To pytanie tylko z pozoru jest proste. Przyjmuje się, że pierwsza wizyta powinna się odbyć po około roku nieskutecznego starania się o dziecko. Aczkolwiek nie zawsze tak jest, bowiem często ten czas należy skrócić.

Kiedy warto przyjść wcześniej?

Odpowiedz na to pytanie jest odwróconą listą przyczyn niepłodności. Pierwszym elementem na tej liście jest wiek ponieważ wiadomo, że szanse na spontaniczne zajście w ciąże i jej utrzymanie maleje wraz z wiekiem. Przyjmuje się, że punktem zwrotnym jest 30. rok życia, kiedy to następuje stopniowy spadek odsetka spontanicznych zapłodnień, ale i wzrost ryzyka poronień.

Inne przyczyny dotyczą przeszłości położniczej (niepłodność wtórna) i ginekologiczno-chirurgicznej, czyli różnego rodzaju operacje (ale nie tylko!) mogące uszkodzić narząd rodny w sposób m.in. ograniczający drożność jajowodów.

Istotne są również wszelkiego rodzaju zaburzenia miesiączkowania, jak np. nieregularne miesiączki, ale również bolesne. Pierwsza sytuacja sugeruje zaburzenia hormonalne, a druga jedną z częstszych przyczyn niepłodności, czyli endometriozy. Nie należy także lekceważyć bolesnego współżycia.

Czyli kiedy?

Pewnym kompromisem jest udanie się do lekarza w momencie decyzji o zachodzeniu w ciążę. Na takiej wizycie lekarz oceni, czy istnieje konieczność wcześniejszej diagnostyki z uwagi na występujące objawy mogące świadczyć o ograniczeniu płodności danej pary. Często taka porada skończy się zaproszeniem za rok, ale może rozpoznać istotne zaburzenia płodności. Może również ograniczyć się do podstawowej diagnostyki hormonalnej i obrazowej.

Pamiętaj o tym, że diagnostyka i leczenie niepłodności to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie należy zostawiać go na ostatnią chwilę!


Zadzwoń już dziś: 22 637 50 01 lub 22 530 10 00

Skorzystaj z formularza rejestracji online

OBSERWUJ NAS!

Chcesz być na bieżąco?
Polub nas na facebooku!