Wizyta u położnej – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Podczas ciążowej wizyty u położnej będziesz pytana o kilka podstawowych rzeczy. Poniżej przedstawiamy część z nich wraz z krótkim objaśnieniem.

1. Obrzęki

Obrzęki to jedna z typowych dolegliwości występujących w drugiej połowie ciąży, a zwłaszcza tuż przed porodem.

U przyszłej mamy obrzęki nóg, szczególnie w okolicy kostek czy obrzęki rąk, a przede wszystkim dłoni, są zupełnie naturalne. Przyczyną ich występowania jest utrudniony odpływ żylny, nadmiar wody i soli w organizmie, ale dokładnie ich etiologia nie jest poznana. Na ogół ustępują po odpoczynku nocnym.

Opuchlizna może być większa, jeśli w ciągu dnia ciężarna długo przebywała w pozycji stojącej lub siedzącej, gdy zbyt szybko lub nadmiernie nastąpił przyrost wagi oraz w przypadku wysokiej temperatury panującej na zewnątrz. Czasem jednak obrzęki mogą być objawem czegoś niedobrego. Dlatego ważna jest odpowiedź pacjentki czy zauważyła takie objawy i jaki tryb życia prowadzi. Pacjentka zna siebie najlepiej i wie czy powiększające się opuchnięcia są dla niej czymś naturalnym i występującym np. także przed ciążą, a związane są np. ze zbyt długim chodzeniem.

2. Waga

Obrzęki nie zawsze są widoczne. Czasem woda równomiernie rozkłada się w tkance podskórnej i wtedy mówi się o tzw. obrzękach ukrytych. Może o nich świadczyć gwałtowne przybieranie na wadze. Dlatego tak istotny jest pomiar przyrostu masy w danym okresie, a nie tylko sama wartość pomiaru. Ważne jest także BMI sprzed ciąży, bo jego wartość warunkuje optymalny wyznacznik przyrostu masy ciała jaki powinna osiągnąć pacjentka w danej ciąży, przez cały okres jej trwania.

W czasie kontroli wagi ocenie zostaje poddany przyrost i tempo wzrastania, a nie sam wynik. Do podsumowania brane są również pod uwagę warunki i sposób ważenia (w domu rano czy w ubraniu w przychodni wieczorem). Położne często proponują pacjentkom samoważenie w domu rano w dniu wizyty, aby uzyskać pomiar w porównywalnych warunkach.

3. Termin porodu

Wg ATG termin porodu powinien być wyznaczony na podstawie USG wykonanym przed upływem dziewiątego tygodnia ciąży. Jeżeli nie było ono wykonane, bierze się pod uwagę termin ostatniej miesiączki. Jeśli USG było wykonane do 9 tygodnia ciąży, a wiek płodu według badań z OM różni się o pięć dni od szacowanego terminu porodu, to należy zmienić jego termin. Jeśli w kolejnych miesiącach z badania USG wynika, że dziecko jest starsze, nie zmienia się już terminu a uznaje jedynie, że płód rozwija się nieco szybciej.

Tradycyjnie uważa się, że dziecko rodzi się po 280 dniach od terminu ostatniej miesiączki. Pod warunkiem oczywiście, że ma 28 – dniowe cykle, a owulacja przypada dokładnie w ich połowie. Z analiz wynika, że tylko 5 proc. dzieci rodzi się w terminie. Pozostałe przychodzą na świat między 37 a 42 tygodniem ciąży. Taka rozbieżność uznawana jest za normę.

Termin porodu ustala lekarz po rozpatrzeniu długości cykli miesiączkowych oraz na podstawie USG pierwszego trymestru i taką adnotację dokonuje w karcie ciąży. Położna potwierdza za każdym razem na podstawie którego terminu porodu wyznaczamy tygodnie ciąży, bo ich określenie jest ważne przy ocenie występowania niektórych objawów i nieprawidłowości.

4. Ruchy płodu

Ruchy płodu, ich obecność oraz zmiany ich charakteru (znaczące osłabienie, zanik lub gwałtowne nasilenie) są głównym objawem dobrostanu płodu, który może rozpoznać matka. Każda ich nieprawidłowość jest wskazaniem do pilnej konsultacji u lekarza prowadzącego lub w szpitalu. Informacja o ilości i rodzaju ruchów płodu to najprostsza, a zarazem bardzo przydatna i skuteczna technika wykrywania zagrożenia płodu.

Leave a reply