Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wzbudza w kobietach wiele skrajnych emocji. Na pewno wywołuje stres i budzi niepokój. Jakie są wątpliwości mam, które postanowiły wrócić do aktywności zawodowej?

1. Strach przed utratą pracy po powrocie

Mnóstwo kobiet obawia się, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego straci pracę. I faktycznie, 16% kobiet zmaga się z utratą pracy decydując się na powrót. Najczęstszymi powodami zwolnienia są reorganizacja i brak stanowiska pracy. Często po powrocie „nie ma już miejsca”, czyli ktoś po prostu zajął Twoje stanowisko na czas nieobecności – pamiętaj, że jeżeli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, podanie takiego powodu nie jest podstawą do zwolnienia!

Pamiętaj o swoich prawach!
Jeżeli karmisz piersią, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw lub wyjścia wcześniej o godzinę. Prawo oczywiście dotyczy pełnego wymiaru godzin (8 godzin pracy dziennie). Pamiętaj, że pracodawca musi Ci zapewnić takie samo stanowisko, bądź równorzędne, zgodne z Twoimi kwalifikacjami. Wiedz, że masz prawo się odwołać, jeżeli zaproponowano Ci niższe stanowisko za niższe wynagrodzenie.

2. Brak pewności siebie

Wiele kobiet traci pewność siebie. Boi się, że nie poradzi sobie z nowymi obowiązkami wynikającymi z powrotu do pracy. Skutkuje to z pewnego rodzaju „izolacji”. Podczas urlopu macierzyńskiego/wychowawczego kobieta cały ten czas poświęca dziecku. Większość kobiet zamyka się również na otoczenie i skupia całą swoją uwagę na opiece nad maluchem. Powrót do pracy jest zatem ogromną próbą dla młodej mamy. Pamiętaj, że wychowanie malucha nauczyło Cię dużej samoorganizacji, zatem powinnaś być pewna, że sobie poradzisz.

3. Nowa praca

Poszukiwanie nowej pracy po urlopie macierzyńskim również nie jest łatwe. Pracodawcy raczej niechętnie zatrudniają osoby, które miały przerwę w aktywności zawodowej. Podczas rozmowy o pracę raczej nie podejmuj tematu związanego z rodziną. Pracodawcy nie powinna interesować Twoja sytuacja rodzinna. Jeżeli jednak rozmowa zejdzie na temat małego dziecka, spróbuj odwrócić tę rozmowę na swoją korzyść. Młode mamy mają wiele atutów, które możesz zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej:

  • samoorganizacja
  • szybkość w działaniu
  • sprawna reakcja na nieprzewidziane zdarzenia

Powrót do pracy nie jest łatwy. Szczególnie, kiedy będąc w pracy myślisz o dziecku. Pamiętaj, że decyzję o powrocie powinnaś bardzo dobrze przemyśleć i zdecydować, czy jest to odpowiedni moment. Powrót do pracy nie jest tylko obowiązkiem wynikającym z zarabiania pieniędzy. Jest to w pewnym sensie drugie życie dla młodej mamy. Zmiana otoczenia wpływa pozytywnie na samopoczucie i dodaje skrzydeł do realizacji nowych wyzwań.

Leave a reply