Kiedy warto zgłosić się do Psychoterapeuty?

Jeśli:

  • doświadczasz lęku i niepokoju,
  • doświadczasz długotrwałego smutku i masz obniżony nastrój,
  • doskwiera Ci hipochondria,
  • cierpisz na depresję,
  • cierpisz na nerwicę,
  • potrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu codziennych, bieżących problemów,
  • potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu konfliktu/-ów,
  • cierpisz z powodu bulimii i anoreksji,
  • Twój związek przechodzi kryzys.

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia jest rodzajem rozmowy, ale innej niż towarzyska konwersacja. Jeśli mowa o psychoterapii psychoanalitycznej, zakłada ona, że przeżycia, motywy i mechanizmy obronne są uwarunkowane w dużej mierze przez wczesne doświadczenia i relacje z ważnymi osobami, mogą być one nieświadome, a także sprzeczne ze sobą, wtedy człowiek przeżywa świadomy lub nieświadomy konflikt wewnętrzny. Psychoterapia zajmuje się badaniem przyczyn trudności i zaburzeń, co może prowadzić do ich zrozumienia i przepracowania, a następnie do zmian w życiu.

Jak długo trwa psychoterapia?

Psychoterapia trwa od kilku miesięcy do kilku lat w podejściu długoterminowym, które obejmuje prace nad pacjentem w sposób holistyczny (całościowy), natomiast krótkoterminowe podejście zakłada sformułowanie konkretnego celu terapii i ograniczenie pracy do tego celu.

Czy Psycholog i Psychoterapeuta mają te same kompetencje?

Choć zawody te są do siebie zbliżone, warto jednak wiedzieć, że istnieją różnice związane z wykształceniem oraz zakresem kompetencji. Najogólniej mówiąc – nie każdy psychoterapeuta musi być psychologiem, a nie wszyscy psychologowie to psychoterapeuci.

Psychoterapeuta to niezależny zawód, który można zdobyć po ukończeniu studiów magisterskich w toku 4-letniego intensywnego teoretycznego i praktycznego szkolenia zawodowego, które obejmuje również własną psychoterapię, praktykę pod superwizją, staż kliniczny i inne ważne aspekty niezbędne w pracy jako psychoterapeuta.

Psycholog jest magistrem wyższych studiów psychologicznych, posiada wiedzę o koncepcjach psychologicznych i metodach testowych (może stosować testy psychologiczne), rozwoju i zaburzeniach osobowości, nie ma jednak wystarczającego przygotowania do prowadzenia psychoterapii, jeśli nie ukończył dodatkowych kursów i szkoleń.

Zapisy przyjmujemy telefonicznie: 22 637 50 01 i w recepcji.

Leave a reply