NeoBona jest nieinwazyjnym przesiewowym testem prenatalnym, bardzo czułym nawet przy niewielkiej ilości wolnego płodowego DNA we krwi matki. Wykrywa ewentualne aberracje chromosomowe płodu, wykorzystując najnowszą dostępną technologię.
Synlab umożliwia dostęp do najnowocześniejszej technologii, opracowanej przy współpracy z amerykańską firmą Illumina, światowym liderem w sekwencjonowaniu DNA.

Proszę pamiętać, że na pobranie krwi należy mieć ze sobą ostatnie badanie USG lub zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę, w którym będzie zawarta biometria płodu.

Bezpieczeństwo

Test jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym.
Nie stanowi zagrożenia dla kobiety ciężarnej ani jej dziecka.

Pewność

Czułość ponad 99% przy Zespole Down’a i Patau, powyżej 97% przy Zespole Edwardsa

Szybka informacja

Czas oczekiwania na wynik to 14 dni roboczych.

Przygotowanie do badania

Badanie polega na standardowym pobraniu krwi. Nie stanowi zagrożenia dla matki i płodu.
Krew na badanie NeoBona pobieramy:
Neobona – od poniedziałku do piątku 7:30 – 20:30; soboty 8:00 -14:00; niedziele 9:00 -13:00
Neobona Advanced, NeoBona test rozszerzony, NeoBona test rozszerzony + wszystkie chromosomy –  pobieramy tylko 2 dni w tygodniu:  poniedziałek i wtorek  7:30 – 20:30
Na badanie nie jest wymagane skierowanie. Nie trzeba być na czczo.
Proszę pamiętać, że na pobranie krwi należy mieć ze sobą ostatnie badanie USG lub zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę, w którym będzie zawarta biometria płodu.

Dla kogo przeznaczony jest test NeoBona?

Jest dostępny od 10 tygodnia ciąży.
Może być wykonany również w przypadku wspomaganego rozrodu, w tym przy zapłodnieniu in vitro poprzez dawstwo komórek jajowych.
Odpowiedni również w przypadku ciąż bliźniaczych.

Co wykrywa NeoBona?

Spośród poniższych rodzajów testów możesz wybrać ten najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb:

 • neoBona
  Trisomie 21, 18 i 13 + płeć płodu
 • neoBona Advanced
  Trisomie 21, 18 i 13 + płeć płodu + zmiany w ilości chromosomów płciowych (X i Y)
 • neoBona prenatalny rozszerzony
  Trisomie 21, 18 i 13 + płeć płodu + zmiany w ilości chromosomów płciowych (X i Y) + mikrodelecje (22q11.2, 15q11, 1p36, 4p, 5p)
 • neoBona prenatalny rozszerzony + wszystkie chromosomy
  Trisomie 21, 18 i 13 + płeć płodu + zmiany w ilości chromosomów płciowych (X i Y) + trisomie 9 i 16 + aneuploidie wszystkich pozostałych chromosomów + mikrodelecje (22q11.2, 15q11, 1p36, 4p, 5p)

Dodatkowe informacje

Dlaczego wybrać neoBona?

PEWNOŚĆ
Daje rodzicom większą pewność, że najczęstsze aberracje chromosomowe płodu zostaną wykryte już we wczesnym etapie ciąży. To nieinwazyjne badanie nie niesie ze sobą zagrożeń dla matki i dziecka.

PROFESJONALNE DORADZTWO
NeoBona jest jedynym dostępnym badaniem prenatalnym oferującym lekarzom wsparcie szerokiego zespołu ponad 600 specjalistów medycznych i ekspertów w dziedzinie genetyki z różnych krajów.

NAJNOWSZA TECHNOLOGIA
NeoBona opracowana jest wraz z Illumina, światowym liderem w sekwencjonowaniu DNA, łącząca technologię i wiedzę, aby oferować innowacyjne nieinwazyjne badanie prenatalne.

FRAKCJA PŁODU
W przeciwieństwie do tradycyjnego badania, neoBona mierzy wolne pozakomórkowe DNA płodu w próbce krwi matki, zwiększając niezawodność wyników. Jest to pierwszy test, który łączy w nowym algorytmie, ogromne możliwości sekwencjonowania, odsetek płodowego DNA, pomiar ilościowy i zmierzenie wielkości jego fragmentów, w celu uzyskania wiarygodnych wyników nawet przy niskiej frakcji płodowej.

DOŚWIADCZENIE
SYNLAB wykonało ponad 500.000 badań prenatalnych. NeoBona to wysoce innowacyjny test, który powstał na bazie dziesięciu lat doświadczenia we wspieraniu lekarzy i rodziców.

DOKŁADNOŚĆ
Tradycyjne badania prenatalne, wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, polegają na analizie krwi i badaniu USG i pokazują jedynie statystyczne wskaźniki ryzyka, które są znacznie mniej wiarygodne niż neoBona – test oparty na analizie rzeczywistego DNA płodu obecnego we krwi matki.

WYŻSZA SPECYFICZNOŚĆ
Specyficzność konwencjonalnych badań prenatalnych wynosi ok.95%. Innymi słowy, takie badanie daje średnio 5% wyników fałszywie dodatnich, co oznacza, że na 100 zdrowych płodów, 5 jest klasyfikowanych z wynikiem pozytywnym i może być poddanych dalszym inwazyjnym procedurom. neoBona umożliwia zredukowanie liczby wyników fałszywie dodatnich, uzyskanych w konwencjonalnych badaniach, praktycznie do zera (0,1%), zapobiegając w ten sposób znacznej liczbie zbędnych procedur inwazyjnych, zmniejszając tym samym ryzyko dla płodu.

WYŻSZA CZUŁOŚĆ
Czułość konwencjonalnych badań prenatalnych wynosi ok.90%. Oznacza to, że na każde 100 płodów z zespołem Downa, tradycyjne badanie nie wykrywa aż 10 przypadków. Czułość neoBona jest wyższa niż 99% co oznacza, że wykrywa praktycznie wszystkie przypadki zespołu Downa.

Jakie rodzaje aberracji chromosomowych są wykrywane?

1. Najbardziej powszechne trisomie

Trisomia jest spowodowana obecnością trzech kopii chromosomu zamiast standardowych dwóch.
NeoBona wykrywa następujące trisomie:
Trisomia 21 zwana Zespołem Downa, jest najczęściej występującą trisomią.
Trisomia 18 zwana Zespołem Edwardsa, charakteryzuje się wysoką częstotliwością występowania poronień i wysoką śmiertelnością.
Trisomia 13 zwana Zespołem Patau, również wiąże się z dużym ryzykiem poronienia i wysoką śmiertelnością.

2. Zmiany w chromosomach płciowych

NeoBona wykrywa zmiany w ilości chromosomów płciowych, w tym:

Zespół Turnera (45,X), brak drugiej kopii chromosomu X u dziewczynek.
Zespół Klinefeltera (47, XXY), obecność dodatkowej kopii chromosomu X u chłopców.

3. Mikrodelecje i inne trisomie

NeoBona oferuje możliwość analizowania drobnych zmian w chromosomach, znanych jako mikrodelecje, w tym: 22q11.2 (zsepół DiGeorg’a), 15q11 (zespoły Peradera-Williego i Angelmana), 1p36 (zespół monosomi 1p36), 4p (zespół Wolf-Hirschhorna), 5p (zespół Kociego krzyku); a także trisomii 16 i 9.

Drodzy pacjenci, z uwagi na stan epidemii wprowadzamy obowiązkowe zabezpieczenie higieniczne: - pomiar temperatury ciała, - dezynfekcję rąk, - maseczkę ochronną, - ankietę epidemiologiczną. *Koszt usługi będzie doliczony do wizyty. Usługa jest bezpłatna dla pacjentów posiadających własną maseczkę ochronną. Informujemy, że wprowadziliśmy ZAPISY NA POBRANIE KRWI (on-line lub tel. 22 637 50 01). Zapisani pacjenci mają pierwszeństwo.
Hello. Add your message here.