Podróże w ciąży

Temperatury oscylujące w okolicy 0 stopni powodują, że osoby, które uwielbiają lato i ciepło, zaczynają planować podróże w cieplejsze zakątki świata. Z kolei niewielka ilość śniegu może skłaniać miłośników białej pory roku do wypraw do górskich miejscowości, w których jest szansa na zasmakowanie prawdziwej zimy. Co o podróżowaniu powinny wiedzieć kobiety w ciąży? Czy podróżowanie w ciąży jest w ogóle dozwolone? Zachęcamy do przeczytania kilku wskazówek przydatnych kobietom oczekującym dziecka, które planują wyjazd.

Przede wszystkim – podróżowanie w ciąży nie jest zakazane. Są jednak zasady, których kobiety ciężarne powinny przestrzegać. Przede wszystkim wyjazdowe plany należy skonsultować z lekarzem – przy ciąży fizjologicznej nie powinien mieć nic przeciwko, w indywidualnych przypadkach jednak mogą istnieć przeciwwskazania.

Podróż może być szczególnie uciążliwa w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy wiele pań doświadcza nudności i wymiotów. Z kolei dłuższe wyjazdy pod koniec ciąży mogą nie być przyjemne ze względu na zmęczenie, jakie odczuwa sporo pań w tym okresie. Dlatego wiele przyszłych mam planuje różnego rodzaju wyjazdy na drugi trymestr, uważany za ten, w którym występuje najmniej przykrych dolegliwości związanych z ciążą.

Podróż samolotem

Latania samolotem nie zaleca się kobietom do 11 tygodnia ciąży, a więc do zakończenia organogenezy, czyli wykształcania narządów u dziecka. W tym okresie negatywnie może oddziaływać na dziecko promieniowanie kosmiczne, które na wysokości kilku tysięcy metrów jest o wiele wyższe niż na ziemi.

Z latania powinny też zrezygnować panie po 36 tygodniu ciąży. Długie przebywanie w tej samej pozycji może nasilać dolegliwości takie jak puchnięcie nóg, bóle pleców. Należy również pamiętać, że wielu przewoźników wprowadza pewne obostrzenia i od określonego tygodnia ciąży może wymagać zaświadczenia lekarskiego lub całkowicie zabronić lotu kobiecie ciężarnej.

Podróż samochodem

Podczas długotrwałej jazdy samochodem kobiety spodziewające się dziecka narażone są na podobne objawy ze strony układu ruchu, co przy długim locie samolotem: obrzęki nóg, bóle kręgosłupa, skurcze. Jeśli dłuższa podróż jest konieczna, ważne aby robić częste, kilkunastominutowe przerwy i pić dużo wody niegazowanej.

Często podnoszoną kwestią jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kobiety ciężarne. Nie ulega wątpliwości, że zapięty pas może nie być w pełni komfortowy dla przyszłej mamy. Na pierwszym miejscu jednak należy postawić kwestię bezpieczeństwa mamy i dziecka. Dlatego kobiety w ciąży powinny zawsze zapinać pasy.

Zastosowanie się do tych kilku prostych rad pomoże podnieść komfort i bezpieczeństwo podróży. A już niedługo przyszłe mamy będą mogły zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem – podróżą z dzieckiem.

Leave a reply