Wakacje – przed czym się chronić?

Wakacje, to czas wyjazdów i odpoczynku. Jak uniknąć zagrożeń, które czają się za każdym rogiem podczas letniego wypoczynku? Co nam grozi?

poparzenie słoneczne lub udar

Chroń głowę lub staraj się przebywać w cieniu jeżeli, nie masz żadnego nakrycia. To bardzo ważne, aby nie przegrzać głowy i organizmu. Może dojść nawet do udaru słonecznego, który skutkuje zawrotami głowy, przegrzaniem organizmu, zwiotczeniem mięśni, czy też nudnościami.

Chroń również swoją skórę! Częste i długie przebywanie na słońcu może skutkować poparzeniem słonecznym, które jest wyjątkowo nieprzyjemne. Występują wtedy mocne zaczerwienienia skóry, pęcherze i przegrzanie organizmu. Aby uniknąć poparzenia słońcem, smaruj swoją skórę kremem z filtrem, najlepiej 50.

Jeżeli dojdzie do takiego poparzenia, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.

bakterie i grzyby

Plaże, hotele, morze, basen – oto największe skupiska bakterii i grzybów. Pamiętaj, aby zawsze chronić stopy, nosząc wyłącznie własne obuwie. Najlepiej takie, które w sprawny sposób można umyć (np. gumowe klapki). Pamiętaj również, aby codziennie zmieniać ręcznik plażowy, który gromadzi mnóstwo bakterii od innych plażowiczów.

Częstą „wakacyjną” przypadłością jest grzybica stóp. Objawami grzybicy są m.in. swędzące plamki między palcami, łuszczenie się skóry, czy też równoczesna grzybica paznokci. Pamiętaj, aby z problemem grzybicy zgłosić się do dermatologa!

kleszcze i insekty

Jeżeli wybierasz się w góry lub tereny zalesione, pamiętaj o ochronie przeciwko kleszczom i insektom! Chroń swoje ciało! Jeżeli jesteś w okolicy, gdzie jest dużo drzew, miej na sobie ubranie na długi rękaw lub posmaruj/spryskaj ciało preparatami przeciwko insektom. To uchroni Cię przed ewentualnym atakiem kleszczy lub ukąszeń insektów.

W Babka Medica przyjmują lekarze dermatolodzy:
lek. Iwona Bryszewska-Cyniak
lek. Marjana Feduniw
lek. Katarzyna Generowicz-Kamińska
lek. Beata Kosiorek-Nalewajek

Leave a reply