Kobiety aktywne seksualnie powinny regularnie wykonywać badania cytologiczne – nawet jeżeli w danym momencie nie utrzymują kontaktów seksualnych lub nie mają menstruacji.

Cytologia jednowarstwowa to większe możliwości diagnostyczne, zmniejszenie ilości obrazów nieprawidłowych, a także odczuwalna oszczędność kosztów.

Wymaz cytologiczny to bardzo efektywny test w wykrywaniu nawet bardzo wczesnych zmian nowotworowych. Technologia zastosowana w badaniu cytologii jednowarstwowej stanowi postęp w jakości badań. 

Cytologia jednowarstwowa to badanie cytologiczne nowej generacji. Jest to innowacyjna technika na polskim rynku, która pozwala na osiągnięcie wyższego poziomu pewności w zakresie wiarygodności wyników.

W przypadku pozytywnego wyniku cytologii jednowarstwowej oraz ujemnego wyniku testu na obecność wirusa HPV kolejne badanie należy powtórzyć dopiero za 3 lata. Szansa na rozwój zmian mogących powodować raka szyjki macicy w tym okresie jest bliska zeru.

CZYM SIĘ RÓŻNI CYTOLOGIA LBC OD CYTOLOGII KLASYCZNEJ?

  • Cytologia cienkowarstwowa jest pobierana szczoteczką, która następnie wkładana jest do do podłoża płynnego, natomiast w przypadku cytologii tradycyjnej materiał od razu umieszczany jest na tzw. szkiełku- W przypadku cytologii LBC rzadziej wymagane jest powtórzenie testu aniżeli przy zastosowaniu cytologii tradycyjnej
  • Stosując cytologię cienkowarstwową możemy z tej samej pobranej próbki w przyszłości wykonać badanie w kierunku HPV czy też Clamydii trachomatis, jeśli zajdzie taka potrzeba
  • Cytologia jednowarstwowa jest bardziej wrażliwą metodą wykrywania nieprawidłowych komórek szyjki macicy niż cytologia klasyczna
  • Preparaty wykonane metodą cytologii LBC są łatwiejsze do oceny

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Co roku z powodu nowotworu szyjki macicy umiera w Polsce około 2000 kobiet. Najczęstszymi czynnikami odpowiedzialnymi za występowanie raka szyjki macicy są onkogenne typy wirusa HPV (human papilloma virus).
Jest to nowotwór, którego występowanie można znacznie ograniczyć dzięki badaniom profilaktycznym. Oblicza się, że jedynie 30% kobiet w Polsce korzysta z badań cytologicznych. Obecnie na rynku medycznym znajdują się dwa rodzaje cytologii: cytologia tradycyjna i cytologia LBC inaczej zwana cytologią jednowarstwową lub cytologią cienkowarstwową.

Szacuje się , że 80% ludzi podlega w swoim życiu zakażeniu wirusem HPV, jednak nie zawsze są to zakażenia typami onkogennymi wirusa. Systematyczne wykonywanie przez kobiety cytologii może uchronić je przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Również rak wykryty w stadium przedinwazyjnym jest łatwiejszy do leczenia.

Żródło:
Health Technol Assess. 2004 May;8(20):iii, 1-78.,Liquid-based cytology in cervical screening: an updated rapid and systematic review and economic analysis., Peters JKarnon JChilcott JMcGoogan EBrewer N.

ZADBAJ O SIEBIE!

Zapisz się na cytologię

OBSERWUJ NAS!

Chcesz być na bieżąco?
Polub nas na facebooku!