Szczepienie przeciw grypie podczas ciąży

Szczepić się przeciw grypie czy nie – pytanie nie dość, że powtarzane co roku, to w obliczu ciąży nabiera dodatkowego znaczenia. Czasem zdarza się i tak, że będąc w ciąży trzeba podjąć decyzję o szczepieniu. Jak się okazuje nie ma się czego bać.

Grypa a ciąża

Jeśli kobieta planuje ciążę w sezonie grypowym powinna poważnie rozważyć szczepienie ze względu na bezpieczeństwo płodu. We wczesnej fazie trwania ciąży grypa o ostrym przebiegu stanowi bowiem zagrożenie poronienia. W późniejszych etapach ciąży ostre nasilenie grypy może skutkować albo zmniejszeniem masy urodzeniowej dziecka, albo przedwczesnym porodem.
Warto wiedzieć, że jeśli ciężarna zaszczepi się, to spada ryzyko zachorowania na grypę u jej potomka.

Organizm w walce z wirusem

Kobiety w ciąży są bardziej podatne na komplikacje spowodowane infekcjami grypopodobnymi. Ta wzmożona podatność jest skutkiem ogromu zmian zachodzących w tym okresie w organizmie. Ciało adaptuje się do nowych warunków i nie ma tyle sił na ewentualną walkę z grypą. Przy okazji zmniejszona odpowiedź immunologiczna matki, dzięki której dziecko nie jest ‘zwalczane’ przez jej układ immunologiczny, sprawia że słabnie zdolność do obrony przed wirusem grypy.

Do najczęstszych pogrypowych powikłań należą zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego. To ostatnie w ciężkiej postaci może prowadzić do utraty słuchu. Kolejne na liście powikłań są zapalenie mózgu i opon mózgowych, niewydolność nerek czy zapalenie mięśnia sercowego.

Najlepszy czas na szczepienie przeciw grypie

Kobietom, które przygotowują się do zajścia w ciążę, posiadania potomstwa zaleca się szczepienie w pierwszej połowie cyklu. Wykonanie szczepienia zaraz po miesiączce daje pewność, że nie jest się we wczesnej fazie ciąży.

Kobietom ciężarnym, które chcą, a nie zdążyły się zaszczepić poleca się zastrzyk, ale koniecznie poprzedzony konsultacją z lekarzem prowadzącym ciążę. Warto nadmienić, że w pierwszym trymestrze ciąży dobrze byłoby unikać wszelkich zastrzyków, także przeciw grypie.

Kobietom karmiącym zaleca się szczepienie, gdyż nie stanowi ono przeciwwskazania do szczepienia przeciwko grypie.

Dobry czas na szczepienie to zdecydowanie ten przed początkiem sezonu grypowego.  Od podania zastrzyku do nabrania odporności trzeba bowiem trochę odczekać. Szczepienia polecane są jednak i wówczas, gdy wokół nas wirus zaczyna być aktywny. Przeciwciała chroniące przed zachorowaniem powstają szybko, bo około tygodnia czasu po szczepieniu. A ich drogocenne działanie utrzymuje się niemal przez cały rok.

Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenie, aby szczepionki 4-walentne w sezonie epidemicznym 2013/2014 zawierały antygeny szczepów wirusa grypy typu A (H1N1 i H3N2) i dwóch szczepów typu B (Yamagata i Victoria). Do grupy ryzyka zalicza się personel szpitalny, służby celne i kobiety w ciąży.

Szczepionka i grypa

Należy bezwględnie pamiętać, że w ciąży zabronione są wszelkie szczepionki, które są produkowane z wykorzystaniem żywych wirusów i bakterii.
Te szczepionki, które zawierają martwe szczepy bakterii lub wirusów, a także te posiadające szczepy nieaktywne albo pozbawione możliwości rozmnażania się mogą być podawane w czasie ciąży, po konsultacji z lekarzem. Szczepionka przeciw grypie należy do grupy zawierającej szczepy pozbawione możliwości namnażania się. Należy jednak pamiętać, aby upewnić się czy termin przydatności szczepionki jest aktualny – można poprosić położną o pokazanie opakowania. Jest to o tyle istotne, że praktycznie co roku dochodzi do mutacji tego wirusa, warto więc wybrać najnowszą szczepionkę.

Przeciw grypie nie mogą szczepić się

– osoby uczulone na białko kurze – na nim hoduje się wirusy grypy
– osoby uczulone na niektóre antybiotyki – śladowe ilości antybiotyków to elementy składowe każdej szczepionki
– dzieci przed szóstym miesiącem życia
– osoby chore, w ostrej fazie infekcji, z podwyższoną temperaturą (nie dotyczy to lekkiego przeziębienia)
– nie zaleca się szczepień kobietom w pierwszym trymestrze ciąży

Pamiętajmy, że choć żadna szczepionka stuprocentowo nie zabezpiecza przed infekcją, możemy zminimalizować ryzyko wirusowego zachorowania i późniejszych powikłań.

Leave a reply