Najczęstsze choroby skóry wieku dziecięcego

W pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka najczęstszą chorobą skóry jest łojotokowe zapalenie. Większość rodziców i lekarzy pierwszego kontaktu od razu jednak myśli o alergii skórnej. Różnicowanie tych schorzeń bywa bardzo trudne, gdyż objawy mogą się na siebie nakładać.

Łojotokowe zapalenie ma zwykle przebieg samoograniczający, u większości niemowląt przebiega łagodnie, z małym nasileniem, czasem występuje jedynie ciemieniucha.

Choroba najczęściej lokalizuje się w obrębie głowy, czyli skóry owłosionej, twarzy, okolicy uszu, mostka, ramion, ewentualnie dołów pachowych i szyi. Zmiany mają charakter czerwono-pomarańczowych ognisk ze złuszczaniem. Nazwa sugeruje związek z łojotokiem, ale u dzieci rzadko występuje nadmierne wydzielanie łoju.

Czasem jedynym objawem zapalenia łojotokowego są zmiany rumieniowe na twarzy, głównie na bocznych powierzchniach policzków i w obrębie brwi. Tu występują łuski – jak w łupieżu.
Zwykle objawy leczonej choroby ustępują w granicach dwóch, trzech tygodni, zależą od nasilenia oraz czasu ich trwania i nie nawracają.

U dzieci kilkuletnich możliwe są jedynie nawroty ciemieniuchy. Często obserwujemy taki powrót w okresie dojrzewania, gdy na skórze okolicy ciemieniowej głowy zbiera się łuska lekko pomarańczowo-brązowawa ,czasem mocno przytwierdzona do skóry i włosów.
Podobnie jak w atopowym zapaleniu może występować świąd skóry.

W przypadku zajęcia chorobą prawie całej skóry gładkiej rozpoznanie jest trudne i opiera się przede wszystkim na wywiadzie rodzinnym, obserwacji postępów leczenia i nawrotowości objawów.

Obecnie niezwykle częstą chorobą jest wyprysk kontaktowy z podrażnienia wrażliwej i delikatnej skóry dziecka.

Chorobę wywołują różne czynniki chemiczne i mechaniczne. Najczęstszymi są detergenty w preparatach myjących, piorących, płuczących, pielęgnujących, barwniki w tkaninach, składniki kosmetyków oraz drobne, powtarzalne urazy mechaniczne (otarcia).

Kliniczne objawy mogą być bardzo podobne do wyprysku atopowego, a nawet choroby mogą współistnieć, gdyż skóra atopowa ma większą podatność na wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Wyżej wymienione choroby skóry możemy wyleczyć całkowicie, a przy odpowiedniej profilaktyce nawrotów wyprysku kontaktowego nie będzie on powracać. Nie należy pochopnie stwierdzać atopowego zapalenia skóry nie mając całkowitej pewności.

Rozpoznanie tych nierzadko współwystępujących chorób u niemowląt zależy od wiedzy, doświadczenia i obserwacji badającego lekarza dermatologa oraz obserwacji i spostrzeżeń rodziców chorującego dziecka.

 

 
Leave a reply