Powrót dziecka z wakacji, czyli na co powinnaś zwrócić uwagę?

Wycieczki szkolne, kolonie – czas zabawy dla Twojego dziecka. Nie zapomnij jednak, że po jego powrocie powinnaś dokładnie sprawdzić, czy jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę?

1. Sprawdź, czy na skórze dziecka nie ma niepokojących zmian: wysypki, wyprysków, zaczerwienień. Zapytaj dziecko, czy odczuwa pieczenie lub swędzenie skóry. Podczas wakacyjnych wyjazdów, szczególnie nad morze lub jezioro, ryzyko wystąpienia zmian skórnych (grzybica, pokrzywka, reakcja alergiczna) zwiększa się. W razie wystąpienia takich zmian, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.

2. Zmierz dziecku temperaturę ciała. To bardzo ważne, aby sprawdzić, czy podczas wycieczki/podróży dziecko nie przegrzało się. Częste przebywanie na słońcu, szczególnie bez nakrycia głowy, jest bardzo niebezpieczne. Przy udarze cieplnym temperatura ciała malucha wynosi nawet ponad 40°C. Sprawdź, czy jego skóra nie jest zaczerwieniona i sucha.

3. Obejrzyj dokładnie, czy na jego ciele Twojego dziecka nie pojawiły się kleszcze. Sprawdź całe ciało, łącznie ze skórą głowy. Podczas wakacji Twoje dziecko najczęściej ma kontakt z naturą. W tym roku obserwuje się wyjątkowo dużą ilość kleszczy, zatem bądź czujna. Jeżeli znajdziesz na skórze kleszcza, skontaktuj się z lekarzem pierwszej pomocy, który usunie insekta lub, w razie potrzeby, skieruje Was do chirurga.

Leave a reply