Nie daj się anginie latem!

Angina jest niczym innym, jak zapaleniem migdałów. Głównym zadaniem migdałów jest zatrzymywanie bakterii, wirusów, grzybów i drobnoustrojów, które próbują przedostać się do naszego organizmu. Podczas, gdy skupisk bakterii jest zbyt wiele, mechanizm obronny nie jest w stanie uchronić organizmu przed zarazkami i dochodzi do stanu zapalnego. Głównymi objawami anginy są ból i przerost migdałów, powiększone węzły chłonne w okolicy szyi, zaczerwienienie gardła.

Angina bardzo często pojawia się w okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z upałami. Dlaczego? W tym okresie stykamy się z większą ilością bakterii, niż w pozostałych porach roku. Bakterie i drobnoustroje mogą się przedostać do naszego organizmu nie tylko przez wdychane powietrze, drogą kropelkową, ale również przez jedzenie tymi samymi sztućcami z osobą chorą, czy też po prostu dotknięcie przedmiotu, którego dotykała osoba chora na anginę. Bakterie przenoszą się na nasze ręce, a w momencie, gdy nasze ręce dotykają ust lub nosa, najprawdopodobniej dojdzie do zarażenia.

Jak uchronić się przed anginą?

Przede wszystkim dbaj o swoją odporność! Osłabiony organizm jest podatny na atak bakterii. Unikaj nagłych zmian temperatur, np. staraj się, aby unikać pomieszczeń klimatyzowanych, które również są skupiskiem bakterii i zarazków. Unikaj również picia bardzo zimnych napojów. W upalne dni jest to bardzo duży „szok temperaturowy” dla Twojego organizmu. Pij dużo wody, aby nawilżyć błony śluzowe gardła oraz zażywaj witaminę C, która wzmacnia organizm. Dbaj o higienę rąk.

Angina latem jest bardzo uporczywa, ponieważ często towarzyszą jej gorączka i dreszcze. Przy takich objawach należy niezwłocznie zgłosić się do laryngologa i rozpocząć leczenie.

W Babka Medica przyjmują laryngolodzy:

Leave a reply