Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Pacjentki zwracają się do ginekologa z różnymi dolegliwościami. Jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji są problemy z cyklem miesiączkowym. Zaburzenia cyklu dotyczą różnych aspektów miesiączkowania i fachowo dzielimy je na 3 grupy:

  • dolegliwości bólowe związane z cyklem miesiączkowym
  • nieprawidłowa długość trwania cyklu miesiączkowego
  • nieprawidłowa obfitość krwawień miesiączkowych (skąpe lub obfite krwawienia)

Jaka powinna być prawidłowa regularność cykl miesiączkowego?

Czas trwania prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego waha się pomiędzy 21 – 35 dni, czyli 28 +/- 7 dni. Jeśli cykle trwają krócej to najczęstsza przyczyną takiego stanu jest niewydolność ciałka żółtego, czyli zbyt małe wydzielanie progesteronu w II fazie cyklu. Jeśli cykle trwają dłużej niż 35 dni to wówczas najczęściej mamy do czynienia z cyklami bezowulacyjnymi.

Poważnym problemem, który jest często bagatelizowany przez pacjentki, a nawet czasami lekarzy, są bóle towarzyszące miesiączkowaniu. Prawidłowo, miesiączce mogą towarzyszyć umiarkowane bóle podbrzusza nie wymagające przyjmowania leków lub jedynie doraźnie w 1-2 dobie miesiączki.

Jeśli natomiast ból jest silny i długotrwały lub miesiączce towarzyszą dodatkowe objawy jak nudności, wymioty, omdlenia, bóle promieniujące do nóg czy odbytu, konieczna jest diagnostyka przyczynowa tych dolegliwości. Bardzo ważnym niepokojącym objawem jest fakt pojawienia się bolesnych miesiączek u kobiet, które do tej pory miały bezbólowe krwawienia. Może to być pierwszy objaw poważnych schorzeń takich jak: endometrioza, torbiele jajników czy zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Krwawienie miesiączkowe powinno trwać od 3 do 7 dni. Podczas prawidłowo przebiegającej miesiączki kobieta powinna utracić ok. 100ml krwi (odpowiada to ok. od 3 do 5 zużytych podpasek dziennie).

Problemy z cyklem miesiączkowym w zależności od wieku kobiety

– początki miesiączkowania – bardzo często zaburzenia miesiączkowania występują u dziewcząt, u których niedawno pojawiła się pierwsza miesiączka. Wszelkie wątpliwości związane z pierwszymi miesiączkami wywołują dużo stresu i niepokoju, szczególnie u młodszych dziewcząt i ich matek Tymczasem przez 3 lata od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki stabilizuje się oś hormonalna podwzgórze – przysadka – jajniki i w tym czasie dopuszczalne są różnego rodzaju zaburzenia miesiączkwoania. Jeżeli po tym czasie miesiączki nadal są nieregularne lub wyjątkowo bolesne i obfite, wymagają diagnostyki.

– kobiety w wieku od 18 do 35 roku życia – zaburzenia miesiączkowania u kobiet w tym przedziale wiekowym są znacznie rzadsze. Kiedy kobieta nie miesiączkuje, powinna zgłosić się do ginekologa – nie zawsze brak miesiączki zwiastuje ciążę. Jeżeli ciąża zostanie wykluczona, należy wdrożyć diagnostykę hormonalną. Przyczynami braku miesiączki m.in. są:

  • hyperprolaktynemia
  • zespół policystycznych jajników
  • niewydolność ciałka żółtego
  • przedwczesne wygasanie czynności hormonalnej jajników

– kobiety po 35 roku życia – przy zaburzeniach miesiączkowania, u kobiet po 35 roku życia, najczęstszym problemem są obfite i nieregularne miesiączki. Takie nieprawidłowości mogą być objawem innych schorzeń narządów rodnych, np. rozrostów endometrium, mięśniaków macicy lub torbieli jajników. Konieczna jest wtedy pilna diagnostyka i celowane leczenie.

Wcześnie wykrycie przyczyn zaburzeń cyklu miesiączkowego pozwala uniknąć powikłań w postaci niedokrwistości, niepłodności, powiększających się mięśniaków macicy czy torbieli jajników, endometriozy o dużym nasileniu, osteoporozy, a nawet opóźnić rozwój chorób sercowo-naczyniowych lub cukrzycy.

Leave a reply