Po co nam tarczyca?

Wszyscy mniej lub bardziej wyczerpująco potrafimy opowiedzieć o roli, jaką w naszym organizmie pełnią serce, nerki czy wątroba. Tarczyca natomiast pozostaje ciągle narządem trochę tajemniczym – zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ważna, ale czy wiemy za co tak naprawdę odpowiada?

Tarczyca to położony w przedniej, dolnej części szyi gruczoł o kształcie zbliżonym do kształtu motyla. Składa się z dwóch płatów oraz znajdującej się między nimi cieśni. Odpowiada za produkcję hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które wraz z krwią są transportowane do prawie każdej komórki ciała. Hormony te wpływają na funkcjonowanie wielu innych układów w organizmie człowieka: wpływają na gospodarowanie energią, wspomagają prawidłową pracę mózgu, serca, mięśni i innych organów. Zasięg działania hormonów tarczycy jest więc ogromny. Ich produkcja jest regulowana przez hormon TSH (ang. thyroid-stimulating hormone).

Większość chorób tarczycy powoduje objawy na tyle niecharakterystyczne, że wcale nie od razu wiemy, że chodzi o problem właśnie z tym narządem. Warto wiedzieć, że zaburzenia w obrębie tarczycy wpływają na cały organizm, niekoniecznie są to objawy odczuwane w okolicy szyi.

Jakie choroby tarczycy występują najczęściej i jakie są ich objawy?

Nadmierna produkcja hormonów tarczycy

Nazywana potocznie nadczynnością tarczycy sytuacja, w której hormonów FT3 i FT4 jest zbyt dużo, powoduje nadmierną potliwość, kołatanie serca, biegunki, utratę wagi i słabość mięśni. Może również spowodować powstanie tzw. wola, czyli powiększenie tarczycy.

Niedostateczna produkcja hormonów tarczycy

Znane jako niedoczynność tarczycy schorzenie,w którym występuje zbyt mała ilość hormonów FT3 i FT4, objawia się nienaturalnym przyrostem wagi, wypadaniem włosów, zmęczeniem, ciągłym uczuciem zimna oraz zwolnionym rytmem serca.

Zapalenia tarczycy

Ich podłożem często są zaburzenia autoimmunologiczne w organizmie. Tak dzieje się w powszechnie występującej chorobie Hashimoto, która wiąże się z niedoczynnością tarczycy i jej objawami oraz w chorobie Graves-Basedova, która na ogół wywołuje nadczynność tarczycy i łączące się z nią objawy.

Guzy tarczycy

Większość guzów tarczycy ma postać łagodną i nie powoduje żadnych objawów, a ich obecność jest wykrywana przypadkowo przy okazji innych badań. W przypadku wykrycia takiego guza wykonywana jest biopsja, która pozwala ustalić jego charakter. Występują też przypadki nowotworów złośliwych tarczycy, które również nie dają żadnych charakterystycznych objawów i zazwyczaj nie są bolesne, dlatego należy sprawdzić każde zgrubienie zauważone w okolicy tarczycy.

Każdy niepokojący objaw warto jest skonsultować z lekarzem endokrynologiem, który zleci pakiet badań i pomoże ustalić przyczyny zaobserwowanych objawów.

Leave a reply