Zgodnie z definicją WHO niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciążę w ciągu roku regularnego współżycia. Jest to choroba, która dotyka pary sobie bliskich osób i dlatego pełna diagnostyka niepłodności obejmuje zawsze kobietę i mężczyznę starających się o potomstwo.

Szacuje się, że czynnik żeński odpowiada za ok. 45-65% przypadków niepłodności, zaś czynnik męski za ok. 25-45%. Problem obojga partnerów występuje w ok. 10% sytuacji.

Z drugiej strony, zdrowa para starająca się o dziecko przez rok ma ok. 84% szans na sukces w postaci ciąży. Po dwóch latach 92% kobiet zachodzi w ciążę, a po trzech latach 93%.

Bez względu na przytoczone statystyki jest to zawsze problem delikatny, często podważający istotnie poczucie kobiecości i męskości obojga partnerów, tak samo jak ich wzajemne zaufanie. Pragnienie posiadania potomstwa jest jednym z najbardziej pierwotnych i najsilniejszych instynktów. Zarówno diagnostyka, jak i późniejsze leczenie rozpoznanych zaburzeń wymagają szerokiego podejścia lekarskiego, ale i głębokiego zrozumienia postaw i wyzwań stojących przed pacjentem.

Warto wiedzieć


Diagnostyka niepłodności

Diagnostyka niepłodności jest wielotorowa i zawsze obejmuje parę, a nie tylko samą kobietę. Należy pamiętać, że czynnik męski odpowiada za ok. 1/3 przyczyn niepłodności.

czytaj więcej >> 
Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności to nie tylko in-vitro. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz zagranicznych towarzystw naukowych zajmujących się tym problemem…

czytaj więcej >>


Zdecydowałam się na dziecko. Kiedy powinnam wybrać się do lekarza?

To pytanie tylko z pozoru jest proste. Przyjmuje się, że pierwsza wizyta powinna się odbyć po około roku nieskutecznego starania się o dziecko.

czytaj więcej >> 
Seminogram – badanie nasienia. Komputerowa analiza nasienia

Badanie nasienia (seminogram), zgodnie z zaleceniami WHO, jest podstawowym badaniem w ocenie płodności męskiej.

czytaj więcej >>


Zadzwoń już dziś: 22 637 50 01 lub 22 530 10 00

Skorzystaj z formularza rejestracji online

OBSERWUJ NAS!

Chcesz być na bieżąco?
Polub nas na facebooku!