badania).
⇒ Może być wykonywane u kobiet w każdym wieku. Jest bezpieczne także dla kobiet w ciąży.
⇒ Może być wykonywane wielokrotnie.
⇒ Pozwala na w pełni racjonalne postępowanie diagnostyczne. Lekarz ogranicza się do pobierania celowych wycinków z podejrzanych zmian o największym nasileniu.

Dzięki kolposkopii Pacjentka uniknie usunięcia zbyt wielu prawidłowych tkanek szyjki macicy. Jako że szyjka macicy jest potrzebna do zajścia w ciążę, donoszenia i urodzenia dziecka, to nie powinno sie niszczyć zbyt dużych fragmentów szyjki. Jeśli lekarz przed zabiegiem na szyjce macicy wykona kolposkopię, to wyeliminuje ewentualne błędne rozpoznanie i skupi działanie wyłącznie na zmianach chorobowych.

KOLPOSKOPIA: PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

– Badanie można wykonać podczas konsultacji ginekologicznej, w trakcie badania ginekologicznego.
– Czas badania wynosi od kilku do maksymalnie kilkunastu minut.
W dniu badania Pacjentka powinna zażyć wszelkie stale przyjmowane leki, jednak nie należy przyjmować leków dopochwowych.
– Najlepiej wykonać je między 10 a 20 dniem cyklu.
– Dobę przed planowanym badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
– Należy wyleczyć stan zapalny pochwy przed wykonaniem badania.
– Badanie nie jest bolesne i nie ma po nim dodatkowych powikłań.
– Należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach, jak np. ból, świąd, pieczenie i in., jakie wystąpiły w trakcie lub zaraz po badaniu.

PRZEBIEG BADANIA KOLPOSKOPOWEGO

Celem badania jest możliwość oceny: struktury, barwy i przejrzystości nabłonka oraz podnabłonkowych naczyń krwionośnych. Podczas badania ginekologicznego lekarz wprowadza do pochwy wziernik – najlepiej o przezroczystych ścianach, by szyjka macicy była dobrze widoczna. Za pomocą kolposkopu lekarz obserwuje srom, ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy. Na początku na ścianach pochwy bada nabłonek wielowarstwowy płaski nierogowaciejący. Następnie wokół kanału i granicy szyjki obserwuje nabłonek. To tam najczęściej rozpoczynają się najgroźniejsze choroby. Kolejnym krokiem jest oglądanie obrazu w powiększeniu i po zastosowaniu zielonego filtra. Uwidoczniona w ten sposób podnabłonkowa sieć naczyń krwionośnych daje możliwość rozpoznania charakteru zmiany. Urządzenie pozwala na oglądanie zmian intensywnie oświetlonych (są lepiej widoczne) i kilkakrotnie powiększonych. Kolejnym etapem badania są próby kontrastujące powierzchnię nabłonka. Najczęściej stosowane i przydatne są: próba z 3% kwasem octowym i próba z płynem Lugola. Lekarze mają także do dyspozycji szereg innych prób (np. z barwnikami organicznymi, odczynnikami fluoryzującymi, chromatoforami). Pozostałe nie są tak powszechnie stosowane jak próba z 3% kwasem octowym i z płynem Lugola.

W Babka Medica lekarz rejestruje obraz kamerą kolposkopu i wyświetla go na ekranie. Pacjentka może zobaczyć, jak jest zbudowana, a w razie nieprawidłowości, lekarz może je wskazać i omówić. Pod koniec konsultacji Pacjentka otrzymuje wynik przedstawiany w formie opisu. Lekarz może dołączyć do opisu zdjęcia lub rysunki – jest to dokumentacja zarówno dla Pacjentki jak i dla lekarza.

KOLPOSKOPIA A CYTOLOGIA

W porównaniu z tradycyjnym badaniem cytologicznym, kolposkopia ma wysoką, ok. 85% dokładność w zakresie rozpoznawania stanów przedrakowych.
Jest istotnym badaniem weryfikującym nieprawidłowe wyniki cytologiczne i kwalifikującym do biopsji.
Screeningowe badanie cytologiczne posiada 20% wyników fałszywie ujemnych, co oznacza, że Pacjentka ze zmianą otrzymuje prawidłowy wynik. Kolposkopia może być badaniem pierwszego etapu diagnostyki.
Wynik badania kolposkopowego otrzymamy po jego zakończeniu. Na wynik badania cytologicznego trzeba czekać do 3 tygodni.

OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BADANIA

Lekarz wykonujący badanie musi zdobyć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
Wyłącznie odpowiednio wyposażone placówki posiadają te kosztowne urządzenia.
W ok. 2% przypadków w wyniku zmian anatomicznych nie da się uwidocznić powierzchni szyjki macicy we wzierniku.
U części kobiet nie można ocenić zakresu przekształceń, który przemieszczony jest głęboko do kanału szyjki. Podobnie u kobiet po menopauzie.
U kobiet po menopauzie badanie może być mniej wiarygodne. Powodem jest atrofia nabłonka pochwy. Możliwe jest przeprowadzenie powtórnego badania po zastosowaniu estrogenów.

Należy pamiętać, że kolposkopia winna być traktowana jako istotny element w diagnostyce chorób szyjki macicy w połączeniu z pozostałymi badaniami, tj. cyto-diagnostyką, badaniem histopatologicznym, molekularnym DNA HPV.

OBSERWUJ NAS!

Chcesz być na bieżąco?
Polub nas na facebooku!