Kilka faktów na temat kleszczy

Gdzie żyją kleszcze?

Często mówi się, że kleszcze znajdziemy w lasach i najczęściej mogą nam grozić te spadające z drzew. Jest to mit. Najwięcej kleszczy znajdziemy w trawach, niekoniecznie w lasach. Owszem, kleszcze lubią wilgotny leśny klimat, ale znajdziemy je również w parkach, na łąkach i trawnikach miejskich.

Atak kleszczy

Z roku na rok odnotowuje się wzrost zachorowań na boreliozę. Kleszcze w stadium larwy są naprawdę niewielkie, bo mierzą około 0,5 mm. Zauważenie kleszcza na skórze nie jest zatem takie proste. Powinno się sprawdzać stan skóry w powiększeniu. Wtedy zauważenie kleszcza na skórze jest możliwe. Ważne, aby po czasie spędzonym w pobliżu traw i drzew sprawdzać stan skóry, szczególnie u dzieci. Ugryzienie kleszcza jest niewyczuwalne, ponieważ ugryzieniu towarzyszy wprowadzenie do skóry śliny, która ma właściwości znieczulające. Kleszcz pije krew od 3 do 5 dób.

Usuwanie kleszcza

Najlepiej, aby kleszcza usunął lekarz. Jest to najbardziej bezpieczne rozwiązanie. Często mówi się, że kleszcza należy wykręcić palcami. Nic bardziej mylnego. Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć specjalnej pęsety, którą można nabyć w aptece. Za pomocą pęsety należy chwycić kleszcza jak najbliżej skóry i usunąć zdecydowanym ruchem. Przed usunięciem kleszcza nie powinno się czymkolwiek smarować miejsca ugryzienia. Dla bezpieczeństwa warto użyć jednorazowych rękawiczek.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze są nosicielami chorób. Najczęstsze z nich to borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz babeszjoza. W okresie początkowym tych chorób nie ma jednoznacznych objawów. W początkowym okresie zachorowania występują: gorączka, bóle głowy, dreszcze i osłabienie, czyli typowe objawy grypy. Choroby te mogą nieść ze sobą bardzo duże konsekwencje i wywoływać inne choroby, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, czy zapalenie mięśnia sercowego.

Ochrona przed kleszczami

Ubiór – to bardzo ważny aspekt ochrony przed kleszczami. Dostosuj ubranie do miejsca, w które się wybierasz. W miejsca, w których jest dużo terenów zielonych należy założyć długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz nakrycie głowy. Warto też rozważyć zaszczepienie całej rodziny przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia choroby.

Leave a reply