Szczepienia przed podróżą do krajów tropikalnych

Przed wyjazdem do krajów rozwijających się bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, jeśli podróżujący cierpi na chorobę przewlekłą, jak astma, alergie, cukrzyca, padaczka, choroba wieńcowa, a także gdy kobieta jest w ciąży.

W zależności od ogólnego stanu zdrowia, egzotyczna podróż może okazać się bardziej lub mniej ryzykowna. Wiele zależy też od tego, jaki charakter ma wyjazd. Jeśli podróżny wybiera się w delegację do wysokiej klasy hotelu w kurorcie, ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną spada. Jeśli planuje długi wyjazd w tereny mniej uprzemysłowione, położone z dala od głównych szlaków turystycznych, ryzyko zachorowania wzrasta. W każdym jednak przypadku należy zachować określone środki ostrożności.

Warto się szczepić

Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. To bezpieczna forma profilaktyki wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas. Z tego powodu warto rozważyć szczepienia nie tylko w odniesieniu do jednego sezonu, ale także w perspektywie kolejnych wyjazdów. W zależności od rodzaju zastosowanej szczepionki, poszczególne dawki uodparniają na kilka lub kilkanaście lat, a niektóre nawet na całe życie.

Rodzaje szczepień dla podróżujących

Szczepienia obowiązkowe

Niektóre państwa wymagają, aby turyści odwiedzający ich kraj byli zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się tych schorzeń na ich terenie. Obecnie, jedynym szczepieniem obowiązkowym przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce). Dowodem zaszczepienia jest wpis do międzynarodowej książeczki szczepień (tzw. „żółtej książeczki”) wydawanej w punkcie szczepień, którą należy zabrać ze sobą w podróż. Szczepienie przeciwko żółtej febrze wymagane jest także od osób przybywających do wielu krajów tropikalnych (m. in. w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej) z rejonów występowania tej choroby. Nie ma to znaczenia dla turystów udających się w podróż bezpośrednio z Polski, natomiast ma znaczenie dla podróżujących przejeżdżających przez liczne państwa w tropiku. Poza zasadami, wynikającymi z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, niektóre kraje mogą żądać szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Obecnie dotyczy to Arabii Saudyjskiej, która wymaga od przybywających uodpornienia przeciwko zakażeniom meningokokowym.

Szczepienia zalecane

W zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu oraz ogólnego stanu zdrowia, lekarz medycyny podróży może zalecić szczepienie przeciw: błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, żółtej febrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), zakażeniom meningokokowym, cholerze, wściekliźnie czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Leave a reply