Masz umówione badanie w przychodni, ale nie masz pewności, czy musisz zgłosić się na czczo?

Poniżej znajdziesz listę badań, które wymagają drobnych przygotowań z Twojej strony. Jest to konieczne, aby uzyskane wyniki były wiarygodne i oddawały Twój faktyczny stan zdrowia.

KORONAWIRUS

Zasady funkcjonowania Babka Medica podczas pandemii

W związku z pandemią Sars-cov-2 zasady funkcjonowania Centrów Medycznych Babka Medica uległy zmianom. Wybierasz się na wizytę do jednej z naszych placówek?

Czytaj więcej

TELEMEDYCYNA

Wszystko na temat telewizyt

Potrzebujesz skonsultować się z lekarzem nie wychodząc z domu? Dowiedz się, jak umówić telewizytę i jak się do niej przygotować!

Czytaj więcej

BADANIA LABORATORYJNE

Badanie kału

Do badania pobieramy małą ilość kału – wielkości orzecha laskowego do specjalnego pojemniczka, służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z rożnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych (grzyby).

UWAGA!

Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie (czyli do godziny). Badania kału przyjmujemy do godz 11:00. Jeżeli badanie było pobrane przez pacjenta wieczorem, w dzień poprzedzający należy je przetrzymać w lodówce na drzwiczkach.

Badania na czczo

1) Badania należy wykonywać w godzinach porannych po co najmniej 12 godzinnej przerwie od spożywania posiłku. Zwłaszcza w przypadku glukozy, cholesterolu, trójglicerydów.
2) Po południu i wieczorem w dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać dużych obfitych posiłków.
3) Przed badaniem należy unikać: kawy, herbaty, mleka, cukru, słodzonych napojów, alkoholu.
4) Bezpośrednio przed badaniem należy unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu i palenia papierosów.
5) 15- 30 minut przed badaniem wskazane jest wypicie dwóch szklanek niegazowanej wody.

Pacjentki w ciąży mogą być po lekkim śniadaniu – wyjątkiem jest badanie w kierunku glukozy, glukoza po obciążeniu 50 g lub 75 g.

Dzieci na badania powinny być najedzone i napojone. Wyjątkiem jest badanie w kierunku glukozy. Badań krwi u dzieci NIE WYKONUJEMY Z PALCA. Krew pobierana jest z żyły na dłoni, ewentualnie w zgięciu.)

Posiew moczu

W związku z normami pracy laboratorium mikrobiologicznego, prosimy o przynoszenie moczu na posiew w pojemniku z płytką.

Jak przygotować próbkę? Zmoczoną moczem płytkę (obie strony) należy umieścić w pustym pojemniku i szczelnie zamknąć.

Glukoza i prolaktyna po obciążeniu

Na badanie należy zgłosić się będąc na czczo. Badanie trwa ponad 2 godziny (składa się z trzech pobrań). Na badanie należy zgłosić się najpóźniej do godziny 9.00. W czasie badania Pacjent nie może jeść ani opuszczać Przychodni.

Na badania po obciążeniu wymagane jest skierowanie. 

Test oddechowy na Helicobacter Pylori

Czas trwania badania – około 40 min. Czas oczekiwania na wynik – do 7 dni roboczych.
Badanie przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Dzieci muszą być w wieku pozwalającym na swobodne dmuchnięcie do aligatora. Wskazane jest wykonywanie testu rano na czczo. Przed badaniem przez 2-5 dni Pacjent nie powinien przyjmować leków: inhibitorów pompy protonowej, przez 6 tygodni – antybiotyków i sulfonamidów oraz preparatów bizmutu.

BADANIA PRENATALNE

Przygotowanie do badania

Do badań prenatalnych zaliczamy: TEST PAPPA, HARMONY TEST,  NEOBONA TEST, TEST PANORAMA, TEST SANCO, NIFTY PRO, VERAGENE i VERACITY.

Aktualne godziny pobrań znajdziesz TUTAJ. Do badania nie trzeba być na czczo. Należy koniecznie mieć ze sobą ostatni wynik badania USG.

BADANIA USG

USG jamy brzusznej

Przed badaniem należy być na czczo co najmniej 6 godzin, nie powinno się palić ani rzuć gumy. W dniu poprzedzającym badanie obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca. W dniu badania, osoby przyjmujące na stałe leki, powinny popić je niewielką ilością czystej wody. Na godzinę przed badaniem należy wypić przynajmniej 1 litr niegazowanej wody mineralnej i nie oddawać moczu, by podczas badania USG pęcherz był pełny.

USG piersi

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Badanie to jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe. Diagnostyka USG piersi ma wiele zalet: jest nieinwazyjna i bezpieczna. W przeciwieństwie do mammografii, można je wielokrotnie powtarzać. Profilaktycznie USG piersi należy wykonywać raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35 – 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza. Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej, ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii. Na badanie należy zgłosić się z wynikami poprzednich badań USG i mammografii. W warunkach prawidłowych badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią- w tym wypadku piersi przed badaniem powinny być opróżnione).

USG układu moczowego

Do oceny układu moczowego należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym. Na 2 godziny przed badaniem wypić powoli 1-1,5 litra niegazowanej wody, aby w czasie badania odczuwać parcie na pęcherz moczowy.

Sono HSG

Badanie powinno być wykonane w I fazie cyklu (najlepiej do 14 dnia cyklu). Na badanie należy przynieść aktualny (nie starszy, jak miesiąc od daty pobrania) wynik posiewu z kanału szyjki macicy. Aby zminimalizować dyskomfort podczas badania, warto wcześniej (minimum 1h przed) zażyć leki przeciwbólowe, np. ibuprofen, ketoprofen lub paracetamol.

BADANIA EKG I KTG

EKG

W Babka Medica istnieje możliwość wykonania badania EKG. Badanie może zostać przeprowadzone w trakcie konsultacji internistycznej lub  kardiologicznej.

KTG

Przychodnia jest wyposażona w aparaty KTG i istnieje możliwość wykonania badania KTG w trakcie konsultacji ciążowej.

Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji aparatu.

WYMAZY

cytologia

Badanie należy wykonywać tuż po miesiączce, między 5 a 10 dniem cyklu. Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo, ani też płukania pochwy. Pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem. W przypadku stwierdzenia u pacjentki stanów zapalnych pochwy wskazane jest ich leczenie według wskazań lekarza prowadzącego przed pobraniem materiału do badania cytologicznego. ważne: cytologię zawsze wykonujemy przed USG i przed badaniem.

Pobranie materiału do cytologii jednowarstwowej przypomina standardowe badanie cytologiczne i nie wymaga dodatkowego przygotowania. Materiał do badania może pobrać położna, po uprzednim zapisaniu – nie jest konieczne odbycie wizyty lekarskiej.

wymaz z kanału szyjki macicy/pochwy/dróg moczowych

Na pobranie wymazu z szyjki, z pochwy lub dróg moczaowych (cewki moczowej) pacjent powinien zgłosić się w godzinach porannych. Przed badaniem należy zachować 3-dniową wstrzemięźliwość seksualną, nie stosować środków przeciwbakteryjnych i/lub przeciwgrzybicznych, nie płukać, nie przemywać płynami odkażającymi, nie stosować maści, nie oddawać moczu przynajmniej 2-3 godziny przed pobraniem wymazu.

HPV

Przed badaniem należy unikać współżycia przez 24h.
Nie wykonujemy toalety intymnej przed samym badaniem. Kobiety – nie stosujemy tabletek dopochwowych przez okres 4 dni. Jeżeli jest to badanie kontrolne po leczeniu należy odczekać ok tygodnia czasu po skończonym leczeniu. Na wynik czekamy 7-15 dni robocze.

Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji gabinetu.

INNE BADANIA DIAGNOSTYCZNE

kolposkopia

Sposób przygotowania do badania kolposkopowego:
Badanie kolposkopowe można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu ostatniego krwawienia miesiączkowego i najpóźniej 4 dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejnego krwawienia miesiączkowego (najlepiej pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu – pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego). Co najmniej 4 dni przed badaniem kolposkopowym nie należy stosować żadnych leków / preparatów dopochwowych, tamponów dopochwowych ani też płukania pochwy. Co najmniej 24 godziny przed badaniem kolposkopowym należy powstrzymać się od stosunków płciowych. Kolposkopii nie przeprowadzamy podczas miesiączki. Badanie kolposkopowe wykonujemy przed badaniem ginekologicznym, badaniem ultrasonograficznym z użyciem głowicy dopochwowej.
Informujemy pacjentkę, że musi mieć ze sobą aktualne wyniki cytologii, jeśli Pacjentka nie ma takich badań, to decyzję o zrobieniu badania kolposkopowego podejmuje lekarz- uprzedzamy o tym pacjentkę.

Jak należy zachowywać się po badaniu Kolposkopii?
Nie ma specjalnych zaleceń. W przypadku gdy pobrano wycinki z szyjki macicy, zaleca się nie współżyć seksualnie przez okres 7 dni.

KONSULTACJE

ortopedia - zaświadczenie dot. przeciwwskazań do uprawiania sportu

W przypadku wizyty w celu uzyskania zaświadczenia dot. przeciwwskazań do uprawiania sportu należy zgłosić się z wynikami badań: morfologia, glukoza, OB, badanie ogólne moczu i EKG.

Informujemy, że badania dodatkowe, wykonane podczas wizyty (cytologie, posiewy, wymazy) są płatne zgodnie z obowiązującym cennikiem. W przypadku nieopłacenia badań pobrany materiał nie będzie wysłany do laboratorium i zostanie zutylizowany. Prosimy o opłacanie badań bezpośrednio po wizycie lekarskiej.