Jak żyć z chorobą Hashimoto?

Między 5 a 10 procent kobiet na świecie posiada przeciwciała odpowiedzialne za autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Czym jest choroba Hashimoto, jak wpływa na jakość naszego życia i jak przebiega jej leczenie?

Czym jest choroba Hashimoto?

Hasimoto to nie nazwa azjatyckiego samochodu lub smartfona. To nazwisko japońskiego lekarza, który jako pierwszy opisał tę chorobę tarczycy.

Choroba Hashimoto, inaczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (AZT). Polega na występowaniu w organizmie zbuntowanych przeciwciał, skierowanych przeciw własnej tarczycy. Atakowana przez wiele lat tarczyca przestaje dobrze pracować i staje się niewydolna. Niewydolność tarczycy powoduje kłopoty z krążeniem, trawieniem, wydolnością fizyczną i psychiczną. Może też być powodem problemów z zajściem w ciążę, poronienia i niepowodzenia ciąży, oraz wrodzonych poważnych zaburzeń u dziecka. Jej przyczyny nie są do końca znane.

Objawy to: zmęczenie, senność, uczucie zimna, tycie, sucha skóra, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania, zaparcia, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, apatia, osłabienie, stany depresyjne.

Czy Hashimoto jest uleczalne?

Choroby Hashimoto nie da się praktycznie wyleczyć. Trzeba nauczyć się z nią żyć, tak aby powodowała jak najmniejsze szkody. Zdecydowanie częściej zapadają na nią kobiety – między 5 a 10 procent kobiet ma przeciwciała. Często występuje rodzinnie i przenosi się w linii żeńskiej. Jeśli więc u jednej kobiety w rodzinie rozpoznano Hashimoto, wszystkie najbliższe krewne powinny również zbadać się w tym kierunku. Koniecznie trzeba zbadać tarczycę, gdy planuje się ciążę lub na samym jej początku.

Badania, które trzeba wykonać to: poziom TSH, przeciwciała a-TPO, a-TG i TR-Ab (nie ma znaczenia ich miano, wystarczy sama obecność), poziom witaminy D3 i cholesterolu oraz USG tarczycy. W razie stwierdzenia przeciwciał, warto zbadać się też w kierunku innych zaburzeń autoimmunologicznych, jak zespół antyfosfolipidowy, czy chorób reumatycznych, gdyż te stany często występują razem.

Życie z Hashimoto – dieta i leczenie

Leczeniem choroby Hashimoto zajmuje się endokrynolog, lekarz rodzinny lub ginekolog. Polega ono na wspomaganiu tarczycy za pomocą codziennego podawania leku zawierającego lewotyroxynę, wyrównywania poziomu witamin z grupy B i witaminy D oraz selenu. Ogromne znaczenie ma też dieta. Należy ograniczyć spożycie zbóż zawierających gluten (pszenica, jęczmień, owies, żyto), nabiału (mleko, jogurt, kefir, sery) i roślin strączkowych. Głównym pokarmem powinny być warzywa w dużej ilości i dobrej jakości ekologiczne mięso. Pomocne jest też podawanie probiotyków i ograniczenie stresu.

Tak więc Drogie Panie – niestety mamy Hashimoto. Badajmy się i leczmy, bo może to mieć wpływ na całe życie nasze i naszych rodzin.

Leave a reply