Podróże w ciąży

Lato jest czasem wyjazdów i wypoczynku. Każdy z nas chciałby odpocząć od codzienności. Będąc w ciąży, powinnaś jednak pamiętać o paru kwestiach istotnych podczas podróżowania.

1. Skontaktuj się z lekarzem prowadzącym!

Pamiętaj, aby każdy wyjazd skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Powiedz mu, w jakie rejony się wybierasz i jakim środkiem transportu – jedno i drugie może mieć wpływ na ciążę oraz Twój stan zdrowia. Ważne jest również, czym będziesz się poruszać. Jeżeli będziesz leciała samolotem, warto wcześniej sprawdzić, jaką politykę wobec kobiet ciężarnych stosują wybrane przez Ciebie linie lotnicze. Możliwe, że wymagane będzie stosowne zaświadczenie, które, w przypadku braku przeciwwskazań, lekarz wystawi Ci podczas wizyty.

2. Bądź bezpieczna!

Pamiętaj, aby w podróży przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Jeśli podróżujesz samochodem, koniecznie zapinaj pasy. Unikaj długiej jazdy lub zwiększ częstotliwość przerw. Nie przebywaj długo na słońcu. Długie przebywanie na słońcu może być wyjątkowo niebezpieczne. Jeżeli przebywasz w miejscu, gdzie jest dużo słońca i temperatura jest wysoka, pij dużo wody – nawet trzy litry dziennie.

3. Przygotuj się na ewentualny poród!

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na wyjazd pod koniec trzeciego trymestru, możesz urodzić podczas urlopu! Jeżeli jesteś na terenie Polski, znajdź w okolicy miejsca pobytu szpital, do którego będziesz mogła się zgłosić. Jeżeli jesteś poza granicami kraju, zadbaj o stosowne ubezpieczenie, które pokryje koszty porodu i pobytu w szpitalu.

Leave a reply