shutterstock_61989192888

Masz umówione badanie w przychodni, ale nie masz pewności, czy musisz zgłosić się na czczo?

Poniżej widnieje lista poszczególnych badań, które wymagają drobnych przygotowań po stronie pacjenta. Jest to konieczne, aby uzyskane wyniki były wiarygodne i oddawały Twój faktyczny stan zdrowia.

Badania Laboratoryjne

Do badania pobieramy małą ilość kału – wielkości orzecha laskowego do specjalnego pojemniczka, służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z rożnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych (grzyby).

UWAGA!

Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie (czyli do godziny). Badania kału przyjmujemy do godz 11:00. Jeżeli badanie było pobrane przez pacjenta wieczorem, w dzień poprzedzający należy je przetrzymać w lodówce na drzwiczkach.

1) Badania należy wykonywać w godzinach porannych po co najmniej 12 godzinnej przerwie od spożywania posiłku. Zwłaszcza w przypadku glukozy, cholesterolu, trójglicerydów.
2) Po południu i wieczorem w dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać dużych obfitych posiłków.
3) Przed badaniem należy unikać: kawy, herbaty, mleka, cukru, słodzonych napojów, alkoholu.
4) Bezpośrednio przed badaniem należy unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu i palenia papierosów.
5) 15- 30 minut przed badaniem wskazane jest wypicie dwóch szklanek niegazowanej wody.

Pacjentki w ciąży mogą być po lekkim śniadaniu – wyjątkiem jest badanie w kierunku glukozy, glukoza po obciążeniu 50 g lub 75 g.

Dzieci na badania powinny być najedzone i napojone. Wyjątkiem jest badanie w kierunku glukozy. Badań krwi u dzieci NIE WYKONUJEMY Z PALCA. Krew pobierana jest z żyły na dłoni, ewentualnie w zgięciu.)

W związku z normami pracy laboratorium mikrobiologicznego, prosimy o przynoszenie moczu na posiew w pojemniku z płytką.

Jak przygotować próbkę? Zmoczoną moczem płytkę (obie strony) należy umieścić w pustym pojemniku i szczelnie zamknąć.

Na badanie należy zgłosić się będąc na czczo. Badanie trwa ponad 2 godziny (składa się z trzech pobrań). Na badanie należy zgłosić się najpóźniej do godziny 9.00. W czasie badania Pacjent nie może jeść ani opuszczać Przychodni.

Na badania po obciążeniu wymagane jest skierowanie. 

Czas trwania badania – około 40 min. Czas oczekiwania na wynik – do 7 dni roboczych Cena – 250 zł
Badanie przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Dzieci muszą być w wieku pozwalającym na swobodne dmuchnięcie do aligatora. Wskazane jest wykonywanie testu rano na czczo. Przed badaniem przez 2-5 dni Pacjent nie powinien przyjmować leków: inhibitorów pompy protonowej, przez 6 tygodni – antybiotyków i sulfonamidów oraz preparatów bizmutu.

Badania prenatalne

Do badań prenatalnych zaliczamy: TEST PAPPA, HARMONY TEST,  NEOBONA TEST, TEST PANORAMA oraz TEST SANCO.

Badanie pobieramy 7 dni w tygodniu: od pon. do piątku 7:30- 20:30; soboty 8.00-14.00; niedziele 9.00-13.00. Do badania nie trzeba być na czczo. Należy koniecznie mieć ze sobą ostatni wynik badania USG.

Badania USG

Przed badaniem należy być na czczo co najmniej 6 godzin, nie powinno się palić ani rzuć gumy. W dniu poprzedzającym badanie obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca. W dniu badania, osoby przyjmujące na stałe leki, powinny popić je niewielką ilością czystej wody. Na godzinę przed badaniem należy wypić przynajmniej 1 litr niegazowanej wody mineralnej i nie oddawać moczu, by podczas badania USG pęcherz był pełny.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Badanie to jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe. Diagnostyka USG piersi ma wiele zalet: jest nieinwazyjna i bezpieczna. W przeciwieństwie do mammografii, można je wielokrotnie powtarzać. Profilaktycznie USG piersi należy wykonywać raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35 – 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza. Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej, ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii. Na badanie należy zgłosić się z wynikami poprzednich badań USG i mammografii. W warunkach prawidłowych badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią- w tym wypadku piersi przed badaniem powinny być opróżnione).

Do oceny układu moczowego należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym. Na 2 godziny przed badaniem wypić powoli 1-1,5 litra niegazowanej wody, aby w czasie badania odczuwać parcie na pęcherz moczowy.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jednak pamiętać aby przed badaniem ogolić zarost.

Badanie powinno być wykonane w I fazie cyklu (najlepiej do 14 dnia cyklu). Na badanie należy przynieść aktualny (nie starszy, jak miesiąc od daty pobrania) wynik posiewu z kanału szyjki macicy. Aby zminimalizować dyskomfort podczas badania, warto wcześniej (minimum 1h przed) zażyć leki przeciwbólowe, np. ibuprofen, ketoprofen lub paracetamol.

Badanie EKG

W Babka Medica istnieje możliwość wykonania badania EKG. Badanie może zostać przeprowadzone w trakcie konsultacji internistycznej lub  kardiologicznej.

Badanie KTG

Przychodnia jest wyposażona w aparaty KTG i istnieje możliwość wykonania badania KTG w trakcie konsultacji ciążowej.

Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji aparatu.

Diagnostyka w trakcie wizyty

Badanie należy wykonywać tuż po miesiączce, między 5 a 10 dniem cyklu. Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo, ani też płukania pochwy. Pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem. W przypadku stwierdzenia u pacjentki stanów zapalnych pochwy wskazane jest ich leczenie według wskazań lekarza prowadzącego przed pobraniem materiału do badania cytologicznego. ważne: cytologię zawsze wykonujemy przed USG i przed badaniem.

Pobranie materiału do cytologii jednowarstwowej przypomina standardowe badanie cytologiczne i nie wymaga dodatkowego przygotowania. Materiał do badania może pobrać położna, po uprzednim zapisaniu – nie jest konieczne odbycie wizyty lekarskiej.

Na pobranie wymazu z szyjki, z pochwy lub dróg moczaowych (cewki moczowej) pacjent powinien zgłosić się w godzinach porannych. Przed badaniem należy zachować 3-dniową wstrzemięźliwość seksualną, nie stosować środków przeciwbakteryjnych i/lub przeciwgrzybicznych, nie płukać, nie przemywać płynami odkażającymi, nie stosować maści, nie oddawać moczu przynajmniej 2-3 godziny przed pobraniem wymazu.

Przygotowanie do badań HPV

Przed badaniem należy unikać współżycia przez 24h.
Nie wykonujemy toalety intymnej przed samym badaniem. Kobiety – nie stosujemy tabletek dopochwowych przez okres 4 dni. Jeżeli jest to badanie kontrolne po leczeniu należy odczekać ok tygodnia czasu po skończonym leczeniu. Na wynik czekamy 7-15 dni robocze.

Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji gabinetu.

“Informujemy, że badania dodatkowe, wykonane podczas wizyty (cytologie, posiewy, wymazy) są płatne zgodnie z obowiązującym cennikiem. W przypadku nieopłacenia badań pobrany materiał nie będzie wysłany do laboratorium i zostanie zutylizowany. Prosimy o opłacanie badań bezpośrednio po wizycie lekarskiej.”