Test Roma służy do oceny ryzyka obecności raka jajnika.

Test ten polega na oznaczeniu stężenia markerów Ca 125 i HE4 wraz z oceną algorytmu ryzyka określającym stopień prawdopodobieństwa istnienia raka jajnika. HE4 /human epidemal protein4/ jest białkiem, którego wzrost stężenia obserwuje się u chorych na raka jajnika. Badając stężenie zarówno Ca 125 jak i HE4 zwiększa się czułość i swoistość testu.

rak-jajnika

Rak jajnika rozpoznaje się co roku u ponad 3 tys. pacjentek w Polsce. Niestety rozpoznanie raka jajnika często następuje zbyt późno aby wdrożyć efektywne leczenie. Należy pamiętać , że wynik testu Roma należy rozpatrywać w powiązaniu z innymi badaniami diagnostycznymi.

Nie wykonuje się testu Roma u pacjentek , u których leczono wcześniej chorobę nowotworową, u poddawanych obecnie chemioterapii, u osób poniżej 18 roku życia.

Wynik Testu Roma inaczej interpretuje się w zależności od wieku w jakim jest pacjentka. Dla kobiet przed menopauzą wynik testu poniżej 7,4 proc. oznacza niskie ryzyko wystąpienia raka jajnika, natomiast wynik równy lub wyższy 7,4 proc. oznacza ryzyko wysokie. Ryzyko wysokie wystąpienia raka jajnika u kobiet po menopauzie oznacza wynik Testu Roma równy lub wyższy niż 25,3%, poniżej tej wartości ryzyko uznawane jest za niskie.

Umów się na wizytę

Oferta specjalna!

 

Newsletter Babka Medica

Strefa Pacjenta

Przygotowanie do badań i wizyt
Porady i wskazówki jak przygotować się do wizyty ze specjalistą.
czytaj więcej
Ginekologia i położnictwo
Co powinnaś wiedzieć przed pierwszą wizytą u ginekologa w ciąży.
czytaj więcej
Poradnik
Cenne porady dotyczące zarówno zdrowia matki jak i dziecka.
czytaj więcej
Rozwiązania prawne
W tej sekcji znajdą Państwo obowiązujące rozwiązania prawne.
czytaj więcej