wizyta_u_poloznej

Podczas ciążowej wizyty u położnej będziesz pytana o kilka podstawowych rzeczy. Poniżej przedstawiamy część z nich wraz z krótkim objaśnieniem.

czytaj więcej
pierwsza-wizyta

Co należy wziąć ze sobą na pierwszą wizytę do ginekologa? Jak należy przygotować się do wizyty? Co to jest karta wywiadu położniczo-ginekologicznego? W tym dziale znajdziesz odpowiedź na wszelkie pytania związane z pierwszą wizytą u ginekologa w ciąży.

czytaj więcej
cytologia-jednowarstwowa

Cytologia jednowarstwowa

Kobiety aktywne seksualnie powinny regularnie wykonywać badania cytologiczne – nawet jeżeli w danym momencie nie utrzymują kontaktów seksualnych lub nie mają menstruacji.

czytaj więcej
kolposkopia

Kolposkopia

Kolposkopia (od greckiego kolpos = pochwa i skopia = obraz) to metoda dokładnego badania dolnego odcinka narządów rozrodczych kobiecych, tzn. krocza sromu, pochwy, części pochwowej szyjki macicy wraz z ujściem zewnętrznym kanału szyjki.

czytaj więcej
szczepenia-dla-kobiet

HPV szczepienia

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV powodującemu raka szyjki macicy zalecane są każdej kobiecie.  Postęp, jaki dokonał się w ostatnim czasie w medycynie, umożliwia już zabezpieczenie się przed tym nowotworem zarówno dziewczynkom jak i kobietom.

czytaj więcej
rak-jajnika

Test Roma

Test Roma służy do oceny ryzyka obecności raka jajnika. Test ten polega na oznaczeniu stężenia markerów Ca 125 i HE4 wraz z oceną algorytmu ryzyka określającym stopień prawdopodobieństwa istnienia raka jajnika. HE4 /human epidemal protein4/ jest białkiem, którego wzrost stężenia obserwuje się u chorych na raka jajnika.

czytaj więcej
znaczenie-badan-w-ciazy

Znaczenie badań w ciąży

Na pojawienie się nowego członka rodziny przygotowujemy się zazwyczaj 9 miesięcy. Aby nie pominąć żadnego ważnego etapu także w ciąży warto wiedzieć, w jakim celu wykonujemy zalecane badania. Przedstawiamy bliżej sens i znaczenie poszczególnych badań przeprowadzanych w kolejnych trymestrach ciąży.

czytaj więcej
aktualnosci-szczepienia-480x251

Badania w ciąży – lista

Ciąża to nie tylko okres oczekiwania na narodziny dziecka, ale także czas, w którym przyszła mama musi wykonywać sporo badań. Artykuł przybliża, na co dokładnie się przygotować i/lub jakie badania przeprowadzić. Są tu badania przeprowadzane w poszczególnych okresach ciąży. Listę opracowano na podstawie terminarza Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

czytaj więcej
hpv-dna

Test DNA HPV

Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Chcąc się przed nim uchronić, zrób badanie w kierunku zakażenia wirusem HPV.

czytaj więcej

Umów się na wizytę

Oferta specjalna!

 

Newsletter Babka Medica

Strefa Pacjenta

Przygotowanie do badań i wizyt
Porady i wskazówki jak przygotować się do wizyty ze specjalistą.
czytaj więcej
Ginekologia i położnictwo
Co powinnaś wiedzieć przed pierwszą wizytą u ginekologa w ciąży.
czytaj więcej
Poradnik
Cenne porady dotyczące zarówno zdrowia matki jak i dziecka.
czytaj więcej
Rozwiązania prawne
W tej sekcji znajdą Państwo obowiązujące rozwiązania prawne.
czytaj więcej