Ginekologia jest dziedziną medycyny, która skupia się na profilaktyce i leczeniu schorzeń układu płciowego kobiety. Najczęstsze problemy, z którymi zmagają się kobiety i które wymagają interwencji ginekologa, to: nieregularne miesiączkowanie, stany zapalne pochwy, niepłodność oraz nowotwory narządów rodnych. Ginekologia jest bardzo ściśle powiązana z położnictwem.

Każda kobieta, która przekroczyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie, powinna być pod stałą opieką ginekologa. W ramach badania ginekologicznego wykonuje się następujące czynności:

ROZMOWA Z PACJENTKĄ

tzw. wywiad lekarski, podczas którego lekarz pyta o objawy i schorzenia występujące w przeszłości lub rodzinnie (np. nowotwory). Ginekolog pyta także o cykl miesiączkowy, komfort współżycia (bóle, suchość pochwy, krwawienia) czy inne niepokojące objawy (upławy, krwawienia, ból). Ważne jest też wykonanie badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka sutka.

BADANIE PIERSI

powinno być wykonywane każdorazowo. Kobiety do 40 roku życia powinny regularnie wykonywać badanie USG sutka. Po 40 roku życia zalecane jest wykonywanie mammografii. Lekarz ginekolog powinien wyedukować pacjentkę w zakresie samobadania piersi, by mogła ona samodzielnie monitorować stan swoich piersi.

BADANIE GINEKOLOGICZNE

w skład którego wchodzi:

  • badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy,
  • badanie wewnętrzne,
  • badanie tarczy szyjki macicy.

BADANIA DODATKOWE

jeśli lekarz uzna to za konieczne, zleca wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych lub obrazowych (np. USG).