Ginekologia jest dziedziną medycyny, która skupia się na profilaktyce i leczeniu schorzeń układu płciowego kobiety. Najczęstsze problemy, z którymi zmagają się kobiety i które wymagają interwencji ginekologa, to: nieregularne miesiączkowanie, stany zapalne pochwy, niepłodność oraz nowotwory narządów rodnych. Ginekologia jest bardzo ściśle powiązana z położnictwem.
Każda kobieta, która przekroczyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie, powinna być pod stałą opieką ginekologa. W ramach badania ginekologicznego wykonuje się następujące czynności:
tzw. wywiad lekarski, podczas którego lekarz pyta o objawy i schorzenia występujące w przeszłości lub rodzinnie (np. nowotwory). Ginekolog pyta także o cykl miesiączkowy, komfort współżycia (bóle, suchość pochwy, krwawienia) czy inne niepokojące objawy (upławy, krwawienia, ból). Ważne jest też wykonanie badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka sutka.
powinno być wykonywane każdorazowo. Kobiety do 40 roku życia powinny regularnie wykonywać badanie USG sutka. Po 40 roku życia zalecane jest wykonywanie mammografii. Lekarz ginekolog powinien wyedukować pacjentkę w zakresie samobadania piersi, by mogła ona samodzielnie monitorować stan swoich piersi.
jeśli lekarz uzna to za konieczne, zleca wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych lub obrazowych (np. USG).