Panorama to nieinwazyjny test prenatalny dostarczający ważnych informacji na temat Twojej ciąży już 10-tego tygodnia aż do rozwiązania. W czasie ciąży DNA dziecka dostaje się do krwioobiegu matki co pozwala na analizę tego materiału pod kątem potencjalnych schorzeń, które mogą wystąpić u dziecka.

Proszę pamiętać, że na pobranie krwi należy mieć ze sobą ostatnie badanie USG lub zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę, w którym będzie zawarta biometria płodu.

Bezpieczeństwo

Test jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym.
Nie stanowi zagrożenia dla kobiety ciężarnej i płodu.

Szybka informacja

Czas oczekiwania na wynik to 12 dni roboczych.

Przygotowanie do badania

Badanie polega na standardowym pobraniu krwi. Nie stanowi zagrożenia dla matki i płodu.
Krew na badanie Panorama pobieramy codziennie:
od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00,
w soboty i niedziele w godz. 9:00-14:00.
Na badanie nie jest wymagane skierowanie. Nie trzeba być na czczo.
Proszę pamiętać, że na pobranie krwi należy mieć ze sobą ostatnie badanie USG lub zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę, w którym będzie zawarta biometria płodu. Jeżeli pacjentka wykonywała wcześniej Test Papp’a, konieczne jest posiadanie go podczas pobrania krwi. 

Dla kogo przeznaczony jest test Panorama?

Test wykonywany jest u kobiet od 10-tego tygodnia ciąży.
Jeśli obawiasz się o zdrowie swojego dziecka, jesteś kobietą po 35 roku życia, a w szczególności w sytuacji kiedy w Twojej rodzinie występowały przypadki chorób genetycznych Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie badań prenatalnych takich jak test Panorama. Według Międzynarodowego Towarzystwa Badań Prenatalnych (International Society for Prenatal Diagnosis – ISPD) nieinwazyjne testy prenatalne, takie jak Panorama, są wstępnymi testami przesiewowymi odpowiednimi dla wszystkich kobiet w ciąży niezależnie od wieku. Może być wykonany w ciąży bliźniaczej.

Test Panorama nie może być stosowany dla poniższych rodzajów ciąży:

 • ciąży, do której wykorzystano komórkę jajową dawcy lub ciąży noszonej przez surogatkę,
 • ciąży u kobiet, które otrzymały przeszczep szpiku kostnego.

Co wykrywa test Panorama?

NIEPRAWIDŁOWOŚCI CHROMOSOMOWE:

 • Trisomia 21 (syndrom Downa)
 • Trisomia 18 (zespół Edwardsa)
 • Trisomia 13 (zespół Patau)
 • Triploidia

NIEPRAWIDŁOWOŚCI CHROMOSOMÓW PŁCI:

 • Monosomia X (zespół Turnera)
 • Zespół Klinefeltera
 • Trisomia chromosomu X
 • Trisomia chromosome Y (zespół Jacobs)

MIKRODELECJE:

 • Delecja 22q11.2 zespół DiGeorge’a
 • Delecja 1p36
 • Zespół Pradera Williego
 • Zespół Angelmana
 • Zespół kociego krzyku

PŁEĆ (opcjonalnie)

Co dalej?

Panorama jest testem przesiewowym, a nie diagnostycznym. Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie kobiety, u których test Panorama da wynik „wysokie zagrożenie” urodzą dziecko z mikrodelecją, oraz że nie wszystkie kobiety w ciąży z dzieckiem z mikrodelecją uzyskają wynik „wysokie ryzyko”. Kobiety, u których test da wynik „wysokie ryzyko” powinny poddać się badaniu kontrolnemu potwierdzonym testem diagnostyki inwazyjnej (amniopunkcja). Niezwykle ważne jest zasięgnięcie porady genetycznej oraz skonsultowanie następnych czynności z lekarzem.

Czym wyróżnia się PANORAMA na tle innych testów?

– wykrywa triploidie

– wykrywa zespół zanikającego bliźniaka

– wykrywa zaśniad groniasty całkowity

– rozróżniania płeć w ciąży bliźniaczej każdego płodu z osobna

– oznaczanie frakcji dla każdego płodu osobno

– wykrywanie Delecji 22q11.2 zespół DiGeorge’a w ciąży bliźniaczej jednojajowej

– test wykonywany od 9 tygodnia ciąży

– usuwanie wpływu matczynego

– badanie kliniczne przeprowadzone na 1 mln. Próbek

– technologia oparta na SNP

– jedyny test na świecie, który rozróżnia DNA matki i płodu

– dokładny pomiar frakcji płodowej

– bardziej dokładne sekwencjonowanie w badanych regionach chromosomów pozwala utrzymać wysokiej jakości wynik przy mniejszych stężeniach frakcji płodowej

Dodatkowe informacje

Z pewnością jesteś bardzo podekscytowana nową sytuacją, a jednocześnie pełna obaw o zdrowie rozwijającego się maleństwa. Badanie Panorama pomoże Ci upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Czym jest mikrodelecja?

Mikrodelecja ma miejsce, kiedy występuje brak małego fragmentu chromosomu. Niektóre mikrodelecje są przyczyną określonych zespołów genetycznych, które mogą mieć poważny wpływ na zdrowie dziecka — łącznie z niepełnosprawnością umysłową, problemami z sercem i oddychaniem, problemami z układem odpornościowym, karmieniem oraz innymi problemami, które mogą wymagać natychmiastowej interwencji po porodzie.

Czy ryzyko urodzenia dziecka z mikrodelecją
rośnie z wiekiem matki lub obciążającym wywiadem rodzinnym?

Nie. W przeciwieństwie do zespołu Downa oraz pewnych chorób, których ryzyko wystąpienia rośnie z wiekiem matki, ryzyko urodzenia dziecka z mikrodelecją jest takie samo u 20-latki, jak i 45-latki. W większości przypadków mikrodelecji wcześniej w rodzinie nic takiego nie wystąpiło.

Czy powinnam poddać się badaniu przesiewowemu na mikrodelecje?

Jest to decyzja, którą powinnaś podjąć razem ze swoim lekarzem. Jeżeli chcesz w większym stopniu upewnić się co do stanu zdrowia swojego dziecka, ten test można wykonać już w 10. tygodniu ciąży.

Jak działa badanie przesiewowe na mikrodelecje?

Test Panorama analizuje DNA dziecka poprzez proste badanie krwi pobranej od matki. Ten test rozróżnia DNA matki i dziecka, a następnie przeprowadza badanie przesiewowe w celu ustalenia, czy występuje wysokie ryzyko zagrożenia wystąpieniem mikrodelecji u dziecka. Badanie przesiewowe jest prowadzone wyłącznie w kierunku mikrodelecji, które są przyczyną zespołów z poważnymi implikacjami zdrowotnymi.

Gdzie mogę uzyskać dalsze informacje na temat tych chorób?

Z pytaniami możesz zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego. Możesz również odwiedzić stronę Support Foundation (Fundacja wsparcia) witryny testu Panorama: http://www.panoramatest.com/resources, gdzie znajdują się odnośniki do organizacji, które zawierają informacje na temat konkretnych zespołów oraz powiązanych sieci wsparcia.

Uprzejmie informujemy, że konsultacje internistyczne I pediatryczne po stronie dzieci chorych odbywają się wyłącznie zdalnie w formie wizyty zdalnej (video lub telefonicznie). Rejestracja online przez naszą stronę internetową lub infolinię 22 637 50 01. Pacjentów wybierających się na wizytę do przychodni prosimy o zapoznanie się z informacjami w aktualnościach na naszej stronie.
Hello. Add your message here.