Szczepienie przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest drugą, obok boreliozy, chorobą przenoszoną przez kleszcze. Jest to choroba, która dotyka ośrodkowy układ nerwowy i może być bardzo poważna w skutkach. Do zakażenia wirusem wystarczy ukłucie milimetrowej larwy kleszcza, zatem nie jesteśmy w stanie takiego ukłucia nawet zauważyć. Leczenie KZM może trwać od kilku tygodni aż do roku i wymaga hospitalizacji. Nie ma leków, które zabijają wirusa KZM. Pacjent zakażony wirusem jest leczony objawowo. Aby uniknąć zakażenia wirusem KZM, bezpiecznym rozwiązaniem będzie cykl szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, szczególnie u najmłodszych.

Jakie są objawy KZM?

W pierwszym stadium choroby są to zwykle objawy charakterystyczne grypie, czyli gorączka, nudności, ból mięśni. W następnej fazie objawy są już bardziej nasilone, m.in. wymioty, silny ból głowy, a nawet utrata przytomności.

Szczepienie

Szczepienie zaleca się dzieciom (już od 1 roku życia) i dorosłym. Szczepienie najlepiej rozpocząć późną jesienią lub zimą – wtedy ryzyko ukąszenia jest minimalne. Szczepienie przeciwko KZM składa się na cykl szczepień (3 dawki szczepionki). Przed szczepieniem należy zgłosić się na kwalifikację przedszczepienną, na której lekarz, jeżeli nie będzie przeciwwskazań, zakwalifikuje Ciebie lub Twoje dziecko do szczepienia. Drugą dawkę szczepionki należy przyjąć w odstępie 1-3 miesiąca, a trzecią od 5 do 12 miesięcy od drugiej. Oczywiście cały cykl szczepienia należy skonsultować z lekarzem i stosować się do zaleceń. Dla utrwalenia działania szczepienia warto po 3-5 latach przyjąć dawkę przypominającą.

Leave a reply