VERAgene to dokładne, przystępne cenowo i szybkie badanie prenatalne nowej generacji służące wykrywaniu aneuploidii chromosomów, mikrodelecji i chorób jednogenowych płodu. Badanie jest odpowiednie dla ciąż pojedynczych i bliźniaczych, a także w zespole znikającego bliźniaka. Może być wykonywane już po 10 tygodniach ciąży. VERAgene jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu, a do jego przeprowadzenia niezbędna jest jedynie próbka krwi ciężarnej kobiety pobrana z dołu łokciowego i wymaz policzkowy od ojca. Wysoka czułość i swoistość VERAgene w wykrywaniu ww. chorób została potwierdzona w badaniach walidacyjnych, w ramach których analizie poddano setki próbek.

Proszę pamiętać, że na pobranie krwi należy mieć ze sobą ostatnie badanie USG lub zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę, w którym będzie zawarta biometria płodu.

BEZPIECZEŃSTWO

Test jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym.
Test ten jest całkowicie bezpieczny zarówno dla matki jak i płodu.

PEWNOŚĆ

Badanie to charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością – 99,5%.

SZYBKA INFORMACJA

Wynik uzyskuje się po 10-ciu dniach roboczych od pobrania krwi.

FAQ

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Oprócz pobrania krwi od matki pobierana jest też próbka od ojca z policzka.
Wykonywany po 10 tygodni ciąży. Test wykonywany jest wyłącznie u ciąż jednopłodowych.
W wypadku pacjentek z wysokim BMI należy odczekać dodatkowy tydzień ( po 12 skończonym tygodniu ciąży). Pacjentka powinna mieć przy sobie kartę ciąży oraz ostatni wynik USG płodu.   Nie pobieramy u ciąż wielopłodowych- tylko w przypadku ciąży pojedynczej, z użyciem jajeczka dawczyni, surogatki oraz u osób po przeszczepach.
Przygotowanie do badania ojca dziecka:
Badania genetyczne są zależne przede wszystkim od jakości i ilości DNA w pobranym materiale. Podczas pobierania wymazu policzkowego należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
1. Na godzinę przed pobraniem materiału nie można spożywać żadnego pokarmu ani napoju.
Wymazu z policzka nie należy pobierać bezpośrednio po posiłku. Badanie należy wykonać na czczo lub co najmniej godzinę po spożyciu posiłku. Zanieczyszczenia próbki bakteriami pochodzącymi ze spożywanego pokarmu, wydłuża czas oczekiwania na wynik i może spowodować uzyskanie wyniku fałszywie ujemnego.
2. Przepłukać jamę ustną przegotowaną wodą.
3. Należy użyć jednej wymazówki (tj. pałeczki z aplikatorem) dla jednej osoby.
Po otwarciu wymazówki jej wacik nie może mieć kontaktu z żadną inną osobą niż badana oraz z jakąkolwiek niesterylną powierzchnią. Materiał DNA obcej osoby lub też innego rodzaju zanieczyszczenia mogą znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić właściwe przeprowadzenie badania.

 Uwaga! Jeżeli wcześniej wykonywano test Papp’a, należy mieć bezwzględnie jego wynik przy sobie!

Polega na standardowym pobraniu krwi. Nie stanowi zagrożenia dla matki i płodu. Na badanie nie jest wymagane skierowanie.

Krew na badanie  pobieramy:
od poniedziałku do czwartku w godz. 8:00-20:00,
w piątek w godz. 8:00-12:00,

DLA KOGO PRZEZNACZONY JEST TEST?

Test nie jest wykonywany  u ciąż wielopłodowych- tylko w przypadku ciąży pojedynczej, z użyciem jajeczka dawczyni, surogatki oraz u osób po przeszczepach.

CO WYKRYWA TEST VERAGENE?

Dzięki temu nieinwazyjnemu testowi prenatalnemu można zdiagnozować trisomie:

Zespół Downa,
Zespół Edwardsa
Zespół Pataua
Aneuploidie chromosomów płciowych:
Zespół Turnera, trisomia chromonu X, Zsepoł Klinefeltera , zespół Jacobsa, Zespół XXYY
Mikrodelecje
Zespół DiGeorge’a (22q11.2)
Zespół delecji 1p36
Zespół Smith-Magenis (17p11.2)
Zespół Wolfa-Hirschhorna (4p16.3)

Pełna lista wykrywanych chorób znajduje się TUTAJ

MAM WYNIK. CO DALEJ?

W przypadku pozytywnego wyniku testu rekomendowane jest wykonanie inwazyjnego badania prenatalnego czyli amniopunkcji lub biopsji kosmówki.

OBSERWUJ NAS!

Chcesz być na bieżąco?
Polub nas na facebooku!